خانه » درباره عدم تعادل بدانید
درباره عدم تعادل بدانید
درباره عدم تعادل بدانید
بهداشت و سلامت

درباره عدم تعادل بدانید

Sending
User Review
0 (0 votes)

آیا عدم تعادل بیماری است

عدم تعادل نوعی بیماری همراه با حس سرگیجه حین حرکت، چرخیدن یا حتی در حین نشستن و دراز کشیدن است. عدم تعادل ممکن است به علت وجود بیماری های خاص، دارو ها، مشکلات مغزی یا مشکل گوش داخلی ایجاد شود.

سیستم دهلیزی چیست و چگونه کار می کند؟

اصطلاح پزشکی برای تمام اجزاء گوش داخلی که در داشتن تعادل دخالت دارند به نام سیستم دهلیزی ذکر می شود. کنترل احساس تعادل، جهت گیری بدن و حرکت های بدن وابسته به کارایی درست این سیستم است. سیستم دهلیزی با دیگر دستگاه های حسی بدن مانند چشم ها و مفاصل هماهنگ است و موقعیت بدن را در حالت سکون و حرکت تشخیص می دهد.حس تعادل بدن در درجه اول با ساختار مارپیچی در گوش داخلی به نام لابیرنت کنترل می شود. جنس لابیرنت بافت نرم و استخوانی است. حلزون گوش در لابیرنت به ما حس شنوایی را داده است.

نشانه های عدم تعادل چیست ؟

احساس سرگیجه

حس سقوط و افتادن از بلندی

احساس شناوری و سبکی سر

تاری دید

سردرگمی و گیجی

تهوع و استفراغ

اسهال

تغییرات فشار خون و ضربان قلب

ترس

اضطراب

وحشت

این علائم ممکن است بروز کنند و در دوره های کوتاه از بین بروند و یا به مدت طولانی باقی بمانند.

عوامل موثر در عدم تعادل چیست

عدم در تعادل ممکن است به علت عفونت ویروسی یا باکتریایی در گوش، آسیب به سر و یا اختلالات گردش خون که بر مغز یا گوش داخلی اثر می گذارد، ایجاد شود. بسیاری از افراد با افزایش سن، مشکلات تعادل را تجربه می کنند. عدم تعادل و سرگیجه به علت مصرف برخی از دارو ها نیز ایجاد می شود. مشکلات سیستم اعصاب و گردش خون یکی از اصلی ترین دلایل مشکلات تعادل هستند.  مشکلات سیستم اسکلتی یا بصری، یا ناراحتی در عضلات چشم یا آرتروز هم سبب ایجاد مشکلات تعادل می شوند. با این حال، بسیاری از اختلالات تعادل به طور ناگهانی و بدون دلیل واضحی شروع می شوند. بیش از 10 نوع عدم تعادل وجود دارد.

اختلال هایی که به دلیل آسیب به بخش های مختلف به وجود می آیند مثل آسیب به گوش یا مغز، تا اختلال در تعادلی که به دلیل مصرف دارو یا حتی دریا زدگی و ماشین زدگی ایجاد می شود ، زودگذر هستند.

عدم تعادل چگونه تشخیص داده می شود ؟

تشخیص این بیماری نسبتاً دشوار است زیرا علل بالقوه ی بسیاری در ایجاد آن دخیل هستند. در وهله ی اول بیماری که از احساس تعادل خود رضایت ندارد به پزشک متخصص گوش ارجاع داده می شود تا سلامت گوش داخلی وی بررسی شود. در صورت سلامت گوش، آزمایش خون و تصویر برداری از سر و مغز و چکاپ چشم و ماهیچه های ان صورت می گیرد. یکی دیگر از آزمایش ها به نام ژست نگاری شامل چکاپ وضعیت حرکتی بیمار روی سکوی متحرک است که پزشک بتواند پاسخ بدن بیمار نسبت به حرکت سکو را به دقت بررسی کند.

اختلالات تعادل چگونه درمان می شود ؟

در اولین قدم برای درمان اختلالات تعادل پزشک باید تشخیص بدهد که آیا علت عدم داشتن تعادل مصرف داروی خاصی است یا خیر. در این مورد درمان اختلال در نعادل با تعویض یا قطع دارو درمان می شود.

درمان باقی انواع اختلالات تعادل به منشا ایجاد عدم تعادل بستگی دارد. درمان های دارویی، توانبخشی سیستم دهلیزی، تمرینات موثر بر سر، بدن و چشم ها و قرار دادن نرده هایی برای حفظ تعادل در مسیر تردد بیمار در خانه همگی از موارد درمانی هستند.

از کجا بدانیم که دچار عدم تعادل شده ایم ؟

تمام افراد در زندگی خود احساس سرگیجه را تجربه کرده اند. اگر سرگیجه شدید باشد یا مدت زمان طولانی درگیر آن باشیم باید برای چکاپ اختلال تعادل به پزشک مراجعه کنیم. از هر 10 نفر که دچار سرگیجه و عدم حفظ تعادل می شوند، 4 نفر به درمان دارویی و مداخلات پزشکی نیاز خواهند داشت. ضمناً برای اینکه پزشک بتواند علت بیماری را به درستی تشخیص دهد و درمان مناسبی برای آن در نظر بگیرد به همکاری بیمار و درست پاسخ دادن به سوال ها نیاز دارد.

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید