خانه » معرفی جاهای دیدنی قشم
جاهای دیدنی قشم
جاهای دیدنی قشم
طبیعت و گردشگری

معرفی جاهای دیدنی قشم

Sending
User Review
0 (0 votes)

شگفت زده خواهید شد اگر بدانید که جزیره ی قشم چه جاذبه های گردشگری زیادی دارد. جاهای دیدنی قشم شامل جاذبه های بکر زیادی است که حتی در دنیا هفت مورد از آن ها به عجایب هفتگانه نیز معروف اند. اگر به قشم سفر کنید، مکان های فوق ‌العاده‌ای برای بازدید انتظار شما را می کشند. در استان هرمزگان و در ایران، قشم بزرگترین جزیره محسوب می شود. این جزیره ی زیبا واقع در تنگه هرمز، دارای طبیعت خاص، سواحل بی نظیر و جاذبه های پر تنوعی است. بازدید کردن از تمام مکان های زیبا و دیدنی این جزیره ی منحصر به فرد نیازمند زمان زیادی است. پس بهتر است با آگاهی از وجود این مکان های دیدنی برای مدت زمان سفر خود بهترین های آن ها را انتخاب کنید. در این مقاله بسیاری از جاذبه های گردشگری قشم را به شما معرفی خواهیم کرد.

ژئوپارک قشم

ژئوپارک قشم
ژئوپارک قشم

از آنجایی که جزیره قشم در وسعت کافی چندین پدیده ی بارز زمین شناسی را در خود جای داده، به عنوان میراث زمین شناختی معرفی شده است. با داشتن پدیده های بومی، باستانی و همچنین میراث فرهنگی، یک ژئوپارک مطلوب برای یونسکو است. محوطه بکر و طبیعی که دور تا دور آن آب های نیلگون است و در آن از غار و دره گرفته تا جنگل می بینید. کمتر جایی از ایران و حتی دنیا هست که تمام جاذبه ‌های گردشگری این چنینی را یکجا در خود داشته باشد. تنگه ی چاهکوه، تالاب پرندگان دوکوهک، غار خربس، روستای لافت، صخره خرچنگ ها، ساحل تخم گذاری لاک پشت ها، جنگل حرا، خلیج دیرستان، باسعیدو، ژئولینک، جزایر ناز، چاکویر، موزه ژئوپارک، غار نمکدان، دره تندیس ها، دره ستاره ها و…  از جمله سایت های مهم ژئوپارک و جاهای دیدنی قشم است.

تنگه چاه کوه

تنگه چاه کوه
تنگه چاه کوه

یکی از منحصر به فرد ترین زیبایی های قشم و ایران تنگه ی چاهکوه است. دره های سنگی که درون آن برکه های آبی قرار دارد و شما شاهد نقاشی خداوند در طبیعت هستید. سنگ های صیقلی چاهکوه شما را به تعجب وا می دارد که آب و باد در طول زمان چگونه این صخره های سخت را صیقلی کردند. این تنگه به رشته کوه زاگرس می رسد و دره ی اصلی آن شکلی مانند چهار راه دارد که از چهار طرف می توان به آن وارد گردید. عکاسی در این تنگه یکی از لذت بخش ترین تجربیات شما خواهد شد. بهترین زمان سفر به این نقطه در فصول خنک سال و به ویژه نیمه دوم سال است. مشابه این تنگه را فقط در چند نقطه محدود از جهان می توانید ببینید.

روستای لافت

روستای لافت
روستای لافت

یکی دیگر از جاهای دیدنی قشم روستای لافت است که در آن از جاذبه های گردشگری متعددی از نظر تاریخی و طبیعی وجود دارد. نخلستان های زیبا، معماری بی نظیر، ساحل، چاه های تلا، اسکله باستانی و اکو موزه جذابیت زیادی برای تمام گردشگران داخلی و خارجی دارد. روستای لافت یکی از قدیمی‌ترین روستا ها در حاشیه خلیج فارس است. معماری آن به دلیل داشتن بادگیر ها نوعی معماری کویری است که در گذشته شرایط را برای زندگی در دمای بالای ۵۰ درجه فراهم می‌کرده است. در این سفر شما علاوه بر جاذبه های گردشگری روستا، می توانید با فرهنگ و آداب و رسوم مردم آن نیز آشنا شوید. حصیر های تزیینی، گلیم بافی، گرگور بافی، تور بافی، زری بافی و همچنین خوراکی هایی مثل کیک سنتی هله، نان تموشی و …  از سوغاتی های این روستا هستند.

جزیره هنگام

جزیره هنگام
جزیره هنگام

سفری از جزیره به جزیره! جزیره ی هنگام، جزیره ای کوچک با آبادی ‌های کوچک در ۲ کیلومتری جنوب شرقی قشم است. سه روستا در این جزیره وجود دارد که با راه شوسه به هم وصل هستند. روستای هنگام نو، روستای غیل و روستای قدیم. در این جزیره حدود ۱۴۰ خانه وجود دارد که نزدیک به ۶۰۰  نفر در آن زندگی می کند.  شغل اهالی این جزیره اغلب صیادی و ماهیگیری است و با فروش صدف و پرورش ماهی و میگو و حضور گردشگران زندگی خود را می گذرانند. زیور آلات درست شده از صدف های زیبای دریایی، موجودات تاکسیدرمی شده ی دریایی و همچنین ادویه جات و روغن محلی به ویژه روغن کوسه در بازار این جزیره فروخته می شود. آهوی جبیر یکی از موجودات زیبای حیات وحش این جزیره است، لاک پشت های کمیاب و زیبایی را نیز می ‌توانید در این جزیره ببینید.

دره ستارگان

دره ستارگان
دره ستارگان

یکی دیگر از عجایب هفتگانه جزیره قشم که به خودی خود یک پدیده منحصر به فرد زمین شناسی به حساب می‌آید، دره ستارگان است. قدمت این دره به بیش از ۲ میلیون سال می رسد و جذابیتی بسیار خیره کننده دارد. جاذبه های اسرار آمیز و جالبی در آن وجود دارد که شامل مخروط های نوک تیز، دیواره های بلند و ستون های عظیم می شود. عبور آب های سطحی و تند باد ها این اثر زیبای طبیعی را می سازند. بومیان منطقه بر این باورند که برخورد یک ستاره به زمین باعث شکل گیری این دره شده است و به همین دلیل نام دره ستاره را بر آن گذاشته اند. بازدید از این منطقه شما را ساعت ها غرق در این شاهکار آفرینش می کند.

جنگل حرا

جنگل حرا
جنگل حرا

مابین بخشی از استان هرمزگان و جزیره قشم در تنگه خوران، جنگل حرا رشد کرده است. برای رسیدن به این جنگل باید از اسکله ی روستای طبل، بندر لافت یا اسکله ی سهیلی اقدام کنید.  مسیر رسیدن به این جنگل سوار شدن بر قایق است. درختان حرا عمر طولانی و تنه های بسیار محکمی دارند و در هنگام سوختن دود سیاه تولید نمی کنند. این درختان در زمان جذر از آب بیرون می آیند و با مد دریا تا نیمه در آب فرو می روند. اواخر پاییز و اوایل بهار بهترین زمان بازدید از جنگل حراست. تفریحاتی که در این سفر تجربه می‌کنید شامل عکاسی از درختان و پرندگان آن و قایق سواری می شود. برای حفظ محیط زیست و طبیعت منحصربه‌فرد این جنگل باید مراقب بود که آرامش و سکوت منطقی به هم نخورد و به هیچ عنوان به آشیانه پرندگان و تخم هایشان دست زده نشود.

جزایر ناز

جزایر ناز
جزایر ناز

مورد دیگری از عجایب هفتگانه ی قشم جزایر ناز هستند که در اطراف آن می توان بدون ترس از غرق شدن به دل دریا زد.  ارتفاع عمق آب در اطراف این جزایر آنقدر کم است که می توانید در آب پیاده روی کنید.  تفریحاتی مثل شتر سواری اسب سواری و همچنین آفرود سواری اطراف این جزیره ها شکل گرفته است. مساحت این دو جزیره تقریباً سه هکتار است و ساحل شنی در اطراف خود ندارند و با دیواره های صخره ای احاطه شده اند. ارتفاع دیواره های صخره ای ۵ تا ۱۰ متر است.  صحنه های جذابی از برخورد موج های خروشان بر صخره ها هر سال گردشگران را به این نقطه دعوت می کند.

غار خربس

غار خربس
غار خربس

یکی از معروف ترین جاهای دیدنی قشم غاری بنام خربس است. قدمت این غار به دوره ی ماد ها می رسد و در امتداد رشته کوه زاگرس سر بر آورده است. دور تا دور این غار را تپه های مرجانی کوتاه و بلند گرفته و شکل گیری آن به سبب فروکش آب دریا درون کوه و ایجاد حفره ها بوده است. البته مردم بومی در طول زمان کنده کاری هایی را روی آن انجام داده اند. خفاش های نادری که نسل آن ها در خطر انقراض است با امنیت در این غار زندگی می کنند. برای بازدید از خربس باید بلیط تهیه کنید و از زمان ۸ صبح تا ۵ عصر فرصت بازدید از آن را دارید.

بازار درگهان

بازار درگهان
بازار درگهان

در سفر به جنوب ایران، علاوه بر رفتن به جاهای دیدنی قشم، بازارگردی نیز حتما در برنامه ی اکثر افراد جای دارد. مراکز خرید متعددی در جزیره ی قشم وجود دارد. اما بازار درگهان برای بیشتر گردشگران مطلوب است. زیرا تنوع اجناس و قیمت مناسب آن ها باعث شده که گزینه بسیار خوبی برای خرید کردن باشد. بعضی از بازار های درگهان شکل قدیمی و سنتی دارند و از راهرو ها و کوچه های تو در تو تشکیل شده اند. در این بین پاساژ های مدرن و نوساز نیز وجود دارد. در بازار های درگهان می ‌توانید انواع صنایع دستی و محصولات طبیعی و دریایی را نیز پیدا کنید.

دره تندیس ها

دره تندیس ها
دره تندیس ها

این دره میلیون ها سال قدمت دارد و تقریباً ۵۰ هزار سال پیش از آب بیرون آمده است. سنگ ها و صخره هایی که در این دره دیده می شود اشکال مختلفی را به ذهن تداعی می‌کند که باعث شده آن را به نام دره تندیس ها نام گذاری کنند. تمام اشکالی که در سنگ ها دیده می شود، ساخته ی طبیعت هستند. اقامتگاهی در این دره وجود ندارد و گردشگران می‌ توانند به صورت کمپ در آن ساکن شوند و شب را به تماشای آسمان پرستاره بگذرانند.

ساحل نقره ای

ساحل نقره ای
ساحل نقره ای

ساحلی با ماسه های درخشان و نقره ای به عنوان یکی از بهترین جاهای دیدنی قشم در این جزیره ی برای گردشگران چشم نوازی می کند.  برخورد موج های خروشان دریا به ساحل، این موج ها را به ذرات نورانی شن ساحلی می رساند و درخشندگی آن را چند برابر می کند.  کانی های معدنی براقی در شن های این ساحل وجود دارد که نور را منعکس می کند. در نزدیکی ساحل نقره ای تماشای دلفین ها، بقایای تاسیسات انگلیسی ها، کشتی به گل نشسته پرتغالی ها و همچنین سنگ مادر و دختر امکان پذیر است. سنگ مادر و دختر تداعی گر صورت انسان است که  مردم بومی آن را به سنگ مادر و دختر می شناسند.

سیتی سنتر قشم

سیتی سنتر قشم
سیتی سنتر قشم

هیچ وقت نمی توان خرید را از سفر های گردشگری حذف کرد. خصوصاً در قشم مسئله ی خرید خیلی پر رنگ تر می شود. زیرا قیمت اقلام در این جزیره بسیار مناسب هستند. سیتی سنتر قشم در پارک هرمز در کنار دریا و بافت جدید و جنوبی شهر قشم  است. این مرکز خرید طراحی مدرن و چشم انداز زیبایی دارد. سیتی سنتر قشم به نوعی از بزرگترین مجتمع های تجاری و تفریحی جنوب کشور به حساب می آید. انواع لوازم خریدنی از پوشاک و کیف و کفش گرفته تا لوازم دیجیتال و لوازم خانگی، مواد خوراکی و صنایع دستی را با کیفیت بالا و قیمت مناسب را می توانید از این مرکز بخرید.

درخت انجیر معابد قشم

"<yoastmark

درخت لور یا درخت انجیر معابد قشم یکی از درخت های شگفت انگیزی است که در مناطق حاره و به ویژه در جزیره خلیج فارس می روید.  این درختِ همیشه سبز تاج بزرگ و ریشه هایی دارد که در هوا هستند. میوه های درخت انجیر معابد به رنگ نارنجی است و طعم مطبوعی دارد. یکی از زیبا ترین درخت های انجیر معابد در روستای تم سنیتی قشم قرار دارد. می توانید در کنار جاذبه های دیگر این روستا، درخت انجیر را نیز ببینید.

کارگاه لنج سازی گوران

کارگاه لنج سازی گوران
کارگاه لنج سازی گوران

لنج سازی نقش مهمی در رونق گردشگری، ماهی گیری و همچنین تجارت در جزیره زیبای قشم دارد. کارگاه لنج سازی گوران یکی از مراکز تعمیر و ساخت لنج های بزرگ و کوچک است که در آن جوانان و استادکاران زیادی مشغول به کار هستند. جذابیت دیدن این کارگاه ها از نزدیک در این است که استاد کاران ماهر نقشه ی لنج را تنها در ذهن خود دارند و بدون هیچ نقشه ای روی کاغذ این شاهکار ها را می سازند.

پارک کروکودیل

پارک کروکودیل
پارک کروکودیل

کروکودیل ها موجودات خطرناکی هستند و نباید به آن ها نزدیک شد. اما شما می توانید در پارک کروکودیل ها را از نزدیک ببینید و با نحوه ی زندگی آن ها آشنا شوید. البته در کنار کروکودیل ها انواع خزندگان، پرندگان و پستانداران دیگر نیز نگهداری می‌شوند. ارینوکو، نیل، کایمن سیاه و کروکودیل آمریکایی از جمله گونه های کروکودیلی هستند که در این پارک نگهداری می شود. بازدید کردن از این پارک به ویژه برای کودکان و نوجوانان تجربه ی بسیار خوبی خواهد بود. زیرا شما می توانید با راهنمایی مسئولین به این حیوانات غذا نیز بدهید.

قلعه پرتغالی ها

قلعه پرتغالی ها
قلعه پرتغالی ها

این قلعه را یک دریانورد پرتغالی در جزیره قشم احداث کرده است. در گذشته این قلعه انبار بزرگ برای نگهداری مهمات و سلاح و همچنین دژی محکم در برابر دشمنان جنگی بوده است. این قلعه در شمال جزیره قرار دارد.  قلعه ی پرتغالی ها در طول زمان دچار آسیب هایی شده است که باید از طرف سازمان میراث فرهنگی مورد مرمت قرار بگیرد. در این قلعه برای تامین آب، چاه های زمینی حفر شده و تونل های زیر زمینی نیز در آن وجود دارد.

غار نمکدان

غار نمکدان
غار نمکدان

در جزیره ی قشم کوهی مرتفع به شکل گنبدی وجود دارد که به نام گنبد نمکی شناخته می شود. غار نمکدان طولانی ترین غار در این مجموعه است که با اندازه ی ۶۴۰۰ متر در جهان بی نظیر است. این غار را در جنوب غربی جزیره قشم پیدا خواهید کرد. طبق تجربیات، تنفس در این غار برای بیماران تنفسی و مبتلایان به آسم تاثیر درمانی دارد. یکی از جاذبه های گردشگری در این غار وجود جریان آب دائمی است که به شکل چشمه از آن خارج می شود. به دلیل وجود نمک زیاد حوضچه ای به رنگ سفید نیز در دامنه ی کوه نمکدان می بینید. برای بازدید از این غار باید حتما چراغ قوه به همراه داشته باشید و بازدید آن رایگان است.

روستای شیب دراز

روستای شیب دراز
روستای شیب دراز

این روستا زیستگاه پرندگان مهاجری از جمله پرستوی دریایی، کاکایی، سلیم، کفچه نوک، فلامینگو، آبچلیک، عقاب ماهیگیر و سبزقبا است. اما شهرت اصلی روستای شیب دراز به دلیل این است که لاکپشت نادری به نام لاک پشت پوزه عقابی هر ساله مسافت طولانی هزاران کیلومتری را از اقیانوس طی می کند تا در سواحل آن تخم بگذارد. هر ساله از هفته ی دوم اسفند تا هفته ی دوم اردیبهشت ساکنان روستا در انتظار این لاکپشت های زیبا هستند.  باید تخم گذاری لاک پشت ها را از دور نگاه کنید و اینکه نزدیکی به این لاک پشت ها و فیلم گرفتن از آن ها با نور فلاش آن ها را دچار استرس می کند و ساحل را ترک می کنند.

چاه های تلا

"<yoastmark

وجود چاه های تلا نشان دهنده ی تلاش مردم بومی منطقه قشم برای حفظ و ذخیره آب شیرین است. تلا در گویش محلی متشکل از دو بخش تل و او و به معنی انباشته کردن آب است. از طرفی شباهت این واژه به طلا به دلیل با ارزش بودن آب در این منطقه معنی با مفهومی است. قدمت این چاه ها به قرن هفدهم میلادی بر می‌ گردد و مردم روستا معتقد هستند که در دوره هخامنشیان برای نجات مردم از بی آبی آن ها را حفر کردند. امروزه به دلیل وجود آب انبار ها کمتر از چاه تلا استفاده می شود. این چاه ها بیشتر به یکی از جاهای دیدنی قشم به عنوان جاذبه ای گردشگری برای نشان دادن اقتدار باستانی ایران تبدیل شده اند.

مقبره بی بی مریم

مقبره بی بی مریم
مقبره بی بی مریم

در روستای تم سنیتی مقبره ای وجود دارد که قدمت آن به سده ی هشت هجری قمری بر می گردد. نام تم سنیتی برگرفته از واژه ی tomb saint به معنی مقبره مقدس است. در بنای آن ردپایی از معماری سلجوقی وجود دارد. گنبد آن را از مرجان های دریایی ساختند و داخلش پوششی از صرف آهکی دارد. مردم منطقه معتقدند که این آرامگاه محل دفن بزرگ عزیزی بوده که نام و نشان او به درستی پیدا نیست. درب کوتاهی در جلوی مقبره وجود دارد که به گورستان وسیعی باز می شود و در آن گیاهانی مثل کاکتوس خواهید دید.

زمان مناسب برای سفر به قشم

در این مقاله اکثر جاهای دیدنی قشم را به شما معرفی کردیم. خوشبختانه سفر به قشم مختص فصل و زمان خاصی نیست و شما در هر زمانی از سال که مایل باشید می توانید به این جزیره دوست داشتنی سفر کنید. تنها مسئله ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که در فصل تابستان هوا گرم است و باید تحمل گرمای بالای این جزیره را داشته باشید.  به همین دلیل اکثر افراد سفر به این جزیره را به فصول سرد سال و اوایل بهار موکول می کنند.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x