خانه » معرفی کتاب زوربای یونانی
کتاب زوربای یونانی
کتاب زوربای یونانی
سرگرمی

معرفی کتاب زوربای یونانی

کتاب زوربای یونانی

کتاب زوربای یونانی نوشته ی نیکوس کازانتزاکیس بی شک جایگاه خاصی در ذهن خوانندگان خود باز می کند. الکسیس زوربا شخصیت اصلی داستان، شخصیتی بسیار دوست داشتنی است که حتی با وجود نقد ها قابل ستایش است. نویسنده ی کتاب شاعر، خبرنگار، مترجم و جهانگردی اصالتاً یونانی است که دغدغه های بشری دارد و برای تحلیل آن ها تلاش کرده است. در بخش معرفی کتاب خوب این قسمت به معرفی کتاب جذاب این نویسنده می پردازیم.

 

خلاصه داستان زوربای یونانی

رواینگر داستان نویسنده و روشنفکر جوانی است که 35 سال دارد و در جستجوی حقیقت می گردد. این جوان به دنبال معنای زندگی است و حتی در مورد بودا نیز تحقیق کرده است. در اثنای آمد و شد ها با فکر استخراج زغال سنگ به جزیره کرت می رود و در آنجا با شخصیت اصلی داستان یعنی زوربای یونانی آشنا می شود.

 

شخصیت شناسی زوربای یونانی

این کتاب را محمد قاضی ترجمه کرده است. این مترجم خود را زوربای ایرانی معرفی کند و انتهای مقدمه می نویسد: زوربای یونانی ترجمه ای از زوربای ایرانی! مقدمه ای که وی برای این کتاب نوشته است در نوع خود بی نظیر است. خاطراتی که وی از زندگی خویش می گوید به زندگی و شخصیت زوربا بسیار شباهت دارد.

زوربا در خلال بدبیاری ها و دشواری های زندگی روحیه ی شاد و سرمست خود را نمی بازد و به آنچه فکر و روح و وجدانش را اقناع کند روی می آورد. زوربا در لحظ زندگی می کند و دغدغه ی آینده ی نا معلوم جایی در ذهن او ندارد. زوربا به سرعت حوادث گذشته را از یاد می برد حتی اگر آن حادثه درگذشت عزیزانش باشد. زوربا در زمان حال خلاصه می شود. با تمام وجودش مشغول حال است.

 

قسمتی از کتاب زوربای یونانی

وقتی بچه بودم به‌یک پیرمرد ریزه‌میزه می‌مانستم: یعنی آدم پخمه بیحالی بودم، زیاد حرف نمی‌زدم و صدای زمختی نظیر صدای پیرمردها داشتم. می‌گفتند که من به پدربزرگم شبیهم! ولی هر چه بزرگ‌تر می‌شدم سربه‌هواتر می‌شدم. در بیست‌سالگی شروع به دیوانه‌بازی کردم، ولی نه زیاد، از همان خلبازیها که هرکسی در آن سن و سال می‌کند. در چهل‌سالگی کم‌کم احساس جوانی کردم و آن وقت به‌راه دیوانه‌بازیهای بزرگ افتادم. و حالا که شصت سالم است – بین خودمان باشد، ارباب، که شصت و پنج سال دارم – بلی، حالا که وارد شصتمین سال عمر خود شده‌ام راستش دنیا برایم خیلی کوچک شده است!

 

کتاب زوریای یونانی به چه کسانی توصیه می شود؟

این کتاب برای افرادی که خود را غرق در زندگی مادی می بینند، افرادی که دچار تعصب های بی مورد شده اند و یا بیمارگونه در مذهب غرق اند، برای افرادی که خود را اسیر تفکرات دیگران می بینند و به ویژه آن دسته از کسانی که مانند راوی داستان دنبال معنای زندگی می گردند به شدت اثرگذار خواهد بود.

زوربا در کتاب زوربای یونانی به همه می گویند لطفاً کمی زندگی کنید.