خانه » روش های ناصحیح نگهداری از مو
نگهداری از مو
نگهداری از مو
پوست ، مو و زیبایی

روش های ناصحیح نگهداری از مو

برای نگهداری از مو چکار نباید کرد؟

عادت روزمره ای وجود دارد که به موها آسیب می رساند و نگهداری از مو نیازمند کمی دقت است. بخش اعظم آنچه که به موها آسیب می زند، عادت روزانه ما است که بسیاری از آنها کاملاً بی ضرر به نظر می رسند. عادت هایی که باید ترک شوند، از قرار زیر است:

 

شانه کردن غیرصحیح

برس زدن موها از بالا به سمت پایین همه گره ها را به پایین هدایت می کند و در انتهای موها یک گره بزرگ ایجاد می کند که باز کردن آن، کشش و فشار زیادی به تارهای مو وارد می کند. انتهای موها آسیب دیده ترین قسمت موها  و بیشتر در معرض شکستگی هستند. شانه کردن را از انتهای موها شروع کنید و به سمت ریشه ها حرکت کنید و اگر با این وجود، هنوز چند گره مزاحم در موها دارید، با اسپری گره بازکن موها را مرطوب کنید تا به نرمی و راحتی و بدون فشار موها را آزاد کنید.

 

دم اسبی بستن موها

دم اسبی بستن موها فشار زیادی روی موها ایجاد می کند و باعث شکستگی موها  به خصوص تارهای ظریف مو می شود و می تواند به مرور زمان باعث نوعی بیماری مو یعنی ریزش مو شود که به نام آلوپسی (طاسی) کششی  شناخته شده است.

البته می توان گاهی موها را دم اسبی بست اما هرگز موهای خیس را دم اسبی نبندید؛ زیرا موهای مرطوب بسیار شکننده هستند.

 

شامپو کردن بیش از حد

بیش از حد شامپو کردن، مو و پوست سر را خشک می کند و پوست سر را از روغن های طبیعی که باعث ایجاد رطوبت لازم برای حفظ سلامت و براق مو می شوند پاک می کند. موها را یک روز درمیان و با شامپوهای فاقد سولفات که ملایم تر هستند شستشو دهید و هفته ای یکبار از ماسک آبرسان مو استفاده کنید.

 

دوش داغ

به هیچ وجه موها را با آب خیلی گرم شستشو ندهید؛ زیرا کوتیکول ( بیرونی ترین لایه مو) را باز می کند و باعث خشکی و آسیب مو می شود. درجه حرارت ولرم برای شستن مو مناسب است. آب خنک تر به بستن کوتیکول مو کمک می کند و باعث افزایش درخشش آن می شود.

 

بالش پنبه ای

بالش پنبه ای برای موها مناسب نیست؛ پنبه موها را زبر می کند و باعث ایجاد گره می شود. بالش ابریشم جایگزین بسیار خوبی است؛ اصطکاک کمتری ایجاد می کند و موها را صاف تر و براق تر می کند.

 

خشک کن و سشوار

هر نوع گرما می تواند موها را خشک و آن را بیشتر مستعد شکستگی کند. گرمای مستقیم و غلیظ یک خشک کن یا هر وسیله داغ برای موها بسیار مشکل ساز است. اگر ناگزیر از سشوار استفاده کردید، دما را کم کنید.

 

اگرچه شکستن این عادت ها ممکن است مانند یک قدم کوچک به نظر برسد، اما می تواند در جهت بهبود سلامت موها و محافظت از آن در برابر صدمات بیشتر پیش برود. هر چه مو سالم تر باشد، نگهداری از مو آسان تر خواهد بود.

 

منبع