خانه » رشد جنین در دوران حاملگی هفته به هفته
دوران حاملگی هفته به هفته
دوران حاملگی هفته به هفته
فرزند و والدین

رشد جنین در دوران حاملگی هفته به هفته

Sending
User Review
0 (0 votes)

دوران حاملگی هفته به هفته

پیگیری روند رشد جنین در دوران حاملگی هفته به هفته شاهد تغییراتی در اندازه، وزن گیری و شکل گیری اندام های حیاتی جنین است. پس از لانه گزینی، رشد امبریو آغاز می شود و اندازه جنین در هفته های مختلف بیشتر و بیشتر می شود.

 

4 هفته اول

در 4 هفته ی اول جنین درون ساک حاملگی قرار می گیرد. در این مدت سلول های بنیادی تکثیر می شوند تا بتوانند بخش های مختلف بدن جنین را تشکیل دهند.

جنین یک ماهه
جنین یک ماهه

4 هفته دوم

در 4 هفته دوم یا ماه دوم بارداری جنین به اندازه ی یک دانه ی لوبیا است. در ماه دوم بارداری جنین به طولی حدود 1.5 سانتی متر می رسد. سلول های مغزی برای تشکیل اولین مسیر های عصبی تکامل پیدا می کنند.

جنین دو ماهه
جنین دو ماهه

4 هفته سوم

در انتهای 4 هفته ی سوم جنین به طول 7 تا 8 سانتی متر می رسد. در این زمان انگشت های کوچک جنین شکل می گیرند. جنین در این زمان حتی می تواند انگشت خود را دهانش بگذارد و بمکد.

جنین سه ماهه
جنین سه ماهه

4 هفته چهارم

در ماه چهارم بارداری اندازه ی جنین به حدود 13 سانتی متر و وزن آن به 140 گرم می رسد. استخوان بندی جنین پس از ماه چهارم شروع به شکل گیری کرده و از حالت نرم به حالت استخوانی سفت مبدل می شود.

جنین چهار ماهه
جنین چهار ماهه

4هفته پنجم

در انتهای ماه پنجم ابرو ها و پلک های جنین تشکیل می شوند و اندازه ی جنین بیش از 27 سانتی متر خواهد بود. البته جنید در حالت جمع شده در رحم قرار دارد، این اندازه مربوط به زمانی است که بتواند کاملاً صاف قرار بگیرد.

جنین پنج ماهه
جنین پنج ماهه

4 هفته ششم

در حدود هفته 25 بارداری وزن جنین به 660 گرم می رسد و پوست آن در حال شکل گیری و جمع کردن چربی در زیر خود است.

جنین شش ماهه
جنین شش ماهه

4 هفته هفتم

در این زمان یعنی در انتهای ماه هفتم جنین قادر خواهد بود پیک های خود را باز و بسته کند و احتمالاً می تواند اطراف خود را ببیند.

جنین هفت ماهه
جنین هفت ماهه

4 هفته هشتم

در انتهای ماه هشتم حاملگی یا حدود هفته 32 بارداری وزن جنین به حدود 2.2 کیلو می رسد. در این زمان ریه ها تکامل پیدا می کنند و احشاء بدن وی با چربی احاطی می شوند.

جنین هشت ماهه
جنین هشت ماهه

4 هفته نهم

در این زمان جنین آماده ی تولد است. بارداری می تواند تا 40 هفته نیز طول بکشد. میانگین قد کودکانی که به دنیا می آیند 50 یا 51 سانتی متر است و در حدود سه و نیم کیلو گرم باید وزن داشته باشند. در این مدت جنین می چرخد و سرش برای زایمان طبیعی رو به دهانه رحم قرار می گیرد.

جنین نه ماهه
جنین نه ماهه

گذران دوران حاملگی هفته به هفته طی می شود و کودکی پا به دنیا می گذارد.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x