خانه » معرفی کتاب خانواده تیبو
کتاب خانواده تیبو
کتاب خانواده تیبو
سرگرمی

معرفی کتاب خانواده تیبو

کتاب خانواده تیبو

کتاب خانواده تیبو اثر نویسنده ی برجسته فرانسوی روژه مارتن دوگار است. نویسنده کتاب حدود 20 سال زمان را صرف نوشتن آن کرده است. این نویسنده در سال 1937 موفق به اخذ جایزه نوبل ادبی شد و با این جایزه از قدرت و صداقت هنری و ادبی وی تقدیر گردید. مارتن دوگار خود را پیرو نویسنده شهیر تولستوی می داند.

برای اطلاعات بیشتر در مورد کتاب خانواده تیبو در این قسمت از معرفی کتاب خوب با ما همراه باشید.

 

اخذ جایزه نوبل

مارتن دوگار در هنگام اخذ جایزه نوبل سخنرانی ایراد کرد و در آن سخنرانی اشاره کرد که رمان نویس واقعی باید همواره در راه شناخت انسان پیش رود و به صحنه آوردن زندگی های منحصر به فرد رمز جاودانگی یک اثر است. به عقیده ی وی رمان نویس باید جهان بینی خاص خود را داشته باشد. او در این سخنرانی تولستوی را استاد رمان نویسان جهان معرفی کرد.

 

خلاصه کتاب

خانواده تیبو رمانی 4 جلدی است و در 7 بخش اصلی (دفترچه خاکستری، ندامتگاه، فصل گرم، طبابت، سورلینا، مرگ پدر، تابستان 1914، سرانجام) نوشته شده است. در این کتاب دو خانواده ی کاملاً متفاوت شرح داده می شوند و پسر های دو خانواده زندگی آن ها را به هم گره زده است. مذهب دو خانواده با هم متفاوت (یکی کاتولیک و دیگری پروتستان) است. دو شخصیت به نام های آنتوان و ژاک از خانواده ی تیبو تمرکز اصلی کتاب را در دست دارند.

 

سرکشی ژاک

ژاک پسر سرکش خانواده در شرایطی که کلیسا رابطه ی پروتستان و کاتولیک را نفی می کند با پسری به نام دانیل از خانواده ای با مذهی پروتستان دوست می شود. آن دو از خانه فرار کرده و تصمیم به شروع زندگی جدیدی می گیرند.

 

نتیجه ی سبک زندگی

دو پسر خانواده تیبو یعنی آنتوان و ژاک دو مدل سبک زندگی را در این کتاب به نمایش می گذارند و در انتهای کتاب با پرورش شخصیت ها و طی مسیر، خواننده با آینده ی دو سبک زندگی متفاوت آشنا خواهد شد.

ویرایش جدیدی از کتاب خانواده تیبو شامل مقاله ای از نویسنده و متفکر مشهور فرانسوی آلبرکامو نیز منتشر شده است و توضیحات این نویسنده کمک می کند تا خواننده با دیدگاه مارتن دوگار بیشتر آشنا شود.

 

رمانی بی نظیر

رمان خانواده تیبو احساسات مختلفی را در شما زنده می کند. در این کتاب جنبه های مختلف زندگی بشری از جمله دین، سیاست، فلسفه زندگی، انقلاب و جنگ پوشش داده شده است و به شکل داستانی منسجم ذهن خواننده را در گیر خود خواهد کرد به طوریکه غرق ماجراهای داخل داستان شود. این رمان به دلیل شباهت زیادی که با زندگی واقعی دارد، برای خواننده بسیار درس آموز خواهد بود.

پس از مطالعه به احتمال زیاد کتاب خانواده تیبو را در فهرست سه کتاب برتری که خوانده اید قرار خواهید داد.