خانه » کتابخوانی با کودکان را از چه طریقی جذاب کنیم ؟
کتابخوانی با کودکان
کتابخوانی با کودکان
سرگرمی

کتابخوانی با کودکان را از چه طریقی جذاب کنیم ؟

کتابخوانی با کودکان

اهمیت کتابخوانی با کودکان بر هیچ کس پوشیده نیست. کتاب خواندن، چیزی بیشتر از خواندن کلمات یک کتاب است. سواد خواندن و نوشتن یک مهارت ضروری است که اگر در سنین پایین برای کودکان جذابیت داشته باشد می تواند به آن ها در کسب فرصت های شغلی و آموزشی در آینده کمک کند. در این میان بزرگتر ها باید بتوانند میل ذاتی کودکان را برانگیزند تا حدی که آن ها برای خواندن کتاب های جدید مشتاقانه از شما بخواهند با آن ها به کتاب فروشی بروید تا کتاب مورد علاقه شان را انتخاب کنند.

از راه های جذاب کردن کتاب خواندن برای کودکان میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

1

هر از گاهی کودک خود را به کتاب فروشی هایی که در نزدیکی آن ها فضای سبز وجود دارد ببرید و تلاش کنید حداقل چند صفحه از یک کتاب داستانی را برای آن ها بخوانید. اگر بتوانید محلی جذاب برای خواندن کتاب انتخاب کنید کودک شما از شنیده شدن داستان های کتاب لذت بیشتری میبرد. دفعه ی بعدی که به او پیشنهاد می دهید تا کتاب بخوانید او اشتیاق بیشتری از خود نشان خواهد داد.

 

2

اگر کودک شما علاقه ای به انتخاب کتاب ندارد، داستان های خلاقانه ای از خودتان برای او بگویید. یا تلاش کنید از کودکانتان بخواهید برای قسمت های مختلف داستان، با مداد رنگی، مداد شمعی و یا آبرنگ نقاشی بکشند و در کنار نقاشی ها، داستان بنویسید. این گونه آن ها خود را در خلق این کتاب سهیم میدانند و حس خوشایندی به کتاب خواندن پیدا خواهند کرد.

 

3

می توانید متناسب با محتوای داستان کتاب، لباس و گریم ساده ای داشته باشید تا برای کودکان دنبال کردن داستان جذابیت بیشتری پیدا کند.

 

4

به کمک کودتان خود با توجه به ذوق و علاقه آن ها یک کتابخانه کوچک و در دسترس در اتاق خواب آن ها تدارک ببینید. می توانید از آن ها بخواهید کتابخانه کوچکشان را با رنگ مورد علاقه اشان رنگ کنند و یا روی آن نقاشی بکشند. این مسئله می تواند تاثیر بسیار مثبتی در علاقه آن ها به کتاب خواندن داشته باشد.

 

5

یکی دیگر از راه هایی که کتابخوانی را برای کودک شما هیجان انگیز می کند ثبت تعداد کتاب هایی است که با آن ها می خوانید. کودک، تمام شدن هر کتاب را نوعی دستاورد در ذهن خود قلمداد میکند. اگر روی یک مقوا جدولی تهیه کنید یا روی سالنامه ای برای آن ها علامت بزنید که چه روزی چه کتابی را خوانده اند، بعد از مدتی از دنبال کردن تعداد کتاب هایی که خوانده اند حس خوبی پیدا میکنند.

 

6

با توجه به اینکه کودکان مستقیما از رفتار شما الگو برداری میکنند، کتاب خواندن بیشتر والدین میتواند در جذاب تر شدن روند کتابخوانی با کودکان تاثیر به سزایی داشته باشد.

 

منبع