خانه » چگونه عضلات پشت را تقویت کنیم ؟
چگونه عضلات پشت را تقویت کنیم
چگونه عضلات پشت را تقویت کنیم
بهداشت و سلامت سرگرمی

چگونه عضلات پشت را تقویت کنیم ؟

مقدمه : چگونه عضلات پشت را تقویت کنیم ؟

در این نوشته مقدمه ای بر این که چگونه عضلات پشت را تقویت کنیم گفته می شود و در نوشته های بعدی به بررسی ورزش های مفید برای این ناحیه از بدن می پردازیم.

عضلات پشت معمولاً کمتر مورد توجه قرار می گیرند. این عضلات در مقایسه با عضلات قفسه سینه قدرت برابر و یا حتی بیشتری دارند. اما، برخی از افراد بیشتر به تقویت عضلات سینه اهمیت می دهند. زیرا تقویت عضلات سینه جلوه زیبایی بیشتری دارد.

البته این مسأله جای تأسف دارد چرا که عضلات پشت از جمله عضلات کلیدی بدن به شمار می روند و برای انجام بیشتر حرکات بدن به آن ها نیاز دارد. عضلات پشت کمک می کند تا فرد بدنی سالم و با تعادل داشته باشد.

 

ورزش عضلات پشت چگونه است ؟

پرورش عضلات پشت نیازمند برنامه ورزشی منظم و تلاش مستمر است. تمرینات عضلات پشت باید به صورت مرتب 1-2 بار در هفته انجام شود و هربار به تعداد کافی تمرین برای تقویت عضلات در نظر گرفته شود.

برای تقویت این عضلات نیازی به استفاده از وزنه های خیلی سنگین نیست. در موارد وزنه سنگین می تواند اثر عکس داشته باشد و باعث کاهش رشد عضلات پشت شود.

 

تمرکز بر عضلات

در شروع تمرینات باید به انتخاب تکنیک توجه داشته باشید. حرکات ورزشی با وزنه های مختلف و با سرعت های مختلف انجام می شوند. زدن وزنه سنگین تر لزوماً به معنی رشد بیشتر عضلات پشت نیست و باید به این نکته توجه شود. در زمان انجام تمرینات تمرکز فرد باید بر عضلات باشد نه بر حرکات ورزشی. با توجه به عضلات، وزنه مناسب توسط خود فرد تشخیص داده می شود و توجه روانی مایه رشد بهتر عضلات نیز خواهند بود.

تعداد حرکات هر تمرین ورزشی اگر به 10 تا 12 بار برسد می تواند رشد عضلانی خوبی ایجاد کند. اگر طیف وسیعی از حرکات مختلف را در نظر دارید بهتر است هر کدام را 10 تا 12 بار تکرار کنید و اگر حرکات معدودی را انتخاب کرده اید بین هر 10 تا 12 بار تکرار کمی به عضلات پشت استراحت بدهید و دوباره تمرین را آغاز کنید.

 

تفاوت ورزش حرفه ای و بدنسازی

در بدنسازی تمرکز بر سفت کردن عضلات، افزایش قدرت و اندازه عضلات توأم است. اما در ورزش حرفه ای افزایش قدرت عضلات ارجح است. ورزشکاران حرفه ای معمولاً تمرینات طاقت فرسایی را انجام می دهند اما مقدار این تمرینات نسبت به بدنسازان کمتر است. در بدنسازی هر 5 روز یکبار بر عضلات یک عضو از بدن تمرکز می شود. اما ورزشکاران حرفه ای تنها به ورزش کردن فکر می کنند.

توصیه می شود فارغ از اهداف حرفه ای یا بدنسازی اگر به این فکر هستیم که چگونه عضلات پشت را تقویت کنیم به ورزش های منظم فکر کنیم.

 

منبع