خانه » تاثیر کتاب خواندن بر جنین چیست ؟
تاثیر کتاب خواندن بر جنین
تاثیر کتاب خواندن بر جنین
فرزند و والدین

تاثیر کتاب خواندن بر جنین چیست ؟

تاثیر کتاب خواندن بر جنین

تاثیر کتاب خواندن بر جنین ممکن است تنها به واسطه آرامش و یا احساس پیوندی که بین مادر با کودکش حین خواندن کتاب احساس می شود با اهمیت به نظر برسد اما نتایج تحقیقات علمی نشان می دهد کتاب خواندن برای جنین می تواند به یادگیری زبان او کمک بسیار کند. در سال های اخیر به این مسئله که صحبت کردن والدین، آهنگ خوندن و گوش دادن به موسیقی می تواند بر ذهن جنین تاثیر بگذارد توجه شده است و در این پست به اثرات کتابخوانی مادر در دوران بارداری، هم بر جنین و هم بر والدین پرداخته می شود.

 

کاهش استرس و اضطراب مادران

بک نشریه آنلاین از آکادمی ادبیات آمریکایی نشان می دهد که استرس و اضطراب در دوران بارداری و پیش از تولد نوزاد می تواند زمینه ساز بروز بیماری های خاص در نوزاد پس از زایمان و استفاده از آنتی بیوتیک ها گردد. کاملا منطقی  است که مادران پیش از تولد نوزاد خود باید در محیطی آرام به سر ببرند و به فعالیت هایی بپردازند که به آن ها آرامش می دهد. کتابخوانی با صدای بلند توسط مادر یکی از راه هایی است که می تواند به هر دو، مادر و کودک آرامش دهد.

 

تقویت پیوند عاطفی مادر با فرزند

زمانی که یک مادر با صدای بلند و احساس زیاد، برای نوزاد خود در رحم کتاب می خواند، می تواند مستقیما با فرزندش ارتباط برقرار کند. این وضعیت مثبت ذهن در دوران بارداری می تواند در رشد جنین موثر باشد.  این قضیه معمول است که مادران حین بارداری با کودکان خود از احساساتی که دارند صحبت می کنند. کتاب خواندن نیز به نحو موثری می تواند به بروز احساسات مثبت با فرزند تاثیر گذارد و پیوند عاطفی فرزند و مادر را تقویت کند.

 

ادراک جنین

یک بررسی در سال 2008 از دانشگاه جان هاپکینز، که در نشریه ملی موسسات بهداشتی منتشر شده است گزارش می دهد زمانی که مادر در آرامش به سر می برد ، ریتم قلبی جنین نشانه های مثبتی از خود نشان می دهد.  اعتقاد محققین بر این است که جنین می تواند زمان بارداری صدای مادرش را تشخیص دهد و پس از زایمان، صدای مادر خود را دنبال می کنند و واکنش نشان می دهند. به نوعی می توان گفت آوا شناختی صدا و کلماتی که مادر استفاده می کند از همان ابتدا برای جنین قابل تفکیک است. به همین خاطر این نوزادان نسبت به دیگر نوزادان می توانند پیشرفت محسوسی در آموزش های اولیه از خود نشان بدهند. این مسئله هم چنین در افزایش پیشرفت های هوشی و رفتار شناختی کودک تاثیر گذار است.

 

بدین ترتیب با جدی گرفتن تاثیر کتاب خواندن بر جنین می توان در دوران بارداری زمان بخصوصی را به این عمل اختصاص داد.

 

منبع