خانه » جنین اولین روز بارداری تا آخرین روز های بارداری را چگونه سپری می کند
آخرین روز های بارداری
فرزند و والدین

جنین اولین روز بارداری تا آخرین روز های بارداری را چگونه سپری می کند

Sending
User Review
0 (0 votes)

اولین روز بارداری تا آخرین روز های بارداری

روز شماری مادر برای زایمان از همان اولین روز بارداری تا آخرین روز های بارداری ادامه دارد. مدت یک بارداری کامل حدود 40 هفته حاملگی یا 280 روز است. این مدت از 14 روز قبل از لقاح در نظر گرفته می شود. البته ممکن است زایمان زود تر از این مدت انجام شود و یا حتی نوزاد نارس به دنیا بیاید.

 

ماه اول

زمانی که تخمک لقاح یافته آغاز به رشد می کند، کیسه ای به نام ساک حاملگی آن را احاطه خواهد کرد که کم کم با مایعی پر می شود و ساک آمنیوتیک نامیده می شود.

 

ماه دوم

اجزاء خارجی بدن جنین مانند صورت و دست و پا شروع به شکل گیری می کنند و بافت های عصبی آغاز به تشکیل می کنند. تا انتهای این ماه جنین را به نام امبریو می نامند.

 

ماه سوم

در این زمان جنین می تواند دست و پای خود را حرکت دهد. اندام های داخلی و جنسی و دندان ها شکل می گیرند. تعیین جنسیت جنین به سختی در این ماه ممکن است. در 50% موارد دقیق نخواهد بود و مادر باید صبر کند.

 

ماه چهارم

صدای قلب جنین قابل شنیدن است. پلک و ابرو ها تشکیل شده اند. جنسیت جنین قابل تشخیص است.

 

ماه پنجم

حرکت جنین محسوس می شود چون عضلات تشکیل شده اند. مو هایی در سطح بدن جنن رشد می کنند که در هفته اول بعد از تولد می ریزند. لایه ای از چربی سفید رنگ سطح بدن جنین را می پوشاند تا او را محافظت کند.

 

ماه ششم

در این زمان جنین می تواند به صدا واکنش نشان دهد. در این ماه جنین به رشد نسبتاً خوبی می رسد و اگر بر حسب حادثه پس از هفته بیست و سوم نارس به دنیا بیاید امکان زنده ماندن او وجود دارد.

 

ماه هفتم

در این ماه چربی های بدن جنین ساخته می شوند. می تواند به محرک های خارجی مانند نور، صدا و درد پاسخ دهد.

 

ماه هشتم

در این ماه لگد زدن های جنین بیشتر می شود. در این زمان مغز جنین به سرعت رشد می کند. اکثر اندام های داخلی به رشد کامل می رسند اما ریه ها هنوز نارس هستند.

 

ماه نهم

در ماه نهم و تا روز های آخر تمام اندام های جنین تکامل پیدا می کنند. ریه ها از جمله آخرین اندام هایی هستند که تکامل پیدا می کنند و جنین در رحم می چرخد تا آماده ی خروجی از رحم مادر و ورود به دنیای ما شود. در این زمان ممکن است از مقدار تحرکات جنین کاسته شود زیرا فضا برای حرکت کردن وی کم شده است و جای نگرانی ندارد.

جنین از اولین روز بارداری تا آخرین روز های بارداری در حال رشد و تکامل است.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x