خانه » شرح مراحل حاملگی
مراحل حاملگی
مراحل حاملگی
فرزند و والدین

شرح مراحل حاملگی

Sending
User Review
0 (0 votes)

مراحل حاملگی

مراحل حاملگی طبیعی شامل حدوداً 40 هفته بارداری می شود. این مراحل را به سه قسمت کلی تقسیم می کنند. سه ماهه اول بارداری، سه ماهه دوم بارداری و سه ماهه سوم بارداری .

از زمان لقاح تا هفته دوازدهم بارداری را به عنوان سه ماهه اول معرفی می کنند. از هفته سیزدهم تا هفته ی بیست و هفتم در سه ماهه دوم جای می گیرد و از هفته ی بیست و هشتم تا انتهای بارداری و تولد را تحت عنوان سه ماهه سوم می شناسند.

 

سه ماه اول بارداری

اولین تغییری که مادر در ابتدای بارداری تجربه می کند قطع سیکل قاعدگی است. تغییرات هورمونی بر بسیاری از اندام های بدن اثر می گذارند. خستگی مفرط، تورم سینه ها، تهوع صبحگاهی، وی آر، تغییرات خلقی، تکرر ادرار، سر درد، افزایش یا کاهش و وزن و … حالاتی هستند که تغییرات هورمونی ایجاد میکنند. این عوامل عادات روزمره ی مادر در زمینه فعالیت های روزانه، خواب و خوراک را تغییر می دهند.

 

تغییرات جنین در انتهای سه ماه اول

در این مدت جنین به سرعت در حال رشد است و اندامها با تکثیر سلولی در حال شکل گیری هستند. در انتهای هفته دوازدهم سیستم عصبی جنین و عضلات شکل گرفته و در حال کار کردن هستند. جنین می تواند حرکت داشته باشد و  مشت بزند! جنسیت جنین مشخص می شود. پلکها برای تکامل چشم بسته می شوند (تا هفته 28).

 

سه ماه دوم بارداری

در سه ماه دوم بدن با تغییرات هورمونی خو می کند و تحمل تغییرات بسیار ساده تر از ماههای قبلی خواهد بود. احساس خستگی بسیار کمتر خواهد شد یا کلاً محو می شود. در انتهای سه ماهه دوم حرکات جنین توسط مادر به خوبی حس می شود.

به دلیل افزایش اندازه شکم ممکن است درد کمر و … ایجاد شود. ترک های بارداری روی شکم ایجاد می شود. ممکن تورم در نقاطی از بدن مثل مچ پا دیده شود.

 

جنین در انتهای سه ماه دوم

مغز استخوان شروع به ساختن سلول های خونی می کند. اثر انگشت و موها شکل می گیرند. ریه ها تشکیل می شوند. جنین وزن گیری می کند و اندام های جنسی شکل خواهد گرفت.

 

سه ماه سوم بارداری

رشد بچه به اندام های داخلی فشار وارد می کند. دست و پا و صورت دچار ورم می شوند. گاهی سندروم تونل کارپال در بارداری دیده می شود. برخی مادران مشکلات دفعی پیدا می کنند. خوابیدن سخت می شود. حس سوزش سر دل و سختی تنفش نیز وجود خواهد داشت.

 

جنین در انتهای سه ماه سوم

جنین مراحل تکامل را به اتمام می رساند. اندام ها قادر به کارکرد مستقل خواهند بود. سر جنین برای تولد به سمت پایین حرکت می کند و آماده خروج می شود.

مراحل حاملگی شامل سه مرحله بالا خواهد بود.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x