خانه » آیا می دانید اوزون تراپی چیست؟
اوزون تراپی چیست
اوزون تراپی چیست
بهداشت و سلامت

آیا می دانید اوزون تراپی چیست؟

اوزون تراپی چیست؟

آیا می دانید اوزون تراپی چیست؟ اوزون تراپی یا اوزون درمانی نوعی روش درمانی است که درواقع گاز اوزون را برای درمان بیماری و یا جراحت وارد بدن فرد بیمار می کنند. در حقیقت اوزون گاز بی رنگی است که از سه اتم اکسیژن تشکیل شده است و امروزه در علم پزشکی از آن استفاده می شود زیرا سیستم ایمنی بدن را تحریک می کند و می تواند باعث درمان برخی بیماری ها شود.

 

چگونه کار می کند؟

اوزون تراپی می تواند از رشد برخی باکتری های مضر در بدن جلوگیری کند. در این روش حتی می توان عفونت پخش شده در بدن را درمان کرد. به عبارت دیگر از این روش می توان برای از بین بردن عفونت های ناشی از باکتری ها، ویروس ها، قارچ، مخمر استفاده کرد.

در اوزون درمانی می توان سلول های عفونی شده را نیز بازسازی یا دوباره سازی کرد. به محض اینکه بدن از شر عفونت ها خلاص شود می تواند مجددا سلول های جدید و سالم بسازد.

 

از اوزون درمانی برای چه بیماری هایی استفاده می شود؟

از این روش برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود. به عنوان مثل مشکلات تنفسی،  دیابت و ضعف سیستم ایمنی بدن.

 

مشکلات تنفسی

افرادی که در تنفس کردن دچار مشکل هستند می توانند از این روش بهره مند شوند به این صورت که اکسیژن بیشتری وارد خونشان می شود در نتیجه فشار روی ریه کمتر می شود. زیرا ریه شما مسئول فرستادن اکسیژن به خون است. از این رو بیماریان ریوی و افراد مبتلا به آسم بهتر است این روش درمانی را امتحان نمایند.

 

دیابت

اوزون درمانی خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهد. زیرا استرس را کم میکند و اکسیژن تازه را به خون می فرستد. زخم بیماران دیابتی دیر خوب می شود. برطبق مطالعه ای که در سال 2015 انجام شد، اوزون درمانی می تواند باعث بهبود درمان زخم شود.

 

سیستم ایمنی

به افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند توصیه می شود اوزون تراپی را امتحان کنند زیرا این روش باعث تحریک سیستم ایمنی بدن می گردد. بنابراین افرادی که از بیماری ایدز رنج می برند نیز می توانند از این روش استفاده نمایند. البته مطالعات بیشتری نیاز است تا بتوان برای درمان بیماری ایدز از این روش استفاده کرد.

 

چگونه برای اوزون تراپی آماده شویم؟

بهتر است قبل از انجام آن با پزشک معالج خود مشورت کنید. از آنجایی که در این روش خون بدن کشیده می شود و با گاز اوزون ترکیب می شود و وارد بدن می شود بهتر است قبل از انجام آن مراقبت های لازم را انجام دهید. بهتر است شب قبل به اندازه کافی بخوابید و صبحانه سالم و مقوی میل نمایید به علاوه آب کافی بنوشید.

 

حال می دانیم که اوزون تراپی چیست.

 

منبع