خانه » درمان گوشه کردن ناخن چیست ؟
درمان گوشه کردن ناخن
درمان گوشه کردن ناخن
پوست ، مو و زیبایی

درمان گوشه کردن ناخن چیست ؟

درمان گوشه کردن ناخن

هر فردی حداقل یک بار در عمر خود گوشه کردن ناخن را تجربه کرده است. درمان گوشه کردن ناخن و خلاصی از آن به دلیل دردی که ایجاد می کند ضروری است به ویژه اگر ناخن گوشه کرده در انگشتان پا باشد. برای درمان این عارضه روش های طبیعی و روش های پزشکی وجود دارد که در این نوشته با این موارد آشنا خواهید شد. برای درمان باید ناخن از داخل گوشت بیرون بیاید.

 

علل گوشه کردن ناخن

برای درک علل گوشه کردن ناخن و روش های درمانی آشنایی با ساختمان ناخن را توصیه می کنیم. از جمله شایع ترین علل ایجاد گوشه ناخن عبارتند از:

پوشیدن کفش هایی که به ناخن فشار وارد می کنند مانند کفش پاشنه بلند

کوتاه کردن بیش از اندازه ی ناخن که باعث می شود هنگام رشد تحت فشار به درون بافت گوشتی نفوذ کند

آسیب رسیدن به ناخن

داشتن ناخن هایی با انحنای ژنتیکی غیر عادی

ناهنجاری ناخن

استفاده از isotretinoin برای درمان آکنه شدید

 

روش درمان طبیعی: خیس کردن ناخن

خیس کردن ناخن باعث نرم شدن بافت اطراف آنمی شود و کمک می کند گوشه ناخن راحت تر از گوشت خارج شود. برای خیساندن می توانید از آب گرم مخلوط با نمک استفاده کنید.

 

روش درمان طبیعی: استفاده از صابون

اگر خیساندن ناخن به تنهایی جوابگو نباشد و امکان خارج کردن ناخن وجود نداشته باشد می توان از صابون کمک گرفت.

 

روش درمان طبیعی: شستن با سرکه سیب

مسلماً ناخنی که گوشه کرده است تا حدی دچاز عفونت می شود و سرکه سیب می تواند به خوبی عفونت را از بین ببرد. با برطرف شدن عفونت و التهاب راحت تر می توان گوشه ی ناخن را خارج کرد.

 

روش درمان طبیعی: استفاده از نخ دندان

پیچیدن نخ دندان دور ناخن می تواند مانع از فرو رفتن آن در گوشت کنار ناخن و گوشه کردن شود. تا زمانی که رشد ناخن به حدی برسد که دیگر گوشه نکند میتواند از این روش استفاده کرد.

 

روش درمان طبیعی: اجتناب از پوشیدن کفش های تنگ و پاشنه بلند

قطعاً کفش های تنگ و پاشنه بلند از عوامل اصلی گوشه کردن ناخن ها هستند و باید در پوشیدن آن احتیاط کرد. فشار وارد شدن به ناخن باعث ایجاد آسیب هایی بدتر گوشه کردن نیز می شود.

 

روش درمان طبیعی: استفاده از اسانس های روغنی ضد التهاب

فروکاستن از التهاب ایجاد شده در اطراف ناخن با اسانس های روغنی مانند اسانس روغنی درخت چای یا دیگر اسانس ها مثل اکالیپتوس که خاصیت ضد عفونی کننده نیز دارند به درمان گوشه ناخن کمک می کند.

در صورتی که این روش ها برای درمان گوشه کردن ناخن مفید واقع نشوند باید به پزشک مراجعه کرد تا روش های دیگری مانند جراحی و غیره انجام گیرد.

 

منبع