خانه » حقایقی باورنکردنی در مورد سنجاقک ها
حیوانات

حقایقی باورنکردنی در مورد سنجاقک ها

Sending
User Review
0 (0 votes)

حقایقی باورنکردنی در مورد  سنجاقک ها

اگر به ۳۰۰ میلیون سال قبل بازگردیم  سنجاقک ها جزء اولین حشراتی بودند که بر روی کره خاکی  سکونت جستند ,آن ها زمان بسیار طولانی ای را برای تکمیل هنر پرواز کردن و شکار کردن شان  صرف کردند تا فوق العاده باشند . از جمله عجایب این نوع حشرلت :

 

سنجاقک ها می توانند در حین پرواز طعمه خود را شکار کنند

سنجاقک ها برای حشرات کوچک تر کابوسی بزرگ می ‌باشند, آن ها فقط به تعقیب  طعمه خود نمی پردازند, بلکه آن ها را بین زمین و آسمان گرفته و در همان حال  خفه و به نوعی نصف می کنند تا از دستشان فرار نکنند . آن ها آنقدر با مهارت هستند که نزدیک به ۹۵ درصد از صیدهایشان موفقیت‌آمیز خواهند بود .

در New York Time  گزارش شده است که ؛ تیم تحقیقاتی برای دریافت اطلاعات بیشتر از سنجاقک ها سیستم های حساسی را در مکان‌ هایی که سنجاقک‌ ها هستند  قرار داده اند و با توجه به اطلاعات دریافت شده متوجه شدند که سنجاقک ها ظرفیتی شبیه  به انسان ها در انتخاب و صید طعمه خود دارند .

حشراتی سخت پسند هستند و هنگامی که طعمه ای را برگزیدند فقط بر روی همان طعمه تمرکز می ‌کنند و مغزشان به صورت ماشین حساب , حرکت طعمه خود را محاسبه کرده و با توجه به سرعتش , سرعت خود را با آن تطبیق می دهد .سنجاقک ها در پرواز خود سریع موثر و زیرکانه عمل می‌کنند .

 

سنجاقک ها آرواره های بسیار برنده ای دارند

استراتژی حمله آنها بسیار تحسین برانگیز است, اما اینکه شکار خود را در بین آسمان و زمین خفه کرده و آن را به دو نیم تقسیم می کنند از دیگر توانایی های این حشره می ‌باشد که انسان را به تحیر وامی‌ دارد . آن ها جزء دسته ی دندان دار ها قرار می گیرند؛ دلیل این نامگذاری ؛ آرواره های قوی و برنده آنها می باشد.

در هنگام شکار آن ها طعمه خود را با پاهای شان می گیرند و بال‌های طعمه را میکنند برای آنکه نتواند فرار کند و اگر لازم بود او را خفه یا همان طور که گفته شد نصف می‌کند بدون آنکه نیازی به نشستن بر روی گل, شاخه یا زمین باشد .

باید خدا را شکر کرد که این نوع حشرات نمی توانند انسان ها را بگزند, گونه های متنوع و وسیعی از سنجاقک ها وجود دارند که آرواره های بسیار قوی ای برای گزیدن و زخمی کردن پوست انسان ندارند ,

چند گونه از سنجاقک های بزرگ توانایی گزیدن را  دارند البته آن هم برای دفاع از خود انجام می دهند,  پس هیچ دلیلی برای نگرانی و ترسیدن وجود ندارد, این ها حشرات زیبا و دوست داشتنی ای می باشند .

 

سنجاقک ها در پرواز شان عجیب می ‌باشند

گونه‌ های اندکی از پرواز حیوانات شباهت بسیاری به پرواز کردن چشمگیر این حشره وجود دارند , سنجاقک ها دو ردیف بال دارند, آن ها در ناحیه بالاتنه و سینه شان ماهیچه هایی را دارا می باشند که توسط آن ها می توانند هر بال را به طور مجزا تکان دهند .

به آنان این اجازه را می ‌دهد تا به راحتی زاویه پروازشان را تغییر دهند سنجاقک ها می توانند به هر طرفی و به هر شکلی که می خواهند پرواز کنند به طوری که قادرند ؛ به  طرفین یا به صورت عقب عقب و برعکس حتی برای دقایقی در نقطه ای ثابت به مدت طولانی باقی بمانند, درست مثل هلیکوپتر .

این توانایی فوق العاده شان این امکان را به آن ها می دهد تا از هر زاویه ای به شکارشان نزدیک شود و او را غافلگیر کنند . آن ها نه تنها از انعطاف و نرمی بالایی برخوردار هستند بلکه سرعت زیادی نیز دارند برخی از گونه‌ های سنجاقک ها قادرند  تا ۱۸ مایل بر ساعت, سرعت خود را افزایش دهند .

این حشره رکورد طولانی ‌ترین مهاجرت دنیا را شکانده است او می‌تواند از برای اقیانوس ها و زمین ها بگذرد بدون آن که بر روی آن ها فرود آید , او ۱۱۰۰۰ مایل را بدون هیچ توقفی به راحتی طی می ‌کند . با توجه به سرعت , مسافت و انعطاف پذیری , او در حین شکار کردن و یکی از استثنایی ترین پروازکنندگان روی کره زمین می باشد.

 

سر سنجاقک تماما چشم است

اگر تا به حال به سر سنجاقک نگاهی کرده باشید مطمئنا متوجه یک موضوع خاص شده اید , دو طرف سر سنجاقک از تعداد زیادی چشم تشکیل شده است که در واقع شامل ۳۰ هزار می باشد  که هر کدام از آنها اطلاعات موجود در نقطه دید خود را در اختیار حشره می گذارد .

نزدیک به 360 درجه, میدان دید دارد. فقط یک نقطه کور برای او وجود دارد و آن هم دقیقاً در پشت سرش می‌ باشد . همین میدان دید شگفت انگیز یکی از دلایلی است که به آنان این قابلیت را می دهد تا شکاری که در اطرافشان قرار دارد را ردیابی کنند و ببینند . این موضوع تنها به میدان دید گسترده شان ختم نمی شود , آنها جهان را به رنگ هایی می بینند که ما حتی نمی‌ توانیم تصورش را بکنیم .

بینایی ما انسان ها به صورت سه فام مایه می باشد ؛ این به منظور آن است که ما رنگ ها را از ترکیب سه رنگ اصلی قرمز , آبی و سبز می توانیم تشخیص دهیم و ببینیم و این به خاطر وجود پروتئین های حساس نوری است که در چشم های ما وجود دارد .

بینایی همه حیوانات با یکدیگر متفاوت  است ؛ از پستانداران تا پرندگان و حشرات , مطالعاتی بر روی ۱۲ نوع سنجاقک انجام شده , ما را به نتایجی غیرقابل باور سوق داده؛ برخی از  این نوع حشرات از فام مایه ای کمتر از ۱۱ برخوردارند و برخی از آنها با توانایی‌های بصری متفاوتی که به 30  فام مایه می ‌رسد می توانند جهان را رنگین تر از بسیاری از حیوانات مشاهده کنند .

 

سنجاقک ها قادرند به مدت دو سال در زیر آب زندگی کند

آنها تخم های خود را در زیر آب جاگذاری می کنند و هنگامی که لارو تخم خود را می شکند و به بیرون می آید به مدت دو سال در زیر آب زندگی و خود را تغذیه می کنند , برخی از این لاروها تا ۶ سال هم می توانند زیر آب بمانند . مدت این زمان به رشد و آمادگی سنجاقک ها برای نمو و تغییر ماهیت دادنشان به یک سنجاقک بالغ بستگی دارد,

آنها می‌توانند به راحتی خود را با شرایط موجود سازگار کنند . آن ها رژیم غذایی متنوع و گسترده ای دارند , حتی از لاروهای دیگر حشرات نیز تغذیه می کنند و شاید این مسئله باورنکردنی باشد که آنها از برخی از ماهی ها نیز به عنوان یک غذای خوشمزه استفاده می کنند .

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x