خانه » ماهی فرانتوزا برای آکواریوم آب شیرین
ماهی فرانتوزا
ماهی فرانتوزا
حیوانات

ماهی فرانتوزا برای آکواریوم آب شیرین

Sending
User Review
0 (0 votes)

ماهی فرانتوزا

ماهی فرانتوزا از خانواده ی سیچلاید ها و یکی از سیچلایدهای آفریقایی است. فرانتوزا یکی از ماهیان آب شیرین است که نسبت به اکسیژن موجود در آکواریوم آب شیرین حساس است. به محض اختلال در اکسیژن رسانی، فرانتوزا جزء اولین ماهیانی است که در آکواریوم جان خود را از دست می دهد. این ماعی در اعماق دریاچع تانگانیا در آفریقا زیست می کند. شکار این ماهی بسیار دشوار است و باید به آهستگی از عمق 50 متری آب به بالا آورده شود زیرا کیسه ی شنای ماهی در غیر اینصورت بزرگ شده و موجب مرگ آن می شود.

 

اندازه و طول عمر فرانتوزا

سیچلاید فرانتوزا بر آمدگی روی سر دارد که با افزایش عمر برجسته تر می شود. این ماهی در طبیعت بیش از 25 سال عمر می کند و در نر ها به 35 سانتیمتر و در ماده ها به 30 سانتیمتر می رسد. این ماهی یکی از شب رو های آکواریوم است و وقتی ماهیان دیگر می خوابند هوشیار است. در صورت داشتن انواع ماهیان در آکواریوم خود متوجه خواهید شد که فرانتوزا تمایل دارد در پایین ترین سطح آکواریوم زندگی کند و پنهان شدن را نیز دوست دارد.

 

نگهداری

فرانتوزا ها محیط های صخره ای و سنگی را در آکواریوم دوست دارند و اگر آکواریومی با دکور صخره ای داشته باشید حس بهتری خواهند داشت. این ماهی ها بسیار آرام هستند و با دیگر گونه های سیچلاید در آکواریوم نگهداری می شوند. البته برای نگهداری گونه های سیچلاید در کنار هم باید تناسب اندازه را رعایت کرد زیرا ماهیان زینتی بزرگ می توانند به ماهیان خیلی کوچک آسیب برسانند.

برخی از علاقمندان به ماهی فرانتوزا آن را به صورت تک گونه و با نسبت یک نر به 3 ماده مثلا 2 ماهی نر و 6 ماهی ماده، در آکواریوم های صخره ای زیبا نگهداری می کنند. دمای مناسب برای نگهداری فرانتوزا 25 تا 28 درجه سانتیگراد است و پ هاش آب باید چیزی بین 7.5 تا 8.5 باشد و گرنه شاهد بیماری و مرگ ماهی خواهید بود.

 

جنسیت ماهی

فرانتوزا های نر معمولاً جثه ی بزرگتری نسبت به جنس ماده دارند و برجستگی یا حباب روی سر آن ها نیز واضح و مشخص است. بسیاری از ماهیان زینتی برای رعایت انحصار در تجارت به صورت عقیم شده به فروش می رسند و امکان تکثیر آن ها وجود ندارد.

 

تغذیه ی فرانتوزا

فرانتوزا ها نیاز به غذا های پروتئین دارند و در صورت در دسترس داشتن غذای زنده حس بهتری نسبت به محیط زندگی آکواریوم پیدا می کنند. فرانتوزا ها ماهی خوار هستند و هر ماهی زنده ای که به اندازه دهانشان باشد را می خورند. نوزاد های تازه به دنیا آمده ی ماهی گوپی نیز از غذا های محبوب آن هاست. تمام غذا های مناسب برای ماهیان خانواده سیچلاید یا سیکلیده برای ماهی فرانتوزا مناسب است.

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x