خانه » خوراکی های ممنوع برای کودکان چه هستند
خوراکی های ممنوع برای کودکان
خوراکی های ممنوع برای کودکان
فرزند و والدین

خوراکی های ممنوع برای کودکان چه هستند

خوراکی های ممنوع برای کودکان

آیا از خوراکی های ممنوع برای کودکان آگاه هستید؟ تغذیه کودکان یکی از دغدغه های والدین است. شرکت های مواد غذایی برای غذاهای بچه گانه را با طعم خوبی به بازار عرضه می کنند. اما باور نخواهید کرد چه چیزی در این غذاها پنهان است. اگر می خواهید برای تغذیه فرزندان خود انتخاب بهتری داشته باشید، مطلب زیر را از دست ندهید:

 

آب میوه

شکر برای بچه ها خوب نیست و می تواند منجر به مشکلات رفتاری، چاقی، فشار خون بالا و دیابت نوع 2 در کودکان شود. به گفته متخصصان کودک، کودکان زیر 2 سال به هیچ وجه نباید قند مصرف کنند.

والدین با دادن آب میوه صنعتی به فرزندان، گمان می کنند به بچه های خوراکی سالمی می دهند. در عوض در آبی با طعم میوه، به آنها قند می دهند. بچه ها همچنین فیبر و مواد مغذی حاصل از خوردن میوه را دریافت نمی کنند.

 

آب نبات و کیک صبحانه

چیزی به اسم آب نبات سالم وجود ندارد. آنها با قند مصنوعی و طعم دهنده های مصنوعی شیرین می شوند. احتمالا حدس بزنید که اینها چه عوارضی در پی دارند: مسائل رفتاری، چاقی دوران کودکی، فشار خون بالا و دیابت نوع 2.

کیک صبحانه هم همینطور. اگر برچسب پشت بسته کیک را بخوانید، می بینید که شکر چندین بار با نام های مختلف ذکر شده است. شکر به هر شکلی نباید در فهرست مواد تشکیل دهنده قرار گیرد.

 

رنگ های مصنوعی ، طعم دهنده ها و مواد افزودنی

رنگ های مصنوعی، طعم دهنده ها و مواد افزودنی برای بچه ها وحشتناک است. مشکلات رفتاری، سردرد و نوسانات روحی از جمله عوارض ناشی از خوردن غذاهای فرآوری شده است.

استفاده از برخی افزودنی های رنگی به عنوان عوامل ایجاد کننده سرطان، توسط اتحادیه اروپا کاملاً ممنوع اعلام شده است. نیترات ها که در گوشت فرآوری شده یافت می شوند نیز بی ارتباط با سرطان نیستند.

 

نودل و ماکارانی

نودل و ماکارانی خوراکی های  مورد علاقه کودکان است. اما هردو حاوی مواد نگهدارنده و نمک زیاد هستند. در تهیه نودل رشته فرنگی ها با آرد سفید درست می شوند و آرد سفید به راحتی به گلوکز و سپس به چربی تبدیل می شود.

در ترکیب ماکارانی از یک ماده شیمیایی به نام فتالات استفاده می شود که در پودر پنیرهم یافت می شود. فتالات ممکن است روی هورمون ها تأثیر بگذارد و مقاومت به انسولین را در کودکان افزایش دهد.

 

ناگت های مرغ

ناگت مرغ غذای محبوب است و در منو ویژه کودکان در رستوران ها در دسترس است. ناگت های مرغ در روغن هایی با مواد افزودنی سرخ می شوند. ناگت مرغ سالم را می توان در خانه تهیه کرد: سینه مرغ را مدتی در تخم مرغ و آرد سوخاری بخوابانید و سپس در روغن سرخ کنید.

هنگام خرید برچسب روی بسته بندی مواد غذایی را بخوانید و با اطلاع از مواد به کاررفته در ترکیب آن، از خرید خوراکی های ممنوع برای کودکان اجتناب کنید.

 

منبع