خانه » تغذيه قبل از اهداى خون چگونه است؟
تغذیه قبل از اهدای خون
تغذیه قبل از اهدای خون
بهداشت و سلامت

تغذيه قبل از اهداى خون چگونه است؟

تغذيه قبل از اهداى خون

ناگفته پيدا است که اهداى خون مى تواند قواى بدن را دچار افت کند؛ به همين خاطر تغذیه قبل از اهدای خون اهمیت دارد. می توانید با بهره بردن از بهترین ضدّ خستگی طبیعى يعنى آهن، با برخی از اثرات سوء اهداى خون مقابله کنید. آهن مزایای شگفت انگیزى براى بدن شما دارد. عدم وجود مقدار کافی آهن در خون می تواند بر توانایی شما در اهدا کمک کند. خون شما تحت آزمايش قرار می گیرد که سطح هموگلوبین شما را بررسی می کند. هموگلوبین کافی در خون به انتقال اکسیژن به بافت های بدن کمک می کند. اگر آزمايش نشان دهد که هموگلوبین شما خیلی کم است، از خون اهدايى شما صرف نظر مى شود.

تغذيه صحیح قبل و بعد از اهدای خون باعث می شود که بدن شما هموگلوبین کافی برای اهدا داشته باشد و مى تواند از خستگى مفرط بعد از اين عمل نیک جلوگیری کند.

 

آهن بخورید

غذاهاى غنی و سرشار از آهن بخورید. قبل از اهداى خون، از  خوردن ماهی (به وی)، مرغ، لوبیا، عدس، توفو، سیب زمینی، بادام زمینی، اسفناج، کشمش و غلات و نان های غنی شده آهن لذت ببرید.

 

غذای چرب نخورید

بعد از اهدای خون، خون شما برای بیماری هاى عفونی مانند هپاتیت C و HIV آزمایش خواهد شد. چربی زیاد در جریان خون می تواند روی نتيجه ى آزمايش تأثیر بگذارد. اگر آزمايشگر قادر به بررسى دقیق خون شما نباشد، از خون اهدايى شما چشم پوشى مى كنند. از همبرگر، بستنی، سیب زمینی سرخ کرده و سایر غذاهای چرب پرهيز کنید تا چربی های اضافی از جریان خون شما خارج شود.

 

ویتامین سی

ویتامین C توانایی بدن در جذب آهن را افزایش می دهد. به طور کلی بدن شما تمام آهن موجود در غذا را جذب نمى کند. در واقع فقط کسری از آهن جذب بدن می شود. ترکیب غذاهای غنی از آهن با سایر مواد حاوی ویتامین C میزان جذب بدن را افزایش می دهد. گوجه فرنگی، مرکبات، کلم بروکلی و اسفناج همه منابع عالی ويتامين C هستند.

 

آب بیشتری بنوشید

توصیه می شود در روز قبل و بعد از اهدای خون، آب بيشترى مصرف کنید.

 

٤٨ ساعت قبل از اهداى خون، قرص آسپرین استفاده نکنید

پلاکت ها به شكل گيرى لخته برای قطع خونريزى در هنگام برش یا زخمی شدن کمک می کنند. این سلول هاى کوچک باید در طی پنج روز پس از اهدا، مورد استفاده قرارگيرند؛ آسپرین بر عملکرد پلاکت ها تأثیر می گذارد؛ بنابراین با وجود آسپرین در جریان خون، قادر به اهداى خون نخواهيد بود.

 

استراحت

حداقل تا ٢٤ ساعت بعد از اهداى خون از بلند کردن اشياء سنگين و ورزش شديد جلوگیری کنید.

خوب خوابيدن و عدم استراحت به اندازه تغذيه قبل از اهداى خون مهم است.

 

منبع