خانه » نکاتی درباره ورزش در زمان شیوع کرونا
نکاتی درباره ورزش
نکاتی درباره ورزش
بهداشت و سلامت سرگرمی

نکاتی درباره ورزش در زمان شیوع کرونا

نکاتی درباره ورزش

در زمان شیوع کرونا تمام مراکز تحصیلی و ورزشی در وضعیت نامعلومی برای بازگشایی قرار گرفته اند. نکاتی درباره ورزش در زمان شیوع کرونا باید در نظر گرفته شود. به علت اینکه ویروس کرونا دستگاه تنفسی را درگیر می کند، در زمان عطسه، سرفه وتماس با قطرات تنفسی به شدت واگیردار است. به همین جهت فاصله گذاری اجتماعی الزامی شده است و به کابوسی برای ورزشکاران ورزش های تیمی و بدن سازی تبدیل شده است.

 

اعتیاد به ورزش

خصوصیت انجام ورزش های منظم این است که کاهش استرس و افزایش ترشح دوپامین در بدن را در پی دارد و سبب ایجاد نشاط روانی می شود. به همین دلیل برخی از افراد که عادت به انجام ورزش های منظم دارند به هیچ عنوان نمی توانند با ورزش نکردن کنار بیایند. این افراد به نوعی به ورزش اعتیاد پیدا کرده اند و این امر بسیار خوبی است. در این مقاله به تاثیر ورزش در تقویت سیستم ایمنی بدن در زمان ابتلا به بیماری های تنفسی می پردازیم.

 

تا چه اندازه ای ورزش کنیم؟

در زمان شیوع کررونا نباید در انجام فعالیت های ورزشی افراط و تفریط داشت. حد متعادلی از انجام ورزش های منظم روزانه بسیار مفید خواهد بود. به این جهت که پژوهش های علمی به خوبی نشان می دهند وزرش می تواند بر تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار اثرگذار باشد. تقویتی که در اثر ورزش در بدن دیده می شود مربوط به ایمنی کلی بدن و همچنین ایمنی سیستم مخاطی خواهد بود. در پژوهشی نشان داده شده است که ورزش ملایم تا متوسط و سه بار در هفته توانسته است مانع مرگ در اثر ابتلا به آنفولانزا در هنگ کنگ شود. از طرفی شدت بالای ورزش ها نتیجه ی عکس در پی داشته است. آنطور که مشخص است ورزش نباید از برنامه روزانه افراد حذف شود و باید ملایم باشد.

 

ورزش در زمان بیماری

پزشکان توصیه می کنند افرادی که سابقه ی ورزش منظم را ندارند بهتر است در زمان ابتلا به بیماری بیشتر استراحت کنند. انجام فعالیت های شدید ورزشی حتی برای ورزشکاران در دوران ابتلا به بیماری خطر مرگ را در پی خواهد داشت.

 

نکات مهم

ورزش مناسب در دوران شیوع کرونا سه بار در هفته و بین 20 تا 45 دقیقه خواهد بود. در این ایام به بدن خود فشار ورزشی وارد نکنید. از تماس با افراد دیگر بپرهیزید. به رژیم غذایی خود دقت کنید. با هم تیمی های خود از طریق فضای مجازی در ارتباط باشید.

 

چه مقدار ورزش خطرناک خواهد بود؟

تا اندازه ای که توان بدنی شما به شدت دچار فرسودگی شود ورزش نکنید. اگر علائم سرماخوردگی دارید ورزش نکنید. بیش از 5 روز در هفته ورزش نکنید. مراقب باشید بدن شما دچار کم آبی نشود.

نکاتی درباره ورزش که گفته شد را رعایت کنید.

 

منبع