خانه » چرا دستبند مسی پوست را سبز رنگ می کند؟
دستبند مسی
دستبند مسی
بهداشت و سلامت

چرا دستبند مسی پوست را سبز رنگ می کند؟

دستبند مسی

بسیاری از مردم به دست خود دستبند مسی می بندند. زیرا این دستبند ها هم زیبایی دارند و هم خواص درمانی مس مورد توجه است. اما، مشکل اینجاست که پس از گذشت مدتی دستبند های مسی وی دست ردی سبز رنگ به جا می گذارند. اینتغییر رنگ به علت واکنشی طبیعی است که در طی زمان در مس رخ می دهد. این رنگ سبز از پوست شما با نپوشیدن دستبند های مسی پاک می شود و خطر و ضرری برای سلامت شما ندارد.

بسیاری از دستبندهای مسی با این ادعا به فروش می رسند که مس در تماس با پوست خواص شفا بخشی دارد. اگر فردی دستبند را به دلایل تزیینی و زیبایی استفاده می کند می تواند تدابیری مثل استفاده از برق ناخن در لایه داخلی دستبند بیندیشد تا مس را سبز نکند. برق ناخن می تواند مانعی برای تماس پوست با مس باشد.

 

مس فلزی طبیعی

مس به عنوان یک عنصر و فلز طبیعی از معادن استخراج می شود و پس از فرآوری از آن در ساخت زیورآلات و همچنین به عنوان یکی از فلزات مهم رسانا در کابل و وسایل برقی استفاده می کنند.

مس این قابلیت را دارد که انرژی الکتریکی را با کمترین اتلاف عبور دهد. البته مس در حضور عناصر ساده یا مواد شیمیایی به راحتی وارد واکنش می شود. برای مثال در حضور اکسیژن اکسید می شود و سطح آن دچار تغییراتی می گردد.

 

اکسایش مس

شایع ترین واکنش شیمیایی که در مس دیده می شود اکسایش آن است. زمانی که مس در معرض هوا قرار می گیرد، سطح آن تیره می شود. اگر مس در معرض آب شور قرار بگیرد نیز به رنگ سبز در می آید. این در واقع همان اتفاقی است که در مجاورت عرق پوست که حاوی نمک است رخ می دهد.

 

تعریق اسیدی

عرق بدن انسان به صورت طبیعی اسیدی است. باقیمانده مواد شیمیایی دیگر مانند کرم ها و لوسیون ها روی پوست دست نیز می تواند با مس دستبند واکنش دهد. این واکنش ها لایه ای سبز رنگ را در سطح مس ایجاد می کنند و این رنگ از مس به پوست بدن منتقل می شود. از آنجا که ترکیب شیمیایی عرق بدن افراد با هم متفاوت است ممکن است برخی از افراد در مدت زمان کوتاهتری شاهد سبز شدن رنگ پوست خود باشند و برخی دیگر دیرتر و یا حتی برخی از افراد هستد که رنگ سبزی روی پوستشان نخواهند دید.

خاصیت اسیدی عرق بدن انسان گرچه در مجاورت زیور آلات مشکلاتی را ایجاد می کند، برای سلامت بدن و محافظت در برابر بسیاری از بیماری ها مفید و البته ضروری است.

 

انواع دستبند های مسی

دستبند مسی می تواند تماماً از مس ساخته شده باشد و یا لایه روکش آن از مس باشد.

 

منبع