خانه » اثرات مثبت دوچرخه سواری چیست ؟
اثرات مثبت دوچرخه سواری
اثرات مثبت دوچرخه سواری
بهداشت و سلامت سرگرمی

اثرات مثبت دوچرخه سواری چیست ؟

اثرات مثبت دوچرخه سواری

اثرات مثبت دوچرخه سواری به قدری زیاد است که دانستن آن ها، ذوق خرید یک دوچرخه و دوچرخه سواری کردن را در هرکسی برمی انگیزد. دوچرخه سواری ورزش سبک و خوشایندی برای همه سنین است و افراد زیادی از انجام دادن آن در تعطیلات لذت میبرند اما تاثیرات مثبت آن بر بدن نیز قابل توجه است:

 

ورزشی آسان برای مفاصل

زمانی که شما روی دوچرخه می نشینید، وزن خود را روی یک جفت استخوان در لگن اعمال می کنید، برخلاف قدم زدن که وزن شما روی پاهایتان اعمال می شود. برخی پزشکان معتقدند این کار برای هر شخصی که از درد یا سفت شدگی مفصل مربوط به کهولت سن رنج می برد می تواند مفید باشد.

 

فشار دادن پدال ها، نوعی ورزش هوازی (ایروبیک)

دوچرخه سواری به بهبود عملکرد رگ های خونی، مغز و قلب شما کمک می کند. ورزش های ابروبیکی هم چنین ترشح اندورفین ها ( مواد شیمیایی در بدن که باعث ایجاد احساس خوب در بدن می شوند) را بالا می برد که حس سرزندگی را در شما ایجاد می کند. حین دوچرخه سواری، جریان خون در حال گردش در مغز افزایش می بابد که این مسئله در حفظ سلامت بدن موثر است.

 

تقویت سیستم ایمنی بدن

این ورزش سبک با افزایش تولید پروتئین های ضروری و بیدار کردن گلبول های سفید، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. به طور کلی دوچرخه سواری می تواند از شما در برابر بیماری های جدی مانند سکته، حمله قلبی، برخی از سرطان ها، افسردگی، دیابت ها، چاقی و آرتریت کمک کند.

 

تاثیرگذار در عضله سازی

فعالیت های مقاومتی حین دوچرخه سواری مانند پدال زدن، باعث کشیدگی عضلات می شود و کشیدگی عضلات باعث کشیدگی استخوان ها می شود، که در نهایت افزایش چگالی استخوان ها را در پی دارد. حین دوچرخه سواری از عضلات شکمی برای حفظ تعادل و از عضلات بازو و شانه خود برای نگه داشتن و هدایت فرمان استفاده می کنید.

 

تاثیرگذار در بهبود کیفیت خواب

با توجه به اینکه دوچرخه سواری، نوعی تمرین ورزشی محسوب می شود که به کاهش اضظراب کمک می کند، می تواند نقش موثری در بهبود کیفیت خواب بسیاری از افراد داشته باشد. چرا که این روز ها افراد زیادی به دلیل استرس بالای زندگی امروزی، یا از بی خوابی شبانه رنج می برند و یا نمی توانند خواب عمیقی را تجربه کنند.

 

 

دوچرخه سواری مزایای دیگری نیز دارد :

در مقایسه با دیگر وسایل نقلیه، دوچرخه می تواند به شما کمک کند تا کم تر در ترافیک بمانید. این گونه نه تنها از کلافگی ماندن در ترافیک خلاص می شوید بلکه می توانید از هدر رفتن زمان مفید خود جلوگیری کنید.

 

آگاهی از اثرات مثبت دوچرخه سواری، افراد را به انجام دادن روزانه این ورزش ترغیب میکند.

 

منبع