خانه » فواید بازی های رایانه ای برای کودکان چیست
فواید بازی های رایانه ای
فواید بازی های رایانه ای
سرگرمی

فواید بازی های رایانه ای برای کودکان چیست

فواید بازی های رایانه ای

برخلاف باور های سنتی، فواید بازی های رایانه ای بر هوش شناختی از نظر علمی ثابت شده است. این فواید هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان وجود دارد. اما از آنجا که کودکان رشد مغزی بیشتری دارند بیشتر از بازی ها تاثیر می پذیرند. بازی های فیزیکی توانایی و مهارت های حرکتی را تقویت می کند و بازی های رایانه ای و ویدئویی توانایی شناختی مغز را بهبود می بخشند. در این نوشته به چند مورد از فواید بازی های رایانه ای اشاره خواهیم کرد.

 

هماهنگی حواس

هنگام انجام بازی های رایانه ای و ویدئویی فرد نیاز دارد حرکات بصری، شنوایی و فیزیکی خود را هماهنگ کند. تصاویری که از جلو چشم فرد عبور می کند باعث می شود سیستم شبیه سازی در مغز وی فعال گردد و نباید تصور کرد بی حرکتدر مقابل مانیتور یا صفحه تلویزیون بودن نشانه ای از بی فعالیتی است. در این زمان مغز فرد به شدت در حال فعالیت است.

انتخاب نوع بازی های رایانه ای بسیار اهمیت دارد. بازی هایی که در آن ها باید معمایی حل گردد می تواند تا حد زیادی به بهبود مهارت حل مساله در کودکان کمک کند. هیجان و علاقه به بازی سبب می شود فرد پای این تمرین بایستد.

 

افزایش حافظه

بعضی از بازی های ویدئویی و رایانه ای نیازمند توجه و دقت و حافظه هستند. دستور العمل هایی وجود دارد که فرد باید در طول بازی به یاد بسپارد و به همین دلیل به مرور زمان تمرینی برای حافظه انجام خواهد داد. بازی ها به هر دو حافظه بلند مدت و کوتاه مدت کمک می کنند.

 

بهبود توجه و تمرکز

برای انجام یک بازی رایانه ای فرد ملزم است تا در تمام مدت بازی توجه خود را به اتفاقات بازی معطوف کند و در غیر اینصورت نمی تواند در بازی برنده شود. این مساله در طولانی مدت کمک می کند فرد روی کاری که انجام می دهد متمرکز باشد.

 

منبعی برای یادگیری

امروزه بازی های مفید و متنوعی تولید می شوند که نه تنها برای کودکان که برای بزرگسالان نیز جنبه ی آموزشی دارند و افراد می تواند در قالب بازی چیز های بسیاری را بیاموزند.

 

بهبود سرعت عملکرد مغز

افرادی که بازی های رایانه ای انجام می دهند پردازش مغزی سریعتری نسبت به محرک های سمعی و بصری خواهند داشت.

 

بهبود مهارت های چندگانه

ممکن است یک بازی در یک لحظه فرد را ملزم کند که به چند مساله مختلف همزمان فکر کند و اینگونه مهارت وظایف چندگانه در مغز او پرورش می یابد. بازی ها انگیزه ی خوبی برای فعالیت های مغزی هستند.

با دانستن فواید بازی های رایانه ای دیگر فرزندان خود را محدود نکنید اما بدانید زیاده روی در انجام این بازی ها نیز مناسب نیست.

 

منبع