خانه » علت شوره سر چیست؟
علت شوره سر چیست؟
علت شوره سر چیست؟
پوست ، مو و زیبایی

علت شوره سر چیست؟

 

علت شوره سر چیست؟ حتی کلمه ” شوره سر”، حس ناخوشایند دارد. متخصصان تركولوژیست و متخصصان پوست و مو می گویند اساساً “خارش سر” به هر نوع پوسته پوسته شدن پوست سر اشاره دارد که باعث ایجاد قرمزی و خارش می شود. اما چرا برخی بیش از بقیه شاهد پوسته پوسته شدن سر هستند؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید بدانید که چرا شوره اتفاق می افتد. پوست سر، مانند هر جای دیگر بدن، دائماً در حال ریختن و تعویض است. وقتی الگوی ریختن ناخوشایند پیش رود، به آن دانه های کوچک سفید منتهی می شود که اگر سر را تکان دهید، می ریزد. در ادامه با ما همراه باشید تا از علت شوره سر آگاه شوید.

دلایل شوره سر

مطالعات پیرامون بررسی علت شوره سر نشان داده است که، ظاهراً دلایل زیادی برای شوره سر وجود دارد. اما عمده ترین علت از نظر متخصصان پوست و مو، تغییرات هورمونی، هوای سرد، غذای ناسالم و استرس است. تغییر فصل هم می تواند باعث پوسته پوسته شدن سر شود . دمای بسیار گرم یا بسیار سرد می تواند شوره را بدتر کند. بنابراین موهای خود را با آب بسیار گرم یا سرد نشویید. استفاده بیش از صاف کننده ها و سشوار نیز می تواند باعث پوسته پوسته شدن شود؛ همچنین در معرض کلر و آب نمک قرار گرفتن به ایجاد شوره سر کمک می کند.

راه حل  شوره سر

موهای خود را با روغن چرب کنید؛ زیرا شوره سر می تواند علامت خشکی پوست سر باشد. اولین کاری که شما باید انجام دهید، مرتب شامپو کردن سر است. زیرا گاهی شوره سر به چربی اضافی موجود در پوست سر مربوط می باشد. بنابراین استفاده از یک شامپوی ضد شوره که دارای خاصیت ضد قارچی است و پوسته پوسته شدن و خارش سر را کاهش می دهد. استفاده از ماسک مخصوص مو نیز می تواند کمک کند. ماسک گیاهی، پوست سر را تغذیه می کند و باکتری ها و قارچ ها را که عامل ایجاد شوره سر هستند، از بین می برد. دو بار در هفته از ماسک مو استفاده کنید. اگر باید از شامپوی محافظ رنگ مو استفاده کنید، شستشوی سر را با یک محصول ضد شوره به پایان برسانید تا مواد ضد شوره سر بعد از آخرین شستشو، روی پوست سر شما باقی بماند.

درمان خانگی شوره سر

دو درمان آزمایش شده، برای رفع شوره سر وجود دارد. پوست سر را با مخلوط سرکه سیب و آب ماساژ دهید. سرکه سیب در محو کردن قارچ هایی که باعث ایجاد شوره و خارش پوست سر می شوند، خوب عمل می کند. یا چند قطره روغن درخت چای را به شامپوی معمولی خود اضافه کنید و سر را با آن شستشو دهید. امیدواریم نکات بیان شده،علت شوره سر را کمی برای شما روشن کرده باشد.

 

منبع