خانه » تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت شما
تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت شما
تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت شما
پوست ، مو و زیبایی

تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت شما

Sending
User Review
0 (0 votes)

احتمالا به خوبی می دانید که سیگار تا چه اندازه می تواند بر بدن شما تاثیر داشته باشد. اما ممکن است به این نکته دقت نکرده باشید که تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت شما چقدر است. سیگار می‌ تواند ظاهر شما را تحت تاثیر قرار بدهد. با گذشت سال ها دندان های شما زرد می شوند. همچنین انگشتان و ناخن های شما لکه دار می شود و حتی ممکن است ریزش مو پیدا کنید. پیری زودرس و چین و چروک همچنین تغییر رنگ از اثرات سیگار بر پوست صورت شما هستند. با ترک سیگار می‌ توانید این تاثیرات را خنثی کنید.

 

بهبود پوست پس از ترک سیگار

بهبود پوست پس از ترک سیگار
بهبود پوست پس از ترک سیگار

یکی از مهم ترین انگیزه ها برای افرادی که دوست دارند سیگار را کنار بگذارند، تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت است. هنگامی که سیگار را برای همیشه کنار بگذارید می توانید انتظار داشته باشید که پوست شما بهبود پیدا کند. اگر چه برخی از آسیب ها وجود دارند که دائمی هستند، اگر همین امروز سیگار را ترک کنید آسیب ناشی از سیگار همین امروز متوقف می شود. به این ترتیب پوست شما به آرامی شروع به ترمیم می کند. علاوه بر پوست شما اعضای دیگر بدن نیز که تحت تأثیر سیگار دچار مشکلاتی شده اند، نیز رو به بهبودی می رود.

 

چرا سیگار بر پوست صورت تاثیر دارد؟

بدن می تواند نیکوتین موجود در سیگار را جذب کند. به همین دلیل دچار عارضه جانبی مانند پیری زودرس و تاخیر در بهبود زخم و همچنین افزایش عفونت می شود. علاوه بر این با سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری های پوستی مانند پسوریازیس، آکنه، اگزما و سرطان پوست بیشتر می شود. متاسفانه نیکوتین یک ماده ی شیمیایی بسیار اعتیاد آور است. همچنین هزاران ماده ی مضر دیگر که برای سلول های پوستی سمی هستند در یک نخ سیگار وجود دارد. هر ساله افراد زیادی سعی می کنند سیگار کشیدن را ترک کنند. با این حال طبق آمار ها از هر ۱۰ نفر کمتر از یک نفر در هر سال موفق به ترک سیگار می شود. قصد داریم در این مقاله تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت را باهم بررسی کنیم. شاید اطلاع داشتن انگیزه ای برای ترک هر چه سریع تر سیگار باشد.

 

مواد مضر سیگار چگونه به پوست می رسد؟

نیکوتین موجود در سیگار در مخاط روده، پوست و همچنین در مجاری تنفسی جذب می شود. سلول هایی که به عنوان سد پوستی عمل می کنند این مواد مضر را به عنوان جسم خارجی و خطرناک می شناسند و در برابر آن پاسخ نشان می دهند. به این ترتیب مواد مضر موجود در سیگار مرگ سلولی در این سلول ها را زیاد تر می کند. همچنین باعث آسیب رسیدن به رگ های خونی در پوست شده و جریان خون را نیز کاهش می دهد. به طور کلی نیکوتین موجود در سیگار پاسخ های ایمنی سازگار و ذاتی بدن را تغییر می دهد.

 

جلوگیری از پیری زودرس پوست

یکی از مهم ترین موارد تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت جلوگیری از پیری زودرس است. زیرا سیگار بر کلاژن و الاستین که فیبرهای کشسانی هستند که پوست را صاف و سفت نگه می دارند، تاثیر می گذارد. دود تنباکو باعث استرس اکسیداتیو در فیبروبلاست های پوست می شود و کلاژن سازی را مختل می‌کند و به این ترتیب پوست صورت به سرعت پیر می‌شود. علاوه بر این سیگار باعث باریک شدن رگ های خونی درون پوست می شود و از این طریق میزان خون و مواد مغذی وارد شده و پوست را کاهش می دهد. پژوهش ها نشان می دهد که با ترک سیگار می توان شاهد بهبود کوتاه مدت و بلند مدت در شرایط پیری پوست بود.

 

ترک سیگار و کاهش چین و چروک

ترک سیگار و کاهش چین و چروک
ترک سیگار و کاهش چین و چروک

سیگار یک منبع خطر اساسی برای ایجاد چین و چروک به ویژه در یک سوم میانی تا پایینی صورت است. پژوهش هایی بر افراد دو قلو انجام شده است که یکی از آن ها سیگار می کشید و دیگری سیگار نمی کشید. به وضوح مشخص بود که قل های غیر سیگاری ظاهری جذاب تر و چین و چروک های کمتری داشتند. سیگار تا حد زیادی می‌ تواند باعث افزایش چین و چروک های دور چشم و دهان شود و یک تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت کاهش همین چین و چروک هاست.

 

تاثیر بر رنگ پوست و رنگدانه های آن

متاسفانه سیگار باعث تشکیل ملانوسیت در پوست می شود که یکی از عاملان ایجاد لک های تیره و لکه های دوران پیری است. به طور کلی افرادی که سیگار می کشند پوستی که تیره تر و در عین حال رنگ پریده تر دارند و ممکن است حتی آبی و خاکستری به نظر برسند. زیرا پوست آن ها از اکسیژن و سایر مواد غذایی محروم می شود. این مسئله می‌تواند سبب ایجاد رنگدانه های نا همگن در پوست شود. علاوه بر این پوست را در برابر عوامل مضر خارجی بسیار ضعیف می کند و پرتو خورشید به راحتی در تخریب پوست و تغییر رنگ آن تاثیر خواهد گذاشت. بنا بر این یک تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت روشن شدن رنگ پوست است.

 

تاثیر بر افتادگی پوست

مواد شیمیایی مضر موجود در دود سیگار از طریق پوست جذب می‌شوند و سبب از دست دادن آب و تخریب کلاژن و الیاف الاستیک در پوست می شوند. به این ترتیب به مرور زمان استحکام و خاصیت ارتجاعی پوست را تخریب می‌کنند و باعث می‌ شوند که پوست دچار افتادگی شود. افرادی که سیگار می کشند پوست خشکی دارند و خشک بودن پوست باعث می شود موقع خواب یا با وارد آمدن هر فشار روی پوست به آن آسیب وارد شود. پس بهتر است هر چه سریع تر با ترک سیگار این آسیب جدی را از خود دور کنید.

 

تاثیر بر تغییر بهبود زخم

طبق اعلام سازمان جهانی بهداشت سیگار کشیدن تا حد زیادی باعث می شود که زخم ها باز بمانند و فرآیند ضد التهابی و عملکرد ایمنی بدن دچار مشکل شود و زخم ها نتوانند به سرعت بهبود پیدا کنند. با ترک سیگار می توانید مشکلات زیر را برای همیشه از خود دور کنید:

 • تاخیر در بهبودی زخم
 • انقباض و جدا شدن لبه های زخم که قبلا بسته شده است
 • عفونت جای جراحی
 • عدم بهبود شکستگی استخوان

 

کاهش عفونت های پوستی

سیستم ایمنی بدن در پوست به جلوگیری از عفونت و بازسازی بافت کمک می کند. سیگار کشیدن ایمنی ذاتی بدن برای مهار کردن عفونت ها را دچار اختلال می کند و ممکن است فعالیت ماکروفاژها که جزء ضروری سیستم ایمنی هستند را نیز سرکوب کند و سبب ایجاد بیشتر آسیب بافتی و التهاب شود. به همین دلیل سیگار کشیدن تا حد زیادی خطر ابتلا به عفونت های پوستی را افزایش می دهد و پیشرفت بیماری های عفونی در پوست را به طور چشمگیری بیشتر می کند. همچنین افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس پاپیلومای انسانی هستند و ترک سیگار می تواند از جهت کاهش عفونت ها نیز بر زیبایی پوست تاثیر بگذارد.

 

بهبود سیاهی اطراف چشم

بهبود سیاهی اطراف چشم
بهبود سیاهی اطراف چشم

یکی از مضراتی که سیگار برای زیبایی صورت دارد، افزایش تیرگی دور چشم هاست. زیرا باعث می شود که خونرسانی به سلول های پوستی مختل شود و به همین دلیل تیرگی دور چشم را بیشتر می کند. با ترک سیگار در مدت زمان کوتاهی شاهد بهبود وضعیت تیرگی دور چشم ها خواهید بود.

 

کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست

با ترک سیگار خطر ابتلا به سرطان پوست تا حد خیلی زیادی کاهش پیدا می کند. پژوهش ها به خوبی اثبات کرده‌اند که افراد سیگاری به شدت در معرض خطر سرطان های مختلف از جمله سرطان پوست قرار دارند.

 

کاهش خطر ابتلا به پسوریازیس

احتمالا می دانید که پسوریازیس تا چه اندازه می‌ تواند زیبایی افراد را مختل کند و اگر کسی خدای ناکرده به این بیماری دچار شود و لکه های پوستی در صورت ظاهر شوند اعتماد به نفس خود را به کلی از دست خواهد داد. متاسفانه سیگار کشیدن سبب افزایش بسیار زیاد خطر ابتلا و پسوریازیس است و همچنین مقاومت در برابر کنترل و درمان آن می شود.

 

اگزما و آکنه

پژوهش ها نشان می دهند که سیگار کشیدن اگزما های پوستی و آکنه را در نوجوانان افزایش می دهد. به همین دلیل ترک سیگار و عدم سیگار کشیدن برای نوجوانان بسیار مهم است. هر کسی که به زیبایی صورت خود اهمیت می دهد، سعی می کند حد اکثر تلاش خود را در جهت حذف عوامل ایجاد کننده ی التهاب و اگزما از جمله سیگار به کار ببندد.

 

کاهش خطر ابتلا به واسکولیت

بیماری واسکولیت نوعی التهاب عروق خونی و رگ هاست متخصصان بر این باورند که مواد شیمیایی موجود در تنباکوی سیگار می تواند پوشش عروق خونی را تحریک کند و سبب تورم آن ها و ایجاد بیماری واسکولیت شود. این بیماری ممکن است منجر به قانقاریا و زخم شود و افرادی که سیگار می کشند به شدت در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار می گیرند.

 

کاهش خطر ابتلا به ورید های عنکبوتی در پوست

کاهش خطر ابتلا به ورید های عنکبوتی در پوست
کاهش خطر ابتلا به ورید های عنکبوتی در پوست

ایجاد ورید های عنکبوتی و عروق خونی مشخص در نزدیکی سطح پوست از علائم سیگار کشیدن طولانی مدت است. برای جلوگیری از این عارضه که به شدت بر زیبایی پوست تاثیر دارد، باید هر چه سریع تر سیگار را ترک کرد. با ترک سیگار به مرور زمان شاهد بهبود این مشکلات خواهید بود.

 

کاهش خطر ابتلا به بیماری لوپوس

متاسفانه سیگار کشیدن یک عامل خطر جدی برای ابتلا به بیماری خود ایمنی لوپوس است. پژوهش ها نشان می‌دهند که رابطه ای مشخص بین لوپوس و سیگار کشیدن وجود دارد. زیرا مواد مضر موجود در سیگار سبب التهاب شدید در بدن می شوند و زمینه را برای ایجاد این بیماری فراهم می کند. در این بیماری سلول های ایمنی بدن به پوست حمله می کنند و مشکلات زیادی در پوست بدن از جمله پوست صورت ایجاد خواهند کرد.

 

کاهش خطر ریزش مو

متاسفانه یکی از مضرات سیگار کشیدن ریزش مو آلوپسی یا آندروژنیک متوسط تا شدید است که به شدت بر زیبایی فرد تاثیر می گذارد. پژوهش ها نشان داده اند مردانی که روزانه ۱۰ نخ یا بیشتر سیگار می کشند، سه برابر بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به آلوپسی یا ریزش موی مردانه قرار دارند. زیرا سیگار می تواند سبب آسیب رسیدن به DNA و همچنین انقباض عروق خونی شود و در نتیجه به فولیکول های مو آسیب می رساند و هورمون های بدن را دچار اختلال می کند. یک تاثیر ترک بر زیبایی بهبود حجم مو هاست.

 

تاثیر ترک سیگار بر لب ها

متخصصان پوست توصیه می کنند که افراد از وارد کردن هر گونه فشار دائمی که باعث شکل گرفتن چین و چروک روی پوست می شود، خود داری کنند. مثلا خط اخم در اثر انقباض طولانی مدت عضلات پیشانی ایجاد می شود و برای جلوگیری از آن با بوتاکس فشار عضلات را متوقف می کنند. سیگار کشیدن نیز با قرار دادن لب ها در حالت غنچه باعث ایجاد چین و چروک های زیادی روی لب ها می شود. با ترک سیگار تاثیر محسوسی در کاهش چروک های لب خواهید دید.

 

ترک سیگار و زیبایی پوست دست ها

ترک سیگار و زیبایی پوست دست ها
ترک سیگار و زیبایی پوست دست ها

در پوست کل بدن، تنها پوست صورت نیست که نیاز به مراقبت دارد و زیبایی پوست دست ها نیز بسیار مهم است. متاسفانه سیگار بر ایجاد لک ها و پیر شدن پوست دست نیز تاثیر گذار است. با ترک هر چه سریع تر سیگار می توانید زیبایی پوست دست های خود را نیز به آن برگردانید.

 

چه مدت طول می کشد تا تاثیر ترک سیگار مشخص شود؟

تاثیراتی که سیگار بر پیری و ایجاد التهاب در پوست می گذارند، درست پس از متوقف کردن سیگار کشیدن از پشروی می ایستند. پژوهش هایی که در سال های اخیر انجام شده است نشان می‌ دهد که طی چهار تا دوازده هفته پس از ترک سیگار افراد شاهد تغییر در رنگ پوست خود هستند. به طور کلی سیگار کشیدن می تواند پوست شما را تا ده سال پیر تر کند و هر زمانی که آن را ترک کنید می توانید شاهد بهبود وضعیت پوست خود باشید. زیرا پس از ترک سیگار بدن تولید کلاژن خود را بازیابی می‌ کند و این موضوع منجر به ایجاد تغییرات قابل توجهی از جمله ایجاد پوست روشن تر و صاف تر و در نتیجه بهبود گردش خون و تغذیه بهتر پوست شما خواهد بود.

می ایستند

تاثیرات کلی ترک سیگار در زندگی

به طور کلی ترک سیگار سبب افزایش کیفیت زندگی افراد می شود. علاوه بر اینکه طول عمر سلامت یک فرد را زیاد می کند و ابتلا به انواع بیماری های تنفسی و قلبی و سرطان را کاهش می دهد، می تواند تاثیر خیلی زیادی بر سلامت اعصاب و روان افراد و همچنین کاهش اضطراب و افسردگی داشته باشد و به این ترتیب نیز به بهبود شرایط ظاهری و زیبا شدن پوست صورت افراد کمک می کند.

 

چگونه سیگار را ترک کنیم؟

ما در این مقاله سعی کردیم تا جای ممکن فوایدی که در اثر ترک سیگار در ظاهر خود مشاهده خواهید کرد را برشماریم. توجه کردن به تمام مزایایی که ترک کردن سیگار در پی خواهد داشت می تواند انگیزه ی خوبی برای ترک این محصول مضر باشد. نکات زیر نیز شاید بتواند به شما در عزم جدی تر کمک کند:

 • شرکت در مشاوره های فردی یا گروهی
 • راه اندازی سیستم پاداش
 • درخواست کمک از دوستان
 • انجام یک فعالیت بدنی ساده مثل پیاده روی
 • استفاده از نرم افزار های کمک به ترک سیگار
 • مصرف دارو های مکمل حاوی نیکوتین
 • مهم تر از همه گرفتن تصمیم قطعی و وجود انگیزه برای ترک سیگار
 • برنامه‌ ریزی و مدیریت روزانه برای گذراندن یک روز بدون سیگار
 • صحبت با پزشک یا دارو ساز

 

سخن آخر در مورد تاثیر ترک سیگار

سخن آخر در مورد تاثیر ترک سیگار
سخن آخر در مورد تاثیر ترک سیگار

هر سال ۵۰ درصد از افرادی که سیگار می کشند سعی می کنند سیگار را کنار بگذارند و تعداد خیلی کمی به خود انگیزه ی کافی می دهند و موفق به ترک سیگار می شوند. فواید کلی ترک سیگار در عرض چند دقیقه شروع می‌ شود و تا سال ها پس از ترک سیگار ادامه پیدا می‌کند و متاسفانه استعمال دخانیات از هر گونه به خصوص سیگار بر پوست صورت تاثیر منفی جدی می‌گذارد و منجر به بالا رفتن خطر ابتلا به انواع بیماری های خطرناک می شود و تولید کلاژن پوست را متوقف می کند. تاثیر ترک سیگار بر زیبایی صورت بسیار چشمگیر است و شما را از نظر شرایط جسمی و روانی در وضعیت بسیار خوبی قرار خواهد داد.

 

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x