خانه » با زالو درمانی آشنا شوید
بهداشت و سلامت

با زالو درمانی آشنا شوید

زالو درمانی
زالو درمانی

زالو درمانی چیست ؟

از زمان ایران باستان زالو درمانی در طب برای درمان نارسایی عصبی، مشکلات دندان، بیماری پوستی و درمان عفونت استفاده می شده است.

اما امروزه از زالو در جراحی های ظریف استفاده می کنند زیرا بزاق زالو حاوی پروتئین هایی است که از لخته شدن خون جلوگیری می کنند. ترشحات ضد انعقاد سبب می شوند خون رسانی به بافت زخمی به خوبی انجام شود و زخم ها سریع تر بهبود پیدا کنند. همچنین زالو درمانی به دلیل داشتن روشی ساده و هزینه کم برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می شود.

 

زالو چگونه به درمان کمک می کند ؟

زالوی طبی داراری سه ردیف دندان کوچک است و آن ها را در پوست فرو می کند. سپس مواد ضد انعقاد را از طریق بزاق وارد بدن طعمه خود می کند. در این شرایط زالو قادر است خون بمکد. زمان مکیدن خون با توجه به اندازه زالو متفاوت است و از 20 تا 45 دقیقه طول می کشد. هر زالو می تواند حدود 15 میلی لیتر خون بمکد که مقدار بسیار کمی است.

افرادی که می توانند از مزایای این درمان استفاده کنند عبارتند از مبتلایان به دیابت، بیماران دارای ناراحتی قلبی و افرادی که تحت عمل زیبایی قرار می گیرند و احتمال دارد مقداری از بافت های نرم را از دست بدهند. از زالو همچنین برای درمان لخته خون و واریس وریدی استفاده می شود.

افراد مبتلا به کم خونی، افراد دارای مشکلات انعقادی مانند هموفیلی و افراد دارای شریان های آسیب دیده نباید با زالو درمان شوند. توصیه می شود افراد زیر 18 سال و زنان باردار نیز از درمان با زالو اجتناب کنند.

 

کاربرد های پزشکی

درمان با زالو به منظور پزشکی معمولاً زخم های کوچک Y شکلی بر جا می گذارد که ماندگار نیستند و جای زخم ایجاد نمی کنند. این نوع درمان برای افزایش گردش خون و از بین بردن لخته های خون مفید است و به خوبی می تواند اختلالات گردش خون را درمان کند.

همچنین مواد موثره ای که از بزاق زالو استخراج شده اند در ساخت دارو هایی به کار می روند که درمان کننده ی فشار خون، واریس، هموروئید، مشکلات پوستی و آرتروز است. محققان بالینی بر این باورند که درمان با زالو درمان مناسبی برای بیماری آرتروز مفاصل است. خواص ضد التهابی و بی حسی موجود در مواد بزاق زالو سبب کاهش درد مفاصل می شود.

 

زالو و سرطان

درمان سرطان با استفاده از زالو همچنان مورد تحقیق و بررسی است. برای برخی از انواع سرطان خون توصیه نمی شود اما آزمایشات حیوانی نشان داده اندکه بزاق زالو مانع از تجمع سلول های سرطانی می شود.

امروزه در دنیا پرورش زالو به صنعتی درآمد زا تبدیل شده است و زالو درمانی جای خود را در پزشکی باز کرده است.

 

منبع
نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید