خانه » طرز تهیه زولبیا چیست ؟
طرز تهیه زولبیا
طرز تهیه زولبیا
غذا و نوشیدنی

طرز تهیه زولبیا چیست ؟

طرز تهیه زولبیا

طرز تهیه زولبیا ، یکی از دستور العمل های محبوب ماه مبارک رمضان، به شرح زیر است. شاید دوست داشته باشید دست به کار شوید و برای خود زولبیا بپزید.

 

مواد اولیه برای خمیر :

250 گرم ( حدود 2 پیمانه ) نشاسته

35 گرم ( حدود ¼ پیمانه ) آرد سفید

250 گرم (حدود 1 پیمانه ) ماست ساده

2 قاشق غذا خوری گلاب

روغن مایع

یک پنجم قاشق چای خوری زعفران

1 قاشق غذاخوری کره

یک پنجم قاشق جوش شیرین

 

مواد لازم برای تهیه شربت :

400 گرم (حدود 2 پیمانه ) شکر

چهار سوم پیمانه آب

یک چهارم پیمانه گلاب

یک و نیم قاشق چای خوری آبلیمو

یک پنجم قاشق چای خوری هل

 

روش تهیه خمیر:

زعفران را در یک قاشق چای خوری آب جوش حل کرده و کنار بگذارید.

برای تهیه خمیر، ماست و نشاسته را به یک ظرف برای مخلوط کردن اضافه کنید. 5 دقیقه به آن ها استراحت بدهید. سپس آن ها را به خوبی با هم مخلوط کنید. ارد سفید، دو قاشق گلاب، کره ، جوش شیرین و زعفران حل شده را به آن اضافه کنید. با استفاده از همزن آن را به خوبی هم بزنید تا زمانی که خمیر نرم شود. به خمیر حاصل 30 دقیقه استراحت بدهید.

 

روش تهیه شربت :

در همین حین شربت را تهیه کنید. برای تهیه شربت، یک چهارم پیمانه گلاب و شکر را به آب در یک ماهیتابه کوچک اضافه کنید. آن را روی شعله متوسط-بالا حرارت دهید تا به جوش بیاید. اجازه دهید شربت حرارت ببیند تا زمانیکه شکر ها کاملا حل شوند و شربت غلیظ شود. دائما شربت را هم بزنید. البته از هم زدن بیش از اندازه بپرهیزید. آب لیمو و هل را به آن اضافه کنید. خوب هم بزنید و سپس آن را از روی شعله بردارید.

 

روش تهبه زولبیا :

خمیر را به داخل یک کیسه زیپ دار اضافه کنید و هوای اضافه آن را بگیرید. بالای آن را به خوبی و محکم ببندید. با یک قیچی، گوشه ای از کیسه را ببرید. این کیسه حکم قیف شیرینی پزی را دارد.

داخل یک ماهیتابه، روغن را با شعله متوسط تا زیاد حرارت دهید. سپس، حرارت را تا متوسط کاهش دهید. با دقت خمیر را از سوراخ حاصل شده روی کیسه به داخل روغن داغ اضافه کنید. به آرامی خمیر را حین یک حرکت دایره ای بچرخانید. مراقب باشید ممکن است روغن به سمت شما پرتاپ شود. تا زمانی که دو طرف خمیر به رنگ قهوه ای طلایی دربیاید آن را سرخ کنید. در صورت نیاز به ماهی تابه روغن اضافه کنید.

با دقت خمیر سرخ شده را خارج کرده و روغن اضافی را از روی آن بتکانید. اجازه دهید خمیر سرخ شده  به مدت 4 تا 5 دقیقه داخل شربت قرار گیرد.

سپس زولبیا را به یک ظرف دیگر انتقال داده و اجازه دهید خنک شود.

 

طرز تهیه زولبیا به همین سادگیست.

 

منبع