خانه » اهمیت مطالعه فسیل چیست ؟
مطالعه فسیل ها
مطالعه فسیل ها
سرگرمی

اهمیت مطالعه فسیل چیست ؟

اهمیت مطالعه فسیل

دیرین شناسان به خوبی با اهمیت مطالعه فسیل ها آشنا هستند. آن ها با کاوش فسیل های یافته شده از اعماق زمین می توانند چگونگی زندگی موجودات را در هزاران سال پیش از این بر کره زمین را تشریح کنند. فسیل ها ممکن است باقیمانده ای از گیاهان یا حیوانات منقرض شده باشند. مطالعه ی فسیل هایی که در کنار هم کشف می شوند می تواند به خوبی چرخه زندگی در آن منطقه را مشخص کند.

دیرین شناسان حتی می توانند مشخص کنند که گونه های گیاهی و حیات وحش حیوانات که هم اکنون در زمین زیست می کنند در طول زمان چگونه از حوادث جان سالم به دربرده اند و همچنان حیات دارند.

 

گیاهان و حیوانات منقرض شده

فسیل ها به مققان کمک میکنند تا بسیاری از گونه های گیاهی و جانوی منقرض شده را شناسایی کنند و مشخص می کنند کدام گونه ها دوره ی تکامل را طی کرده و به شکل دیگری در دنیای امروز حیات دارند. دیرین شناسان از طریق مطالعه فسیل ها به وجود دایناسور ها و دیگر حیوانات منقرض شده پی برده اند. ساختار اسکلتی گیاهان و حیوانات در فسیل ها می تواند مورد مقایسه قرار بگیرد و نحوه غذا خوردن، محل زندگی و حتی نحوه مرگ آن موجودات نیز مشخص شود.

اگر مطالعه فسیل ها نبود بسیاری از گونه های منقرض شده اکنون ناشناخته بودند.

 

شواهد تکاملی

گونه های گیاهی و جانوری در طول زمان تکامل پیدا می کنند. این تغییرات آرام را می توان در فسیل های چند هزار ساله مشاهده کرد. با مطالعه فسیل ها بود که دانشمندان نحوه ی تکامل دوزیستان را کشف کردند و اولین گونه هایی را که در زمین زیست می کردند را شناسایی نمودند. تغییرات محیطی می توانسته برخی از گونه ها را به طور کامل از بین برده باشد و تنها موجوداتی که سازگاری با شرایط جدید پیدا کرده اند به حیات خود ادامه داده اند.

 

تغییرات و آب و هوایی

مطالعه فسیل ها می تواند اطلاعات اقلیمی زمان های دور را نیز مشخص کند. برای مثال یک تغییر چشمگیر در شرایط زندگی مانند عصر یخبندان، دایناسور ها را منقرض کرده است و زندگی زمین را متحول نموده است. سرنخ این کشفیات در دل فسیل ها نهفته است.

 

فرهنگ های باستانی جوامع

فسیل هایی که از بقایای انسان ها و .. یافت می شود تا حدود زیادی می تواند اطلاعاتی راجع به فرهنگ زندگی آن ها را مشخص کند. غذاهایی که مردم می خوردند و اشیائی که مورد استفاده قرار می دادند همگی در فسیل ها قابل مشاهده است. لایه های فسیلی همچنین می تواند شامل مصنوعات فرهنگی مانند ابزار ها و محصولات سفالگری نیز باشد.

اهمیت مطالعه فسیل ها خود را در کشف گذشته و پیش بینی آینده زمین مشخص می کند.

 

منبع