خانه » سیستم گردش خون، مدار شگفت انگیز بدن
سیستم گردش خون
سیستم گردش خون
بهداشت و سلامت

سیستم گردش خون، مدار شگفت انگیز بدن

سیستم گردش خون

سیستم گردش خون، یک مدار شگفت انگیز است که بدن ما را زنده نگه می دارد. سیستم گردش خون که به سیستم قلبی عروقی نیز معروف است، شبکه گسترده ای از ارگانها و رگهای خونی است که هم به عنوان سیستم غذارسانی و هم به عنوان سیستم دفع مواد زائد برای بدن عمل می کند. مواد مغذی، اکسیژن و هورمونها به هر سلول تحویل داده می شود و بعد مواد زائد مانند دی اکسید کربن دفع می شود.

سیستم گردش خون سلول ها را سالم و ما را زنده نگه می دارد. قلب دائماً سیگنالهایی را از نقاط مختلف بدن دریافت می کند که تعیین می کند قلب چقدر نیاز به پمپاژ دارد تا مواد مورد نیاز بدن به درستی تامین شود. به عنوان مثال  هنگام خواب، بدن سیگنالهایی را به قلب ارسال می کند که سرعت پمپاژ کند شود. هنگام شرکت در ورزش های سنگین، قلب پیامی برای پمپاژ بیشتر دریافت می کند تا اکسیژن اضافی به ماهیچه ها برسد.

 

نحوه عملکرد سیستم گردش خون

قلب در مرکز سیستم گردش خون قرار دارد و خون را از طریق بقیه شبکه پمپاژ می کند. این عضله توخالی متشکل از چهار حفره است: دهلیزهای چپ و راست، دو حفره ی بالا و بطن چپ و راست دو حفره ی پایین را تشکیل می دهند. حفره ها توسط دریچه های یک طرفه از هم جدا می شوند تا خون جهت صحیح جریان یابد. بقیه سیستم گردش خون از دو چرخه مستقل تشکیل شده است که با هم کار می کنند: چرخه ریوی و چرخه سیستمیک.

چرخه ریوی وظیفه تأمین اکسیژن تازه خون و دفع دی اکسید کربن را بر عهده دارد. مویرگ های ریز شبکه ای در ریه ها تشکیل می دهند که تبادل دی اکسید کربن و اکسیژن را تسهیل می کنند.

در چرخه سیستمتیک، سرخرگها خون غنی از اکسیژن و مواد مغذی را از قلب به تمام قسمتهای بدن منتقل می کنند. و سیاهرگها خون حاوی دی اکسید کربن را را به قلب باز می گردانند.

 

بیماریهای سیستم گردش خون

بیماریهای قلبی عامل اصلی مرگ و میر در زنان و مردان است. بیماری قلبی طیف گسترده ای از بیماریها و اختلالات را شامل می شود؛ از جمله سکته مغزی (انسداد رگهای خون رسانی به مغز)، حمله قلبی (جریان خون به قلب مسدود می شود)، فشار خون بالا ( باعث تشدید فعالیت قلب)، تصلب شرایین (شریان ها ضخیم و سفت می شوند) و آنوریسم (رگ خونی آسیب دیده و منجر به خونریزی داخلی می شود(

عوامل نشان دهنده خطر بیماریهای قلبی شامل سن، جنس، سابقه خانوادگی، رژیم غذایی ضعیف، استعمال سیگار و استرس و همچنین فشار خون بالا و افزایش کلسترول است. راه های زیادی وجود دارد که می توان از بیماریهای قلبی جلوگیری کرد؛ با کنترل سایر شرایط سلامتی بدن، رژیم غذایی سالم، شرکت در فعالیت های بدنی منظم و حداقل نگه داشتن سطح استرس می توانید از بیماریهای سیستم گردش خون پیشگیری کنید.

 

منبع