خانه » روز جهانی عدالت اجتماعی چه روزی است
تاریخ و تقویم

روز جهانی عدالت اجتماعی چه روزی است

روز جهانی عدالت اجتماعی
روز جهانی عدالت اجتماعی

روز جهانی عدالت اجتماعی

بیستم ماه فوریه میلادی به عنوان روز جهانی عدالت اجتماعی نام گذاری شده است. روز عدالت اجتماعی روزی است که نیاز به ارتقاء تلاش ها برای مقابله با مسائلی مانند فقر، محرومیت و بیکاری را به رسمیت می شناسد. بسیاری از سازمان ها، از جمله سازمان ملل متحد و دفتر بین المللی کار، بیاناتی در مورد اهمیت عدالت اجتماعی برای مردم اظهار می کنند. مجمع عمومی سازمان ملل متحد در 26 نوامبر 2007 با نام گذاری این روز موافقت کرد و از 2009 این روز در تقویم رسمی جای گرفت.

 

توسعه اجتماعی و عدالت اجتماعی

طبق نظرات مطرح شده در اجلاس جهانی، توسعه ی اجتماعی به عدالت اجتماعی، همبستگی، هماهنگی و برابری در داخل و بین کشورها وابسته است و عدالت اجتماعی و برابری ارزش های اساسی همه جوامع بشری به شمار می روند. برای دستیابی به “جامعه ای برای همگان”، دولت ها باید متعهد به تدوین چارچوب اقدام برای ترویج عدالت اجتماعی در سطح ملی، منطقه ای و بین المللی باشند. آن ها همچنین متعهد به ترویج توزیع عادلانه درآمد و دسترسی بیشتر به منابع از طریق عدالت و برابری و فرصت برای همه می شوند.

 

عدالت اجتماعی در دیدگاه سازمان ملل

طبق بیانیه های سازمان ملل دولت ها باید رشد اقتصادی را که به واسطه ی عدالت اجتماعی ایجاد می شود را تضمین کنند و “جامعه برای همه” باید بر پایه عدالت اجتماعی و احترام به تمام حقوق بشر و آزادی های اساسی باشد. عدالت اجتماعی یک اصل اساسی برای همزیستی صلح آمیز و موفق درون و در بین ملت هاست. عدالت اجتماعی باید با برابری جنسیتی و حقوق مردم و مهاجران بومی ترویج شود. موانع عدالت اجتماعی در زمینه هایی با توجه به جنس، سن، نژاد، قومیت، مذهب، فرهنگ یا ناتوانی باید حذف شوند.

 

عدالت اقتصادی در دیدگاه اسلام

در دیدگاه اسلام عدالت اقتصادی پرداخت حق به صاحبان آن است. عدالت اقتصادی در اسلام در دو شاخه عدالت تخصیصی به معنی پرداخت حقوق اقتصادی اموال و عدالت توزیعی به معنی پرداخت حقوق اقتصادی انسان ها تعریف می شود. پرداخت حقوق اموال یعنی حد اکثر بهره برداری و بهترین روش بهره برداری از تمام سرمایه ها و وقت افراد به کار گرفته شود. در صورتیکه در هرکدام از این موارد هدر رفتن و اسراف صورت بگیرد از نظر اسلام عدالت اقتصادی محقق نشده است.

 

دعوت به همکاری

مجمع عمومی سازمان ملل 20 فوریه را به عنوان روز عدالت اجتماعی اعلام کرده و از کشورهای عضو دعوت نموده است تا برای این روز در جهت ترویج فعالیت های ملی بر اساس اهداف و اهداف اجلاس جهانی توسعه اجتماعی اهمیت قائل شوند. ریشه کنی فقر، ارتقای اشتغال کامل و کار شایسته، عدالت جنسیتی و دسترسی به رفاه اجتماعی و عدالت برای همه ار محور های روز جهانی عدالت اجتماعی هستند.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید