خانه » موهای سفید در مورد سلامت شما چه می گویند
موهای سفید در مورد سلامت شما چه می گویند
موهای سفید در مورد سلامت شما چه می گویند
بهداشت و سلامت

موهای سفید در مورد سلامت شما چه می گویند

Sending
User Review
0 (0 votes)

سفید شدن مو نشانه چیست

موی سفید رنگ و خاکستری که در لابه لای موهای تان رشد می‌کنند معمولا علامت خوشایندی نیستند آن ها پیام آور این مسئله اند که ما در حال فرسوده شدن و پیر شدن هستیم. آن ها در سن ۲۰ سالگی به ب بعد می رویند. خیلی از این تارها  نشانه وجود بیماری هایی در بدن هستند، تا افراد برای پیشگیری و بهبود آن تعجیل کنند. در ادامه به برخی از این نشانه ها اشاره ای میکنیم.

هر یک از تارهای مو دارای پیگمنت هایی به نام ملانین هستند دقیقاً همان چیزی که رنگ پوستمان را نیز به وجود می آورد. ملانین، رنگ موها را تشکیل می‌دهد و مشتق شده از اسید آمینه تیروزین است، رنگدانه‌ای است که در یک گروه تخصصی از سلول‌های شناخته شده به عنوان ملانوسیت‌ها تولید می‌شود.

هرچه سن بالاتر می‌رود این پیگمنت ها و رنگدانه ها قدرت و توان اولیه خود را از دست می‌دهند و دیگر نمی‌توانند رنگ موها را به وجود آورند . در این صورت موها به رنگ خاکستری یا سفید در می‌آیند .

سفید شدن مو نشانه چیست
سفید شدن مو نشانه چیست

به طور معمول موهای سفید در سفیدپوستان در  30 سالگی می رویند.آسیایی‌ها در اواسط ۳۰ سالگی و آفریقایی ها در اواسط ۴۰ این اتفاق می افتد. رویش تارهای سفید قبل از این سنین کمی نگران کننده است و نشانگر کمبود و نامتعادل شدن مواد معدنی در بدن می باشد

1.احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی

با توجه به تحقیقات اخیر موهای خاکستری و سفید خط ارتباط مستقیمی با حملات قلبی در آقایان می باشند . در این افراد احتمال بیماری سرخرگ های قلبی ، دیابت و احتمال سکته بسیار زیاد است. افرادی که موهای خاکستری و سفید رنگشان روز به روز افزایش می یابد ،باید حتما به دکتر مراجعه کنند که شاید این هشداری برای دیگر امراض باشد .

2.کمبود ویتامین در بدن

یکی از عوامل رایج در ضعف های مو کمبود ویتامین B12 ، ویتامینD3 ، کلسیم و فریتین می باشد . امکان اختلالات در غدد هیپوفیز نیز از دیگر عوامل موهای خاکستری سفید است .

3.استرس باعث تضعیف قدرت مو می شود

غدد مویی مقدار بسیار کمی هیدروژن تولید می‌کنند ، این ماده شیمیایی باعث روشن شدن و بی رنگ شدن مو است . اگر این هیدروژن پُراکسید از مقدار طبیعی اش بیشتر تولید شود رنگ مو از بین می رود اما سفید می شود .

یکی از دلایلی که باعث ترشح بیش از اندازه این ماده در مو می‌گردد  استرس می باشد .همچنین برخی پژوهشگران معتقدند که استرس می تواند یکی از عوامل سفید شدن مو باشد، اما این نظریه قطعیت ندارد

4.سیگاری هستید یا قبلا بودید

بر اساس مطالعات افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد عادی موهای سفید رنگ دارند. سیگار می تواند صدمه جدی به سلول های مو بزنند و حتی باعث ریزش مو و کچلی این افراد می شود.

سیگاری هستید یا قبلا بودید
سیگاری هستید یا قبلا بودید

5.ژنتیک و عوامل موروثی

بسیاری از افراد ؛ نه سیگار می کشند و نه کمبود ویتامین دارند . پدر بزرگ ها و مادر بزرگ های شان در سنین پایین موهای سفید رنگ داشتند این مسئله بر پایه ژنتیک می باشد و همین یک عامل برای سفید شدن نسل های بعدی کافی است؛البته حتما در ژن این سلسله افراد کمبودهایی و بیماری هایی وجود داشته است که نسل در نسل این کمبودها، منتقل شده است.

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید