خانه » آیا می دانید جدول سودوکو چیست ؟
جدول سودوکو چیست
جدول سودوکو چیست
سرگرمی

آیا می دانید جدول سودوکو چیست ؟

جدول سودوکو چیست ؟

آیا می دانید راه حل جدول سودوکو چیست ؟ جدول سودوکو جدولی 9 در 9 از اعداد است که طبق قاعده خاصی باید اعداد 1 تا 9 در هر ستون و ردیف این جدول قرار بگیرند به گونه ای که عدد تکراری در ستون ها و ردیف ها دیده نشود. حل جدول سودوکو یک تفریح است و البته فواید بازی سودوکو بر تقویت مغز نیز بر کسی پوشیده نیست.

 

خلاصه ای از قوانین جدول سودوکو

جدول سودوکو به 9 مربع حاوی 9 خانه جدول نیز تقسیم شده است. اعداد 1 تا 9 باید به گونه ای در هر کدام از این 9 مربع قرار بگیرند که عدد تکراری در آن ها نباشد.

تنها اعداد یک تا نه برای پر کردن جدول سودوکو استفاده می شوند.

در هر ستون از هر کدام از اعداد یک تا نه تنها یک بار استفاده می شود.

در هر ردیف نیز هر عدد باید یک بار دیده شود و تکراری نباشد.

 

تاریخچه

سودوکو یک بازی منطقی با اعداد است. ریشه بازی سودوکو را در سوئیس می توان پیدا کرد. در قرن هجدهم میلادی بازی مشابه سودوکو در سوئیس انجام می شده است و پس از آن اولین بار بازی سودوکو در سال 1979 توسط هاوارد گارنز، معمار امریکایی اختراع شد. محبوبیت این بازی در سال 1986 در ژاپن شدت گرفت و یک شخص ژاپنی نام سودوکو را برای آن انتخاب کرد. سودوکو مخفف نامی ژاپنی به معنی «اعداد باید تنها باشند» است.

 

نقش مهارت ریاضی در حل جدول سودوکو چیست ؟

ریاضی مورد نیاز برای حل جدول سودوکو دانستن ارقام یک تا 9 است. تقریباً می توان گفت با اینکه سودوکو جدول اعداد است اما ارتباطی با ریاضی ندارد. الگویی که اعداد دارند در رنگ ها، اشکال و حتی تصاویر نیز می تواند با قاعده ی سودوکو وسیله ی بازی باشد.

 

استراتژی سودوکو و سطح دشواری

بازی های سودوکو از سطح دشوار تا سخت، دسته بندی می شوند. اما فرمت جداول سودوکو تغییری نمی کند. سختی یک جدول مربوط به سلسله مراتبی است که باید در حل اعداد رعایت کنید. ممکن است در پازل ساده چند را برای حل یک عدد وجود داشته باشد اما در پازل های سخت تر پیدا کردن جایگاه صحیح اعداد دشوار تر می شود.

 

چرا سودوکو بازی کنیم ؟

اثر بازی سودوکو برای مغز همانند جدول کلمات متقاطع، درس خواندن و بسیاری دیگر از کار های فکری است که می تواند از بروز آلزایمر و زوال عقل جلوگیری کند. سودوکو ورزش و تحرکی برای مغز است. ضمناً یک تفریح و بازی لذت بخش بدون نیاز به امکانات خاص نیز به شمار می رود.

 

بازی را آغاز کنید

برای شروع بازی سودوکو ممکن است در حل چند جدول اول زمان زیادی را صرف کنید اما پس از گذشت مدتی متوجه خواهید شد که قلق راه حل جدول سودوکو چیست .

 

منبع