خانه » آیا می دانید چه عواملی باعث سرطان میشود ؟
چه عواملی باعث سرطان میشود
چه عواملی باعث سرطان میشود
بهداشت و سلامت

آیا می دانید چه عواملی باعث سرطان میشود ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

چه عواملی باعث سرطان میشود ؟

شاید برای شما جالب و حتی مهم باشد که بدانید چه عواملی باعث سرطان میشود ؟ سرطان یکی از بیماری های پیشتاز مسبب مرگ و میر در دنیاست. گرچه هنوز به طور قطعی عوامل ایجاد کننده این بیماری و درصد تآثیر این عوامل مشخص نشده است، درصد زیادی از مردم دنیا با این بیماری دردناک دست و پنجه نرم می کنند. چاقی، تغذیه نامناسب، عدم تعادل هورمونی و التهابات مزمن عامل مهمی در ایجاد و تشدید سرطان هستند.

 

محل زندگی

محل هایی که دارای آب و هوای بی کیفیت و محیط زیست تخریب شده هستند، آمار زیادی از سرطان را ارائه می دهند.

 

شمع های عطری و خوشبو کننده های هوا

مواد شیمیایی فرار از جمله عود و شمع های عطری و خوشبو کننده های هوا و همچنین بخارات مواد شوینده در ایجاد بیماری های ریوی و آسم نقش دارند و می توانند عامل سرطان نیز باشند.

 

خاک اره

شایداین مورد به گوش شما نرسیده باشد اما خاک اره یکی از مواد سرطان زا برای انسان محسوب می شود. افرادی که مشاغل مرتبط با چوب دارند بیشتر در معرض ابتلا قرار می گیرند به همین دلیل باید از ماسک مخصوص استفاده کنند.

 

غذا های بسته بندی

غذا های بسته بندی شده پر از مواد نگهدارنده ای هستند که در بدن انسان می تواند نقش عامل سرطان زا را داشته باشد.

 

برخی از ضد آفتاب ها

زیاد در معرض نور خورشید قرار گرفتن خطر ابتلا به سرطان پوست را بالا می برد. اما، مواد موجود در بعضی ضد آفتاب های حاوی بنزوفنون یا اکسی بنزون رادیکال های آزاد سرطان زا تولید می کنند.

 

دور بودن از نور خورشید

ویتامین دی نقش مهمی در پیشگیری از سرطان پستان دارد. دور بودن از نور خورشید و عدم دریافت ویتامین دی کافی می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

 

کار کردن در شیفت شب

شب کار بودن می تواند در بعضی از افراد خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. زیرا هم سبب بر هم خوردن تعادل هورمونی بدن می شود و هم دوری از نور خورشید را در پی دارد.

 

غذا های سرخ کردنی

آکریلامید نوعی ماده شیمیایی است که با سرخ شدن و سوختن مواد نشاسته ای مانند سیب زمینی تولید می شود. این ماده می تواند به دی ان آ آسیب وارد کرده و سبب ایجاد سرطان شود. به همین دلیل از خوردن غذا های سوخته و سوخاری پرهیز کنید.

 

ورزش نکردن

داشتن سبک زندگی بی تحرک عامل بسیاری از بیماری ها از جمله سرطان است. ورزش می تواند سموم زیادی را از بدن دفع کند و شادی و نشاط به دنبال خود بیاورد.

دانستن اینکه چه عواملی باعث سرطان میشود همراه با تغییر سبک زندگی نقش مهمی در سلامتی افراد جامعه دارد.

 

منبع

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید