خانه » در مورد غربالگری سه ماهه اول و تعیین جنسیت بدانید
غربالگری سه ماهه اول بارداری و تعیین جنسیت
غربالگری سه ماهه اول بارداری و تعیین جنسیت
فرزند و والدین

در مورد غربالگری سه ماهه اول و تعیین جنسیت بدانید

Sending
User Review
0 (0 votes)

غربالگری سه ماهه  اول و تعیین جنسیت

غربالگری سه ماهه اول و تعیین جنسیت با آزمایش خون و سونوگرافی انجام می شود. این آزمایش را بین هفته اول بارداری تا هفته دوازدهم یا سیزدهم بارداری می گیرند.این آزمایش مشخص می کند که جنین در معرض خطر چه نقص های مادر زادی است. از جمله نقص های کروموزومی مانند سندروم داون.

در سه ماهه اول بارداری غربالگری می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

اولتراسوند برای تشخیص وضعیت جنین

در این مرحله پشت گردن جنین برای مشاهده مایع و پوست او بررسی می شود. عدم رشد مناسب در این ناحیه می تواند نشانه ای از نقص باشد.

 

آزمایش خون

آزمایش خون از مادر گرفته می شود و دو ماده مورد اندازه گیری قرار می گیرد. پروتئین پلاسما وابسته به بارداری که توسط جفت در اوایل بارداری ساخته می شود و سطح غیر طبیعی آن می تواند نشانه ای از نقص کروموزومی باشد. و آزمایش بتا که هورمون بارداری را اندازه می گیرد و غیر طبیعی بودن سطح آن در خون می تواند نشانه ی نقص باشد.

 

غربالگری دی ان آ جنین بدون سلول

در این آزمایش دی ان آ جنین که در خون مادر وجود دارد را بررسی می کنند و با آن نقص های کرموزومی را متوجه  می شوند. این آزمایش غربالگری نقص در کرموزوم های جنسیتی را نیز تشخیص می دهد اما نقص های ساختاری مانند نخاع یا شکم را نمی تواند مشخص کند.

اگر آزمایش های غربالگری در سه ماهه اول نشان دهنده چیز غیر عادی باشد، در ادامه بارداری به ازمایش های بیشتری نیاز خواهد بود.

 

چرا به آمایش غربالگری نیاز است ؟

غربالگری در سه ماهه اول می تواند نشان دهد که آیا جنین دچار نقص مادرزادی است یا خیر. معمولاً این آزمایش ها برای همه ی خانم های بارداری در پایان سه ماهه اول تجویز می شود. آزمایش های غربالگری در سه ماهه اول ممکن است برای بارداری دو قلو یا چند قلو جواب دقیقی ندهد.

ضمن این که سونوگرافی و آزمایش خون، آزمایش های کم خطری محسوب می شوند و انجام ان ها در سه ماهه اول بارداری مشکلی ایجاد نخواهد کرد.

این غربالگری در واقع مشخص می کند که آیا خطر نقص مادر زادی وجود دارد یا خیر و آیا نیاز به نظارت بیشتر در ادامه بارداری وجود دارد ؟

 

تعیین جنسیت

تعیین جنسیت جنین معمولاً در هفته 18 تا 20 یعنی در سه ماهه دوم بارداری و از طریق انجام سونوگرافی تعیین جنسیت جنین انجام می شود و زودتر از این زمان ممکن است نتیجه دقیق و درستی را تعیین نکند. آزمایش مشکلات ژنتیکی و اختلالات کروموزومی نیز می تواند جنسیت جنین شما را مشخص کند.

به همین دلیل باید غربالگری سه ماهه اول و تعیین جنسیت جنین را در زمان مناسب خود انجام دهید.

 

منبع

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید