خانه » راهکارهای رفع تشنگی در ماه رمضان
راهکارهای رفع تشنگی در ماه رمضان
راهکارهای رفع تشنگی در ماه رمضان
بهداشت و سلامت

راهکارهای رفع تشنگی در ماه رمضان

Sending
User Review
0 (0 votes)

چرا درماه رمضان احساس تشنگی میکنیم

احساس تشنگی در ماه رمضان به خصوص زمانی که این ماه مبارک در روز های گرم و بلند باشد، شدیدتر می شود. به همین دلیل باید بدن را دربرابر تشنگی مقاوم تر کنیم .در ماه رمضان با روز های بلند مدت زمان روزه داری به بیش از 14 ساعت می رسد. در تمام این مدت، بدن آب از دست می دهد اما ورودی آب ندارد تا مایعات از دست رفته و کم آبی بدن را جبران کند. رعایت نکات تغذیه ی صحیح برای مقاومت در برابر احساس تشنگی و کاهش شدت آن در ماه روزه داری اهمیت دارد. بعضی از خوراکی ها و عادات غذایی درست به ما کمک می کنند که تشنگی را راحت تر تحمل کنیم.

راهکارهایی برای تحمل تشنگی

در ادامه قصد داریم موادی را به شما معرفی کنم که باعث می شود شما در طول زمان روزه داری، تشنگی را راحت تر تحمل کنید

نوشیدن آب کافی از وعده افطار تا سحر

البته مهمترین راه جایگزینی آب از دست رفته از بدن، نوشیدن آب کافی است. بدن در طول روز به حدود 1 تا 2 لیتر آب نیاز دارد که باید این مقدار را در شب جبران کنید. از آنجا که دفع آب از بدن همراه با دفع نمک است بهتر است همراه با آب یا غذا به فکر جبران املاح نیز باشید. افزودن برش های لیموی تازه، نعنا یا زنجبیل علاوه بر خواصی که دارند طعم آب را بهتر کرده و تمایل شما را به نوشیدن آب بیشتر می کنند.

نوشیدن انواع مایعات

نوشیدن آب میوه های طبیعی نیز برای جایگزینی آب بدن بسیار مفید هستند، اما سعی کنید از آب میوه های کارخانه ای که مقدار زیادی شکر و رنگ دارد خودداری کنید.

میوه ها و سبزیجات تازه

خوردن سبزیجات و میوه ها در وعده ی سحر یکی از مهمترین کارهایی است که برای مقابله با احساس تشنگی در ماه رمضان می توانید انجام دهید. سبزیجات حاوی مقدار زیادی فیبر غذایی هستند و مدت بیشتری در روده باقی می مانند و همین امر باعث می شود که کم کم به بدن آبرسانی کننند. همچنین علاوه بر رفع تشنگی شما، سبب تسهیل روند هضم غذا، خارج کردن سموم و پاکسازی روده می شوند.

به تأخیر انداختن وعده سحری

خوردن غذایی سبک در وعده ی سحری نزدیک به اذان صبح همراه با نوشیدن آب کافی و خوردن سبزیجات بسیار مهم است. سعی کنید وعده ی سحر را از دست ندهید.

آب دزد ها را بشناسید

علاوه بر آب رسانی کافی به بدن لازم است بدانید که چه مواردی سبب دفع سریعتر آب از بدن می شود و از آن ها دوری کنید.

نمک کمتر بخورید

غذاهای شور نیاز بدن به آب را بیشتر می کنند. سعی کنید در ماه رمضان از ماهی شور و ترشی استفاده نکنید. اگر سالاد مصرف می کنید آن را با لیمو طعم دار کنید و مصرف نمک را در غذای خود به اعتدال برسانید.

ادویه و ترشی جات اجتناب کنید

ادویه ها نیز همانند نمک احساس نیاز به آب و تشنگی در ماه رمضان را بیشتر می کنند. بنا براین از استفاده از ادویه ی فراوان در غذای فرد روزده دار باید اجتناب کرد.

محرک فعالیت کلیه ها

چای و قهوه به دلیل وجود کافئین فعالیت کلیه ها را افزایش داده و سبب دفع سریع تر آب از بدن می شوند، به همین دلیل باید از نوشیدن چنین موادی در وعده سحر خود داری کرد. در وعده ی افطار نیز در صورت تمایل از چای کم رنگ استفاده شود.

نوشابه نخورید

نوشابه برای تمام افراد و تمام گروه های سنی و تمام زمان ها نوشیدنی ناسالمی محسوب می شود، به ویژه در ماه رمضان به علت داشتن قند فراوان احساس تشنگی را بیشتر خواهد کرد.

نور خورشید

فرد روزه دار باید از قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت طولانی اجتناب کند. تا تعریق به حداقل برسد. سعی کنید لباس هایی با جنس خنک، رنگ روشن و گشاد بپوشید.

نکته ی مهم دیگر در خصوص نوشیدن آب برای رفع تشنگی در ماه رمضان این است که نوشیدن آب فراوان در وعده افطار همراه با غذا از توانایی گوارش در معده می کاهد و بهتر است بین نوشیدن آب و عده ی غذایی پس از افطار فاصله ایجاد کنید.

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید