خانه » راههای مقابله با گریه کودک چیست؟
راههای مقابله با گریه کودک
راههای مقابله با گریه کودک
فرزند و والدین

راههای مقابله با گریه کودک چیست؟

راههای مقابله با گریه کودک

یکی از مهمترین نکات تربیتی که والدین باید بدانند راههای مقابله با گریه کودک است. برخی از کودکان به دلیل اشتباهات تربیتی که والدینشان مرتکب می شوند خواسته های خود را به جای صحبت کردن با گریه کردن نشان می دهند. کودکان هر چه بزرگتر می شوند باید کنترل بیشتری بر احساساتشان پیدا کنند و بتوانند خواسته خود را با زبانشان بیان کنند. کودکی که درست تربیت شود و از لحاظ روحی سالم باشد برای ارتباط برقرار کردن و ابراز خواسته خود، گریه نمی کند.

 

گریه کردن

از لحاظ زیستی، گریه کردن نوعی واکنش ما در مقابل غم و ناراحتی است و باعث تخلیه استرس و انرژی منفی می شود که برخی اوقات برای بهبود حالمان در شرایط بحرانی به آن احتیاج داریم. گریه کردن در کنترل قسمتی از مغز است که وظیفه کنترل عواطف و احساساتمان را  دارد.

 

گریه در سنین مختلف

نوزادان نیاز خود را با گریه ابراز می کنند که این کاملا طبیعی است. کودکان قبل از سن دبستان هم مدیریت کنترل احساسشان ضعیف تر است اما با رفتار درست و هوشمندانه می توانیم به مرور این مهم را به آن ها یاد بدهیم. نوجوانان نیز به دلیل تغییر و تحولات هورمنی از لحاظ روحی ضعیف تر می شوند و بیشتر گریه می کنند. در ادامه شما را  با راهکارهای مفیدی که والدین می توانند در مقابل گریه کودکشان انجام دهند، آشنا می کنیم.

 

با او صحبت کنید

هنگامی که کودک آرام است در خصوص گریه کردن و بیان خواسته هایش با او صحبت کنید. به او یاد بدهید می تواند زمانی که نیاز دارد با شما صحبت کند و خواسته خود را به زبان آورد. و اینکه او می تواند زمان درد و رنج گریه کند اما نه زمانی که چیزی می خواهد. زیرا زمان نیاز این زبان است که باید آن را ابراز کند.

 

احساس موقت

زمانی که کودک ناراحت و گریان است به او بگویید که این احساساتش زود گذر است و به زودی این حالات فروکش می کنند و از بین می روند.

 

باج ندهید

برخی از والدین برای اینکه کودک خود ر آرام کنند به او باج می دهند و این یکی از اشتباهات بزرگ تربیتی است. این باعث می شود کودک یاد بگیرد که چگونه می تواند از والدینش سواستفاده نماید. باید به او نشان دهید هرچقدر هم گریه کند برای ساکت کردنش به او باج نخواهید داد.

 

مکان امن

بهتر است به کودک بگویید هر وقت نیاز به گریه دارد می تواند در گوشه مشخص و دنجی گریه کند تا احساستش تخلیه شود. سپس با او صحبت کنید و مهارت های لازم را برای کنترل احساساتش به او بیاموزید. همه پدر ها و مادرها بهتر است راههای مقابله با گریه کودک را به خوبی بیاموزند.

 

منبع