خانه » اندازه جنین در دوران بارداری چقدر است ؟
اندازه جنین در دوران بارداری
اندازه جنین در دوران بارداری
فرزند و والدین

اندازه جنین در دوران بارداری چقدر است ؟

Sending
User Review
0 (0 votes)

اندازه جنین در دوران بارداری

اندازه جنین در دوران بارداری به طور پیوسته در حال تغییر است. والدین به ویژه آن دسته که در انتظار تولد اولین فرزند خود هستند در مورد دانستن اندازه جنین در مراحل مختلف کنجکاوند. با رشد جنین مادر نیز تغییراتی را احساس خواهد کرد. داشتن آگاهی در این زمینه برای مادران مفید خواهد بود.

 

اندازه جنین یک ماهه

اندازه جنین یک ماهه یعنی در هفته ی چهارم که تخمک لقاح یافته به امبریو تبدیل شده است، به اندازه دو میلی متر است. در این مرحله امبریو در فرآیند لانه گزینی در رحم قرار دارد. در این مرحله مادر متوجه بارداری خود می شود و کمی احساس ناراحتی در معده به علت تغییرات هورمونی و نه به علت اندازه جنین یک ماهه خواهد داشت.

 

ماه دوم

در هفته پنجم اندازه امبریو به 3 میلی متر می رشد و مادر دچار احساس تهوع صبحگاهی می شود. در هفته ششم اندازه جنین 5 میلیمتر خواهد بود و تغییرات خلقی و افزایش شدت بویایی در مادر دیده می شود. در هفته هشتم طول 1.6 سانتی متر را شاهد خواهیم بود و تهوع، تغییرات خلقی و تورم سینه ها ادامه دارد.

 

ماه سوم

در انتهای ماه سوم اندازه جنین در حد یک لیمو ترش متوسط خواهد بود. مادر احساس کمبود انرژی را همچنین خواهد داشت

 

ماه چهارم

در انتهای ماه چهارم اندازه ی جنین در حد یک آووکادو خواهد شد. در انتهای این ماه جنین آغاز به حرکت می کند و مادر می تواند تحرکات او را حس کند.

 

ماه پنجم

در ماه پنجم وزن جنین به حدود 300 گرم می رسد و اندازه آن را می توان در حد یک موز تصور کرد. در این ماه مادر لگد های فرزند خود را حس می کند.

 

ماه ششم

در انتهای ماه ششم اندازه جنین در حد یک بلال ذرت تصور می شود. مادر نیز دچار تکرر ادرار یا بدخوابی نیز خواهد شد.

 

ماه هفتم

در انتهای ماه هفتم ریه های جنین تشکیل می شود و اندازه ی آ ن به 36.6 سانتی متر می رسد. شکم مادر بزرگ می شود و ممکن است احساس ناراحتی برای وی ایجاد کند.

 

ماه هشتم

در انتهای هفته ی 32 جنین حدود 1.7 کیلوگرم وزن خواهد داشت و مادر ممکن است تورم و بی حسی در پا ها را تجربه کند.

 

ماه نهم تا انتهای بارداری

در انتهای دوران بارداری جنین به صورت سر و ته قرار می گیرد تا آماده ی لحظه تولد باشد. اندازه جنین در انتهای بارداری در حدود 50 سانتی متر و وزن ان بیشتر از 3 کیلوگرم خواهد بود. می توان جنین را در ماه آخر به اندازه ی یک هندوانه بزرگ در نظر گرفت. مدت بارداری در افراد مختلف می تواند چند هفته تفاوت داشته باشد.

اندازه جنین در دوران بارداری همواره در حال بیشتر شدن است.

 

منبع
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x