خانه » برنزه کردن پوست با مواد طبیعی
برنزه کردن پوست با مواد طبیعی
برنزه کردن پوست با مواد طبیعی
پوست ، مو و زیبایی

برنزه کردن پوست با مواد طبیعی

Sending
User Review
0 (0 votes)

برنزه کردن پوست چیست

زمانی بود که افراد اهمیتی به آفتاب گرفتن یا دوش آفتاب نمی دادند و برنزه شدن پوست نشانه خوشایندی برای آن ها نبود. چه بسا تلاش می کردند تا از سوختن و تغییر رنگ پوست ناشی از در معرض نور آفتاب قرار گرفتن جلوگیری کنند. و رنگ پوست خود را روشن نگه دارند. به نظر آن ها فقط دهقانان پوست تیره داشتند زیرا در تمام طول روز زیر نور خورشید برای اشراف در مزرعه ها کار می کردند.

اما امروزه استاندارد های زیبایی برای بسیاری از افراد تغییر کرده است. حتی گاها روشنی پوست را نشانه ای از ضعف و وجود بیماری ها می دانند.در حالی که پوست های به رنگ برنز ، بژ و شکلاتی از جاذبه های زیبایی برای زنان و مردان به نظر می رسد.

بهترین روش برنزه کردن پوست

راه های زیادی برای تغییر رنگ پوست (برنزه کردن) وجود دارد. یکی از متداول ترین روش ها آفتاب گرفتن در فضای باز است. اکثر مردم فکر می کنند برای خوشرنگ شدن حتما باید از لوازم آرایشی و بهداشتی گران قیمت استفاده کنند، در حالی که  برای خوشرنگ شدن و ماندگاری بیشتر رنگ پوست نیازی نیست حتما از کرم ها و لوسیون های تبلیغاتی استفاده کنید.بسیاری از مردم نمی دانند آن چه که می خوریم تاثیر زیادی بر رنگ پوست ما می گذارد.

تاثیر مواد غذایی بر رنگ پوست بدن

در انگلستان آزمایشی بدین شرح انجام گرفت :

یک گروه از خانم های جوان به مدت یک ماه ، از رژیم غذایی شامل میوه ها ، سبزیجات ، آبمیوه ها و غذا های دیگری غنی از مواد مغذی استفاده کردند و گروه دیگری در همین زمان مشغول آفتاب گرفتن شدند.

در پایان ماه از تعدادی آقا که این خانم ها را ندیده بودند خواسته شد تا از روی عکس آن ها قضاوت کنند رنگ پوست کدامیک زیباتر و طبیعی تر به نظر می رسد.  بیشتر آن ها از رنگ پوست افرادی که تنها از رژیم غذایی استفاده کرده بودند بیشتر خوششان آمد. زیرا رنگ پوست بیشتر خانم های گروه مصرف کننده رژیم غذایی خاص، رنگ برنز مایل به طلایی پیدا کرده بودند.

در این پست تعدادی از این قبیل مواد غذایی معرفی می شوند که هرکسی می تواند با خوردن آن ها یا استفاده از آن ها همراه با آفتاب گرفتن رنگ پوست خود را به رنگی طبیعی تغییر دهد.

تغییر رنگ پوست با گوجه فرنگی

گوجه فرنگی با توجه به خواص بی نظیری که دارد برای آفتاب سوختگی بسیار مفید است. گوجه فرنگی حاوی لیکوپن ، یک آنتی اکسیدان قوی می باشد که رنگدانه بیشتری تولید می کند و رنگ پوست را طلایی تر می سازد. گوجه فرنگی ، آب زیادی دارد که برای پوست بسیار مناسب است زیرا می تواند آن را حین برنزه شدن ، هیدراته نگه دارد.

تغییر رنگ پوست با گوجه فرنگی
تغییر رنگ پوست با گوجه فرنگی

مقدار زیادی از لیکوپن ها ، حین آفتاب گرفتن بر اثر حرارت تولید می شوند. آن ها از اکسیداسیون و بروز سرطان پوست جلوگیری می کنند.

هم چنین در سرعت بخشیدن به روند برنزه شدن موثر هستند. آب گوجه فرنگی به مقدار نیمی از یک لیوان ( حدود 60 تا 100 گرم ) می تواند از پوست شما در برابر تابش اشعه ماورابنفش محافظت کند. به نوعی شبیه یک کرم ضد آفتاب با SPF پایین عمل می کند.

آفتاب گرفتن پوست و هویج

ما تلاش می کنیم رژیم غذایی مناسبی همراه با آفتاب گرفتن پیشنهاد کنیم تا نتایج خیره کننده ای حاصل شود. هویج و آب هویج ، در صدر جدول مواد غذایی قرار دارد که به داشتن پوستی با رنگ برنزه ی زیبا کمک می کند.

آفتاب گرفتن پوست و هویج
آفتاب گرفتن پوست و هویج

حتی متخصصین پوست در مورد خواص بی نظیر هویج که حاوی مقدار زیادی بتا کاروتن است صحبت می کنند.بتا کاروتن موجود به پوست رنگ برنزه زیبایی می دهد هم زمان خاصیت الاستیکی پوست را حفظ می کند. بنابراین از آن در برابر اثرات منفی آفتاب محافظت می کند.

نکته مهم : به یاد داشته باشید شما نباید مقدار زیادی هویج بخورید. به عبارت دیگر با خوردن بیش از اندازه هویج ، پوست شما به طور غیر طبیعی زردرنگ می شود

خوشرنگ شدن پوست با روغن زیتون

روغن زیتون می تواند به دو صورت استفاده گردد. یا می توانید آن را به نسبتی مشخص به رژیم غذایی خود اضافه نمایید یا می توانید از آن در قالب لوسیون خانگی برای پوست در معرض آفتاب استفاده کنید.

خوشرنگ شدن پوست با روغن زیتون
خوشرنگ شدن پوست با روغن زیتون

اگر از هر دو روش هم همزمان استفاده کنید می توانید از به دست آمدن نتایج سریع تر و بهتر لذت ببرید.  روغن زیتون یک منبع غنی از آنتی اکسیدان هاست که می تواند پوست خشک را تازه کند. چه آن را به رژیم خود اضافه کنید چه از آن برای مصارف خارجی استفاده نمایید.

توصیه می شود از آن به عنوان لوسیون بعد از آفتاب گرفتن استفاده کنید تا پوست فدرت خود را بازیابد و هیدراته بماند.

قهوه ای شدن پوست با قهوه

روش خانگی خوبی برای برنزه شدن با استفاده از قهوه وجود دارد :

 • ضروری است 50 گرم قهوه طبیعی را خرد کنید.
 • ان را با 100 گرم کره بادام زمینی مخلوط کنید.
 • مخلوط را به یک بطری شیشه ای اضافه کنید.
 • آن را به مدت 7 تا 10 روز در محلی تاریک نگه دارید.
 • ضروری است هر از گاهی آن را تکان دهید و روغن آن را فیلتر کنید. دانه های قهوه اسکراب خوبی برای پوست محسوب می شوند. با روغن حاصل به دست آمده پوست خود را ماساژ دهید. 30 دقیقه قبل از آقتاب گرفتن ، آن را به روی پوست صورت و بدن خود بکشید. مقدار کمی کرم به روغن حاصل اضافه نمایید.

این روغن خانگی برای برنزه شدن عالی است. چرا که از پوست محافظت می کند و حاوی مواد بسیار مغذی است. علاوه بر این ، برای زنان با پوست دارای لکه های رنگی نیز بسیار مناسب است.

قهوه ای شدن پوست با قهوه
قهوه ای شدن پوست با قهوه

رنگ متفاوت با حمام چای

شما می توانید از چای سیاه برای حمام کردن استفاده کنید. چای سیاه پوست شما را کمی تیره تر می سازد.بدین منظور یک بسته چای سیاه را به سه لیتر آب اضافه نمایید. سپس آن را از آب جدا ساخته و آب را به حمام اضافه کنید. در این آب حمام بگیرید تا پوست شما رنگ بگیرد.

رنگ متفاوت با حمام چای
رنگ متفاوت با حمام چای

تاثیر هلو بر زیبایی پوست

زمانی که بدن مواد غذایی مناسبی از داخل دریافت می کند ، بهتر در برابر اثرات نا مطلوب نور خورشید محافظت می شود. هم زمان نیز به صورت فعال موادی تولید می کند که شید زیبایی به رنگ پوست می بخشد.

هلو حاوی مواد معدنی نظیر پتاسیم ، آهن ، بتا کاروتن ، ویتامین های C ، PP و ویتامین گروه B می باشد. خوردن هلو هم چنین به تولید رنگدانه های ملانین برای داشتن یک رنگ قهوه زیبا و ملایم کمک می کند. این میوه هم چنین از سوختگی پوست شما جلوگیری و از آن محافظت می کند. به نوعی تیرگی زیبایی برای پوست شما بدون هیچ گونه عیبی را تضمین می کند.

تاثیر هلو بر زیبایی پوست
تاثیر هلو بر زیبایی پوست

خربزه در برابر آفتاب سوختگی

خربزه حاوی مواد بسیار مفیدی برای آفتاب سوختگی است : ویتامین های B1 ،  B2، PP و C ، پتاسیم ، آهن ، بتا کاروتن . این میوه می تواند برنزه شدن را تسریع بخشد و تیرگی رنگ پوست را افزایش دهد.

برای داشتن پوستی به رنگ قهوه ای زیبا ، توصیه شده است روزانه 300 گرم خربزه بخورید.

خربزه در برابر آفتاب سوختگی
خربزه در برابر آفتاب سوختگی

محافظت از پوست با زرد آلو

زرد آلو به دلیل داشتن مواد مغذی نظیر بتا کاروتن ، آهن ، فسفر و ویتامین B برای آفتاب سوختگی بسیار مفید است. هم چنین دارای مواد دیگری است که روند برنزه شدن را سرعت می بخشد.و پوست را از خورشید محافظت می کند. بدین ترتیب علاوه بر هلو ، زرد آلو و دیگر میوه های نارنجی رنگ نیز میوه ای مفید برای درمان آفتاب سوختگی هستند. تنها کافی است روزانه حدود 200 گرم میوه تازه بخورید.

خواص آووکادو در برابر آفتاب

با توجه به خواص مفیدی که روغن آووکادو دارد ، می توانید از آن برای محافظت پوست خود از مضرات نور خورشید و افزایش آفتاب سوختگی استفاده نمایید.

 

خواص آووکادو در برابر آفتاب
خواص آووکادو در برابر آفتاب

 

اثرات شگفت انگیز تمشک قرمز

شما می توانید تمشک قرمز را بخورید یا یک کرم خانگی عالی از آن بسازید که پوست شما را از اثرات منفی آفتاب گرفتن و پیری پوست ناشی از آن محافظت کند.

اثرات شگفت انگیز تمشک قرمز
اثرات شگفت انگیز تمشک قرمز

 

طرز تهیه کرم خانگی برای برنزه شدن

مواد اولیه لازم

 • روغن دانه های تمشک قرمز (1 قاشق چایخوری )
 • بیزوکس یا موم زنبور عسل ( ¼ قاشق غذاخوری )
 • روغن نارگیل ( ¼ قاشق غذاخوری )
 • روغن زیتون یا روغن بادام ( ½ قاشق غذاخوری )
 • ویتامین E ( 1 قاشق چایخوری )
 • عصاره شی ( 2 قاشق غذاخوری )
 • اکسید روی ( 2 قاشق غذاخوی )

روش تهیه

برای تهیه کرم خانگی ضروری است همه مواد اولیه را در یک ظرف شیشه ای که کم تر از 0.5 لیتر نباشد ، هم بزنید. اکسید روی اضافه نکنید. یک تابه کوچک بردارید و 5-6 سانتی متر آن را با آب پر کنید. آن را روی شعله متوسط حرارت دهید و ظرف شیشه ای را داخل تابه حاوی آب قرار دهید . آب داخل تابه باید گرم شود تا مواد اولیه ذوب شوند. ضروری است که ظرف شیشه ای را تکان دهید. زمانی که همه مواد اولیه کاملا ذوب شدند می توانید اکسید روی را به آن اضافه کنید.

ظرفی را آماده کنید تا کرم را داخل آن بریزید. پس از آن اجازه دهید تا مخلوط خنک شود. هم اکنون شما کرم آفتابی دارید که خودتان آن را تهیه کرده اید و می تواند هم تراز با یک کرم استاندارد برای آفتاب سوختگی استفاده گردد. از آن در محلی خشک و خنک نگه داری کنید.

این کرم مقاوم در برابر آب است اما ضروری است پس از دوش گرفتن آن را روی پوست خود استفاده کنید. اگر مخلوط تبدیل به مایع شد و یا روان گردید لازم است مقداری بیزوکس به آن اضافه کنید.

نکته مهم : بهتر است از این کرم ، قبل از آن که 6 ماه از زمان تهیه آن بگذرد ، استفاده کنید.

5  قانون اصلی برای آفتاب گرفتن

 • با معده خالی حمام آفتاب نگیرید. غذا بخورید و دو ساعت پس از آن آفتاب بگیرید.
 • فراموش نکنید که آب آشامیدنی بخورید. به طور عادی شما باید 1.5 لیتر آب در روز بنوشید. زیرا پوستی که در معرض نور خورشید بوده است نیاز دارد تا رطوبت از دست رفته خود را بازیابد.
 • با هیدارته نگه داشتن پوست خود ، با خوردن و نوشیدن مواد مغذی ذکر شده از اثرات مضر آفتاب گرفتن بر پوست خود بکاهید.
 • میوه و سبزیجات را به رژیم غذایی خود بیفزایید.
 • توصیه شده است در ساعات 12 تا 15 آفتاب بگیرید. پوست خود را حین آفتاب گرفتن مرطوب نگه دارید. آب هم چنین نور خورشید را نیز انعکاس می دهد که این مسئله به تاثیر نور خورشید بر پوست می افزاید.

 

منبع :howfacecare.com/top-15-products-for-beautiful-and-smooth-sunburn/
0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x