خانه » فواید درخت و درختکاری
باغبانی تاریخ و تقویم علم و طبیعت

فواید درخت و درختکاری

فواید درخت و درختکاری

همه ی ما برای کاشتن درخت در الویت اول به زیبا شدن آن محل می اندیشیم اما درخت کاشتن و حتی خود درخت برای انسان فایده های دیگری را نیز دارد :

 

فواید اجتماعی :

درختان , محیط زیست را زیبا تر و زندگی را بهتر میکنند . گذراندن وقت با درخت ها و صحبت کردن با آنها , استرسی که در طول روز افراد را اذیت کرده است را از بین می برد و برای آرامش قلبی و اعصاب افراد بسیار مفید است .

اگر دقت کرده باشید کسانی که در بیمارستان  عملی را پشت سر گذاشته اند ؛  با وجود گلها و گیاهانی که از طرف عزیزانشان در اتاقشان چیده شده است زودتر بهبودی خود را پیدا میکنند . کودکانی که بیشتر زمان خود را در پارک ها و در مکانهای سبز می گذرانند , از انرژی , هوش و روحیه ای بشاش تر برخوردار خواهند بود .

 

فواید زیست محیطی :

درختان گرمای موجود را کاهش داده و موجب خنک شدن محیط اطراف میشوند . آنان مانند فیلترهایی عمل میکنند به طوری که ؛ گرد و غبار مضر ، مونوکسید کربن و  گوگرد را به خود جذب میکنند و طی اعمالی , اکسیژن منتشر می کنند .  میتوانند سپر خوبی برای اشعه ماورا بنفش باشند .

هم چنین از طریق ریشه هایشان فرسایش و آلودگی هایی که در مسیرهای آب های زیر زمین وجود دارند را کاهش میدهند و از به وجود آمدن سیل جلوگیری میکنند و قادرند خاک را به خوبی منسجم سازند .

زندگی بسیاری از حیوانات (پرندگان ، پستانداران ..) به درختان بستگی دارد درختان برای این موجودات در حکم ؛ غذا، مکانی امن و خانه می باشند .

 

فواید اقتصادی :

درختان در فصل تابستان محیط اطراف را برای ساکنین خنک می کنند و این باعث صرفه جویی از استفاده بی رویه کولر ها می شوند , هم چنین در فصل زمستان به دلیل ریزش برگهایشان اجازه می دهند تا خورشید به خانه ها بتابد و نیمی از گرمای محیط داخل منزل را فراهم آورد .

آن ها جایگزین خوبی برای بادشکن ها هستند , درختان میوه دار  ؛ هم مصرف غذایی صاحب خود را مهیا می کنند و هم برای فروش محصولات میوه ای , مورد استفاده قرار می گیرند . صمغ درختان نیز به عنوان مواد مصرفی یا مکمل در محصولات دیگر به کار می روند .

خانه هایی که از درختان گوناگون احاطه شده اند پانزده درصد ارزشمندتر از ساختمان هایی اند که هیچ درختی در کنارشان وجود ندارد .

هم اکنون که از مزایای آن آگاه شده اید ؛ هیچ کاری زیباتر از کاشتن درختی در این زمین پهناور , برای هدیه دادن فواید گفته شده  به خود  و دیگر انسان ها نمی باشد .

 

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید