خانه » آفتاب سوختگی را با روشهای خانگی درمان کنید
آفتاب سوختگی را با روشهای خانگی درمان کنید
آفتاب سوختگی را با روشهای خانگی درمان کنید
بهداشت و سلامت

آفتاب سوختگی را با روشهای خانگی درمان کنید

Sending
User Review
0 (0 votes)

آفتاب سوختگی براثر چیست

آفتاب سوختگی نوعی التهاب پوستی است. زمانی که پوست در مجاورت طولانی مدت نور خورشید قرار گرفته باشد این مشکل به وجود می آید. حتی این مسئله می تواند براثر استفاده طولانی مدت از دستگاه های برنزه کننده (سولاریم) نیز به وجود آید. در صورت بروز این مشکل پوست بیش از حد سرخ و سوزش و درد احساس می شود. متاسفانه آفتاب سوختگی شدید به اندازه سوختگی وخیم حرارتی می تواند اثرات نامطلوبی از جمله تورم و تاول داشته باشد. ما در اینجا شما را با روش های درمان آفتاب سوختگی آشنا می کنیم.

روش های درمان آفتاب سوختگی

  • در ظرفی چند تکه یخ بریزید  و پارچه را در آن فرو ببرید و روی محل سوختگی بکشید. چند پارچه را برای این کار در نظر داشته باشید. این کار را به مدت ده دقیقه تکرار کنید. روزی دو الی سه بار انجام دهید. اگر مقابل کولر یا پنکه باشید بهتر است زیرا خنک تر می شوید.
  • یک لیوان شیر کم چرب را با دو لیوان آب مخلوط و چند تکه یخ نیز به آن اضافه و به مدت بیست دقیقه کمپرس کنید. و این کار را هر سه ساعت یکبار تکرار نماییید.
  • نشاسته ذرت را با مقداری آب مخلوط کنید وقتی به شکل خمیر در آمد روی محل آفتاب سوختگی قرار دهید.
  • برگ کاهو را در آب بجوشانید سپس آبکشی نمایید. آب آن را نگه دارید و بگذارید چند ساعتی در یخچال بماند تا خنک شود. تکه های پنبه را در آب کاهو غوطه ور کنید و به آرامی روی پوست خود بگذارید و کمی فشار دهید.
  • ماست را روی نقاط سوختگی بمالید سپس دوش آب خنک بگیرید و پوست را به آرامی خشک کنید.

نکات مهم در مورد آفتاب سوختگی

  1. مراقب باشید مطلقا از صابون استفاده نکنید زیرا پوست را خشک و ملتهب می کند. اگر اصرار دارید که از صابون استفاده کنید حتما از نوع ملایم آن استفاده کنید و کاملا با آب سرد آبکشی نمایید. با حوله تمیز خشک کنید. مراقب باشید حوله را به پوستتان نکشید.
  2. با لوسیون ها و مرطوب کننده ها پوستتان را کاملا چرب کنید زیرا می بایست از خشک شدن پوست کاملا جلوگیری نمایید.
  3.  میوه های خنک نظیر طالبی و هندوانه بخورید زیرا در عین خنکی، آب از دست رفته بدنتان را نیز تامین می کنند.
  4. این کار را دیگر تکرار نکنید زیرا پوست سه الی شش ماه طول می کشد تا به حالت طبیعی خود باز گردد و ممکن است دفعه های بعدی دچار سوختگی بیشتری شوید.

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید