خانه » فواید بازی سودوکو چیست ؟
فواید بازی سودوکو
فواید بازی سودوکو
سرگرمی

فواید بازی سودوکو چیست ؟

فواید بازی سودوکو

آیا با جدول سودوکو آشنایی دارید و می دانید که فواید بازی سودوکو چیست ؟ جدول سودوکو جدولی از اعداد است که با ضوابط خاصی در خانه های جدول نشسته اند. ضابطه ی اصلی در جدول سودوکو این است که در هر ردیف و هر ستون هر عدد (از 1 تا 9) باید یک بار دیده شود و تکراری نباشد. گفته می شود که سودوکو سرگرمی مناسبی برای تقویت مغز است. برای حل جدول سودوکو باید الگوریتم خاص ان را شناسایی کرد و سپس شوع به حل نمود.

 

ورزش مغز

مغز انسان نیز مانند دیگر اعضای بدن او نیازمند ورزش است. داشتن آمادگی ذهنی تنها از طریق انجام فعالیت های ذهنی و استمرار در آن ها امکان پذیر می شود. این فعالیت های ذهنی شامل درس خواندن، حل معما و حل جدول کلمات متقاطع نیز می شود. تمرکز بر حل پازل اعداد می تواند افکار نا مناسب و تخیلات را از ذهن دور کند.

حل جدول سودوکو کمک می کند تا سلول های مغزی از مرگ حفظ شوند و راه های جدیدی در مغز برای انتقال پیام ایجاد گردد.

 

حل معما و بازی با اعداد

جدول سودوکو به شکل معمایی از اعداد خود را نشان می دهد. یک جدول 9 در 9 از خانه هایی که بعضی از اعداد آن مشخص اند و مابقی مجهول. اعداد مشخص به عنوان سر نخ هایی برای یافتن مابقی اعداد به فرد کمک می کنند. سطح سختی معمای سودوکو به سه مورد تقسیم شده است. سودوکو حتی می تواند آنقدر برای افراد لذت بخش باشد که اعتیاد آور شود. نوجوانانی که به حل جدول سودوکو علاقمند می شوند به راحتی بدون نیاز به اسباب بازی خاصی خود را سرگرم می کنند.

 

سودوکو و آرامش

علاوه بر فوایدی که سودوکو به عنوان ورزشی برای مغز دارد، می توان گفت پس از گذراندن یک روز پر استرس، حل جدول سودوکو میتواند مایه آرامش باشد. این بازی را با وجود خستگی جسمانی نیز می توان انجام داد و زمان و مکان خاصی نیز لازم ندارد.

جالب این که جدول سودوکو برای تمام سنین مناسب است. تجربه شده است که پدر و مادرانی که مشوق فرزاندان خود برای بازی سودوکو بوده اند، عملکرد بهتر آن ها در مدرسه را نیز شاهد بوده اند.

 

مطالعات علمی در مورد فواید سودوکو

پژوهش ها در مورد بازی سودوکو نشان می دهد که جدول سودوکو می تواند وضوح تفکرات ذهنی را بالا ببرد. سودوکو تمرکز را بالا می برد و به سریع تر فکر کردن کمک می کند. سودوکو می تواند سبب بهبود حافظه و کاهش خطر ابتلا به آلزایمر و زوال عقل باشد.

برای افراد بالای 60 سال لازم است که فعالیت های ذهنی بیشتری برای حفظ توانایی مغزی خود داشته باشند. در این راستا می توانند از فواید بازی سودوکو بهره ببرند.

 

منبع