خانه » شروع روز جدید
خانه داری

شروع روز جدید

5 نکته مفید برای شروع روز جدید

چند بار این اتفاق افتاده : آخر هفته‌ی خوبی داشته‌اید، آماده می‌شدید برای صبح شنبه که اتفاقی می‌افتد که همه چیز را خراب می‌کند. اینگونه پیش از اینکه هفته جدید آغاز شود شما در مود بدی قرار می‌گیرید. نباید اینطور شود اما این واقعیت زندگی است.

چطور می‌توانید به راه خود ادامه دهید و کم نیاورید با وجود تمام اتفاقات دیوانه کننده‌ای که ممکن است حواس شما را پرت کند؟

در اینجا 5 پیشنهاد به شما عرضه می‌کنیم که شما را در مقابل حواس‌پرتی قدرتمند می‌کند حتی اگر از آسمان سنگ ببارد!

1- استراتژی بازی در پیش بگیرید

چالش های زندگی اجتناب ناپذیر است، اما اگر ما به ابزارهایی برای مواجه با وقایع روزانه مسلح باشیم، برای هر آنچه زندگی برایمان رقم زند آماده می‌شویم.

این ابزارها شما را برای مواجه با استرس‌های روزانه آماده می‌کند. متخصصان این را مهارت‌های خودمراقبتی می‌نامند. کارهایی مثل تمرین فیزیکی (ورزش)، مدیتیشن و عبادت، خواندن آنچه که می‌تواند فکر شما را فعال کند و غذای سالم به فکر و جسم شما بدهد.

2- اهداف روزانه تعیین کنید

ما با اهمیت هدف‌گذاری آشنا هستیم اما عامه مردم تنها به هدف‌گذاری کوتاه مدت و بلندمدت می‌اندیشند نه هدف‌گذاری روزانه.

هر شب لیستی از کارهایی که برای شما اولویت دارد برای روز در پیش رو تهیه کنید. اگر 3 اولویت اول انجام شد، عالی است.

اگر موارد بیشتر هم انجام شد، چه بهتر. طبق هدف‌گذاری روزانه، شما باید برای موانع هم برنامه داشته باشید. این به این معناست که شما ممکن است به یک سری تقاضاها یا چیزهایی که حواس شما را پرت می‌کند، نه بگویید. یعنی شما ممکن است یک سری وظایف را به دیگران محول کنید.

3- انعطاف‌پذیر باشید

ما همه عاشق برنامه‌ریزی هستیم اما وقتی بهترین برنامه‌ریزی های ما هم دچار اختلال می‌شوند، ما باید انعطاف‌پذیر باشیم و دنبال راه‌حل‌هایی باشیم که در آن لحظه موثر باشند.

انعطاف‌پذیر بودن مستلزم این است که ما یاد بگیریم چگونه واکنش‌های احساسی خود را کنترل کنیم.

ما باید راه‌های سازگار شدن با شرایط را یاد بگیریم تا خود را آرام کنیم و تمرکز خود را درست در وسط طوفان حفظ کنیم.

یاد گرفتن چیزهایی مثل کنترل تنفس و ریلکس کردن عضلات می‌تواند کمک کند. شما می‌توانید حداقل دو بار در روز از بدن خود اسکن بگیرید.

به این شکل که برای 10 دقیقه ساکت بنشینید و روی هر قسمت از بدن خود تمرکز کنید از سر شروع کنید تا شصت پا. این اسکن کردن را برای تنش‌ها و دیگر احساساتی که دارید می‌توانید انجام دهید. آرام بودن و تمرکز داشتن کلید یک روز موفق است که سلامتی و تندرستی را نیز در پی دارد.

4- خلاص شدن از چیزهایی که حواس شما را پرت می‌کند

این یکی سخت است. چند بار در روز تلفن خود را جواب می‌دهید، ایمیلتان را چک می‌کنید،

سراغ فیس‌بوک یا توییتر می‌روید؟ پس قطعشان کنید. بعدا برایشان وقت خواهید گذاشت.

همچنین باید نسبت به کسانی که وقتتان را می‌گیرند حواستان جمع باشد.

درست است که می‌خواهید به همه کمک کنید اما بعضی افراد اگر پای صحبتشان بنشینید، کل روز برای شما صحبت خواهند کرد. ببینید چه کسی شما را تخلیه احساسی می‌کند و در صورت لزوم برای ملاقات با او قرار بگذارید . مدیریت زمان کلید موفقیت است.

5- بخوابید

تلویزیون، کامپیوتر و آیفون خود را خاموش کنید و بخوابید.

اگر شما به اندازه کافی نخوابید، کارایی و توانایی شما برای حل مشکل در طی زمان کاهش می‌یابد. ممکن است وقتی جوان هستید و خانواده ندارید بتوانید فقط 6 ساعت در شب بخوابید اما دیر یا زود این روند تغییر می‌کند.

وقتی شما می‌خوابید، تجدید قوا می‌کنید و بدنتان را التیام می‌بخشید. بی‌خوابی مزمن، با افزایش خطر بیماری قلبی، افزایش فشار خون، دیابت و افسردگی ارتباط دارد. خوابیدن همچنین به عملکرد بهینه مغز و بهبود یادگیری کمک می‌کند.

هیچیک از این دستورالعمل‌ها تضمین نمی کند که کار و زندگی همیشه خوب پیش برود و این به خاطر روند غیرقابل‌پیش‌بینی زندگی است. اما اگر در جریان بازی قرار بگیریم می‌توانیم بیشتر آن چیزی که زندگی برایمان رقم می‌زند کنترل کنیم.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید