خانه » فعالیت ورزشی مقابل تلویزیون
بهداشت و سلامت خانه داری ورزش و تناسب اندام

فعالیت ورزشی مقابل تلویزیون

همواره فعالیت ورزشی داشته باشید حتی در مقابل تلویزیون یا هر صفحه نمایش دیگر

نوشته دکتر رابرت اشلی

گاهی اوقات، می توانم پاسخ را به سرعت بیابم. اما گاهی نیز باید توقف کرده و آن را مجددا ارزیابی کنم. از بیست سال پیش، زمانی که از دانشکده پزشکی فارغ التحصیل شدم، تاکنون پیشرفت های بسیاری در علم پزشکی رخ داده و شواهد بسیاری شیوه های طبابت را تغییر داده است.

اطلاعاتی که دور از تعصب، افکار و احساسات شخصی بدست می آیند در پزشکی اهمیت زیادی دارند. پزشکان باید یاد بگیرند اطلاعات موجود چطور می تواند به یک فرد یا عده ای از مردم کمک کند.

 

آیا نشستن طولانی برای من مضر است؟

پرسش:  شغل من ایجاب می کند حداقل هشت ساعت در روز مقابل یک کامپیوتر بنشینم.  وقتی به خانه می آیم هم معمولا چند ساعت قبل از رفتن به رختخواب تلویزیون تماشا می کنم. آیا نشستن طولانی برای من مضر است؟

بله. بسیاری از مطالعات نشان می دهند مرگ و میر در میان افرادی که مدت های طولانی می نشینند افزایش یافته است. بزرگترین مشکل کم تحرکی در مقابل تلویزیون است.

به طور میانگین یک فرد بیش از چهار ساعت در روز تلویزیون تماشا می کند. برخی مطالعات نشان می دهد با هر دو ساعتی که بیشتر تلویزیون تماشا می کنید، خطر ابتلا به دیابت را چهارده تا بیست درصد افزایش می دهید.

دلیل: نشستن طولانی باعث کاهش حساسیت به انسولین می شود، این یعنی قند خون بالا می رود. در این حالت شما انواع غذاهای قندداری که هنگام تماشای تلویزیون می خورید را به آن اضافه کرده و به ایجاد یک مشکل سلامتی جدی کمک خواهید کرد.

 

 هر نوع فعالیتی به شما کمک خواهد کرد

اگر در طول روز کم تحرک هستید، فعالیت ورزشی می تواند به کاهش این تاثیر منفی کمک کند، اما نمی تواند آن را به طور کامل جبران نماید.

بنابراین برای شروع، کمتر تلویزیون تماشا کنید و هنگام تماشای تلویزیون از یک دوچرخه ورزشی در مقابل صفحه نمایش استفاده کنید. اگر به خاطر شغل خود مجبورید برای مدت طولانی بنشینید، سعی کنید هر سی دقیقه  یک استراحت سه دقیقه ای داشته باشید و در این حین کمی راه بروید و حرکات کششی انجام دهید. در این شرایط هر نوع فعالیتی به شما کمک خواهد کرد.

رابرت اشلی، پزشک، متخصص داخلی و استادیار پزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید