خانه » آیا ورزش برای ام اس مفید است و می تواند به بهبود بیماران کمک کند ؟
ورزش و تناسب اندام

آیا ورزش برای ام اس مفید است و می تواند به بهبود بیماران کمک کند ؟

ورزش برای ام اس

محققان برای کمک به بیماران مبتلا به بیماری های خود ایمنی به دنبال ورزش های مناسب از ورزش های استقامتی گرفته تا یوگا هستند. ممکن است برای بیماران مبتلا به ام اس ورزش نوعی تابو باشد. اما محققان در مطالعات ود به این نتیجه رسیده اند که  با افزایش حجم مغز و کاهش پیشرفت بیماری، ورزش برای ام اس مفید است.

محققان به مدت 12 سال تاثیرات ورزش برای ام اس را در دانمارک بررسی کرده اند. اکثر مطالعات نشان می دهند که تمرینات ورزشی به بیماران ام اس کمک شایانی می کند. در بیماری های خود ایمنی مغز با سرعت زیادی حجم خود را از دست می دهد. داروهای تجویز شده می توانند تا حدودی در برابر این عارضه مقاومت ایجاد کنند. اما، انجام تمرینات ورزشی کاهش حجم مغز را به حد اقل ممکن می رساند. حتی با کمک گرفتن از ورزش برای ام اس دیده شده است که بخش هایی از مغز که تحلیل رفته بودند دوباره شروع به رشد کرده اند.

 

ورزش های استقامتی

ورزش های استفامتی با استفاده وسایل ورزشی مورد مطالعه قرار گرفته اند. در این مطالعات تمرین ها بیشتر در عضو های پایین تنه و تعدادی تمرین برای بالا تنه  تمرکز داشته اند. برخی از تمرین ها عبارت بودند از کشش همسترینگ، پرس پا و کشش زانو. ورزش های سنتی متداول و قابل کنترل برای بررسی ها انتخاب شدند.

تحقیقات نشان دادند که تمرینات ورزشی از سیستم عصبی محافظت کرده و پیشرفت ام اس را کند می کنند. یکی از علل این امر می تواند بهبود جریان خون در مغز و به سبب آن افزایش فعالیت مغز باشد.

 

در مطالعه ای

35 نفر از بیماران مبتلا به ام اس مورد بررسی قرار گرفتند. نتیج برای محققان به حدی جالب بود که آزمایش های خود را با یک گروه 90 نفری تکرار کردند. در این آزمایش تأثیر مثبت ورزش برای ام اس و حجم مغز و ددر نتیجه عملکرد شناختی مغز بهتر مورد بررسی قرار گرفت. سوالی که در این زمینه برای افراد پیش می اید این است که آیا ورزش می توان جایگزین درمان دارویی شود؟ البته جواب این سوال منفی است. اما، ورزش در کنار استفاده از دارو ها تأثیر مثبت خود را ثابت کرده است.

 

اثرات کلی ورزش بر روی بیماران مبتلا به ام اس

ورزش به طور قابل توجهی افسردگی و خستگی را در بیماران ام اس کاهش می دهد. تمرینات درون آبی عملکرد، تعادل و خستگی را در زنان بسیار کم می کند.

ورزش ایروبیک در خانه به بهبود جریان خون و بهبود کیفیت زندگی افراد مبتلا به ام اس کمک می کند. یوگا نیز از جمله ورزش هایی است که زیر نظر مربی برای این بیماران فواید زیادی دارد.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید