خانه » تاریخچه سیگار
تاریخ و تقویم

تاریخچه سیگار

تاریخچه سیگار چیست؟

 

اگرچه منشا سیگار ناشناخته است، ظاهرا اولین بار بومیان آمریکا از آن برای اهداف معنوی و دارویی استفاده می کردند.

 

در اواخر قرن پانزده، ملوانانی که از آمریکا باز می گشتند دخانیات را به اروپا معرفی کردند و در آن جا برای خاصیت درمانی اش  مورد استفاده قرار گرفت.

از قضا، برخی ادعا کردند تنباکو در درمان سرطان موثر است. مصرف تنباکو به سرعت گسترش پیدا کرد و در اوایل قرن هفده، این گیاه در هند، چین، ژاپن، خاور میانه و بخش هایی از آفریقا پرورش داده شد. حدود دو قرن بعد، در پی تولید انبوه سیگار در 1880کشیدن آن به یک آیین جهانی تبدیل گردید.

با این حال، همه حامی این عادت نبودند. جیمز اول، که در سال های 1603-1625 حاکم انگلستان بود، سیگار کشیدن را “عادتی نفرت انگیز در برابر چشم و بینی و مضر برای مغز و ریه ها ” نامید. سلطان عثمانی مراد چهارم سیگار کشیدن را یک جرم بزرگ اعلام کرد و در روسیه نیز بینی افرادی که استعمال می کنند قطع می شد.

 

انجمن ضد تنباکوی آمریکا در سال 1849 تاسیس شد و در اواخر قرن نوزده اتحادیه اعتدال گرای زنان مسیحی درخواست کرد سیگار ممنوع شود.

 

این قانون در چند ایالت آمریکا به تصویب رسید هر چند در اواخر دهه بیست در همه لغو شد. استعمال آن در نظر ادیان مختلف نیز قبیح بود.

پاپ هر کسی را که در کلیسا از انفیه استفاده می کرد را مجازات می کردند. در سال 1855 کلیسای ادونتیست‌های روز هفتم یک کمپین ضد تنباکو آغاز کرد و استفاده از تنباکو را ” عملی کثیف، مضر برای بهداشت و سلامت و بیحرمتی به خدا ” توصیف کرد.

در حالی که این تلاش ها تاثیر اندکی داشتند، این جنبش ضد استعمال تنباکو حرکت جدیدی در اواسط قرن 20 به راه انداخت. آدولف هیتلر سیگار کشیدن را محکوم کرد و تحت نظارت او آلمان تحقیقاتی مهم در مورد اثرات بهداشتی آن به عمل آورد. در سال 1950 اولین مطالعه در مورد ارتباط سرطان ریه با سیگار کشیدن چاپ شد. بعد ها تحقیقات دیگر نشان داد استعمال آن نیز منجر به سکته مغزی، بیماری های قلبی و آمفیزم می شود. علاوه بر این، سیگار اعتیاد آور است.

در سال 1962 کالج سلطنتی پزشکان بریتانیا گزارشی در مورد خطرات سلامتی سیگار کشیدن منتشر کرد و دو سال بعد کمیته مشورتی جراحان عمومی ایالات متحده مطالعه خود را در این باره منتشر ساخت. در سال 1965 ایالات متحده اولین کشوری بود که برچسب های هشدار دهنده روی بسته های سیگار قرار داد.

(یکی از شرکت های تولید کننده سیگار خوش بینانه فکر می کرد. این که چنین برچسبی در واقع ممکن است برخی نوجوانان را به استعمال آن  تشویق کند.) بسیاری از کشورهای دیگر این کار را انجام دادند. برخی عکس ریه های بیمار یا سایر تصاویر گرافیکی را به بسته اضافه کردند. تلاش های بعدی مربوط به ممنوعیت سیگار کشیدن در محل کار و برخی مکان های عمومی و محدودیت در تبلیغات و حمایت از سیگار می شد.

 

با این حال، شرکت های تولید کننده سیگار، مضرانه خطرات سلامتی مختلف آن را تکذیب می کنند.

 

اگر چه بسیاری نتیجه تحقیقات دانشمندان را پذیرفته اند اما در برابر عموم این یافته های منفی را دست کم گرفته یا انکار می کنند. شرکت ها اغلب بر مطالعاتی سرمایه گذاری می کنند که خطرات سلامتی سیگار را از نظر آماری اثبات نشده در نظر بگیرند.”

در اوایل 1950، شرکت ها به ویژه در ایالات متحده با چالش های قانونی روبرو شدند. در حالی که چنین مواردی ناموفق بودند، در سال 1998 شرکت های تولید کننده سیگار در 46 ایالت آمریکا با یک مورد قانونی ویژه روبرو شدند و مجبور شدند بیش از 350 میلیارد دلار پرداخت کنند.

سال بعد وزارت دادگستری ایالات متحده دادخواست خود را ثبت نمود با این ادعا که صنعت دخانیات ” بیش از یک دهه درگیر توطئه های طولانی” بوده و سعی دارد مردم را از مضرات مصرف سیگار و دود آن گمراه ساخته و به انکار اعتیاد آور بودن نیکوتین می پردازد.

 

شرکت های دخانیات ادعا می کنند توسط متمم اول قانون اساسی محافظت می شوند.

 

در سال 2006 یک دادگاه فدرال در حمایت از وزارت دادگستری حکم مخالف صادر نمود. با این حال، دادگاه درخواست وزارت دادگستری را برای این که شرکت سودهای قبلی خود را به عنوان جریمه بپردازد را رد کرد.

اگر چه تلاش های ضد استعمال دخانیات در شمال امریکا و غرب اروپا موفقیت آمیز بوده اند( تعداد افراد سیگاری به طور چشمگیری کاهش یافته است)، بسیاری از مردم جهان همچنان به استعمال آن ادامه می دهند. در سال 2016 تخمین زده شد که حدود یک میلیارد نفر سیگار می کشند و نزدیک به نیمی از آن ها را مردان تشکیل می دهند.

اکثر افراد سیگاری در کشورهای در حال توسعه زندگی می کنند جایی که شرکت های دخانیات تلاش خود را در آن متمرکز کرده اند.

علاوه بر اجرای کمپین های تبلیغاتی گسترده، آنها به شدت با محدودیت های سختگیرانه می جنگند. در اندونزی، یکی از بزرگترین بازارهای جهانی سیگار، تقریبا هیچ مقرراتی برای استعمال آن  وجود ندارد. حدود 60 درصد مردان سیگار می کشند و به کودکان اجازه داده می شود سیگار بخرند. با وجود این تعجب آور نیست که فروش سیگار حدود 2 درصد در سال افزایش می  یابد.

 

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید