خانه » چگونه بختک اتفاق می افتد
چگونه بختک اتفاق می افتد
چگونه بختک اتفاق می افتد
بهداشت و سلامت

چگونه بختک اتفاق می افتد

Sending
User Review
0 (0 votes)

بختک چیست ؟

از اصطلاح بختک یا فلج خواب، زمانی استفاده می شود که شخص بلافاصله پس از بیدار شدن، در  حرکت کردن و یا صحبت کردن دچار مشکل شود. کسانی که این پدیده را تجربه کرده اند از آن به عنوان یک اتفاق ناخوشایند و ترسناک یاد می کنند.

بختک از نگاه عموم

از زمان های گذشته مردم علت این عارضه را  وجود شیاطین و اجنه در خواب فرد  که قصد دارد او را خفه کند ، می دانستند

بختک از نگاه علم

محققان بروز این پدیده را بی ارتباط با عالم ماورالطبیعه می دانند. آن ها اعتقاد دارند حین حرکات سریع چشم در خواب یا (REM)، یعنی زمانی که مغز شخص در حال دیدن رویاهای واضح است، مغز پیام های عصبی را به عضلات اسکلتی انتقال نمی دهد. بنابراین حین خواب این عضله ها قادر به حرکت نخواهند بود و زمانی که شخص رویا می بیند، بدن او حرکت نمی کند.پدیده بختک زمانی اتفاق می افتد که شخص بیدار می شود قبل از آنکه REM پایان یابد. یعنی شخص به مرحله هوشیاری می رسد اما بدن توانایی حرکت کردن ندارد. موارد متفاوتی نظیر کمبود خواب، مصرف برخی داروها، وجود برخی اختلالات خواب مانند آیینه خواب و اختلالات روانی مانند اضطراب و افسردگی می توانند زمینه ساز بروز این پدیده باشد.

بختک یا فلج خواب اختلال خطرناکی نیست و میتوانید با رعایت برخی نکات از شر آن خلاص شوید، سعی کنید برای جلوگیری از این عارضه به پشت نخوابید و کافئین زیاد مصرف نکنید

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید