خانه » نکات نگهداری و پرورش گل رز
پرورش گل رز
پرورش گل رز
باغبانی

نکات نگهداری و پرورش گل رز

Sending
User Review
0 (0 votes)

پرورش گل رز

پرورش گل رز در گلدان و یا در باغچه زیبایی بصری خاصی ایجاد خواهد کرد. زیرا گل های رز علاوه بر زیبایی بی نظیر، در رنگ ها متنوعی وجود دارند. می توان گفت رز یکی از محبوب ترین گل ها در تمام دنیاست. اگر تا به حال گل رز پرورش نداده اید با این نوشته همراه باشید. برای داشتن بوته گل رز زیبا به زهکشی مناسب، کود با کیفیت، نور کافی و مقدار آب دهی صحیح نیاز دارید.

 

زهکشی اطراف بوته های رز

خاک اطراف بوته های رز باید به طور مناسبی زهکشی شده باشد. زیرا رز ها دوست ندارند خاک اطرافشان در طولانی مدت مرطوب بماند. اگر خاک باغچه شما حاوی خاک رس زیادی باشد، باید خاک منطقه کاشت بوته های رز را با خاک سبک تری تعویض کنید. دقت کنید بوته های رز در جای تجمع آب کاشته نشوند.

 

نور

رز به نور مستقیم آفتاب نیاز دارد. نقطه ای از باغچه که به میزان 6 ساعت در روز آفتاب داشته باشد برای بوته گل رز مناسب است. البته گونه هایی از رز نیز وجود دارند که با سایه کنار می آیند. برای نور دهی کافی به رز ها آن ها در منطقه ای دور از سایه درختان بکارید.

 

آب دهی

همانند تمام گیاهان دیگر آب دهی نقش مهمی در پرورش رز ها دارد. از آنجا که رز ها مستعد ابتلا به بیماری های قارچی هستند دقت کنید آب را بدون فشار پای بوته بریزید. هفته ای یکبار آب دهی برای رز ها کافی است. دقت کنید آب در اطراف ریشه رز ها تجمع نکند وگرنه باعث پوسیدگی ریشه ها می شود.

 

کود دهی

رز ها با کود های ارگانیک و طبیعی سازگاری خوبی دارند. اما برخی از کود های شیمیایی هستند که همراه با تغذیه گیاه حاوی مواد قارچ کش هستند و اثر حفاظتی نسز دارند. بهتر است از هر دو نوع کود به صورت دوره ای برای پرورش رز استفاده شود.

 

هرس تابستانه

هرس کردن بوته های گل رز در فصل تابستان برای گل دهی هر چه بیشتر اهمیت زیادی دارد. البته هرس کردن بر سلامت عمومی بوته های رز اثر چندانی ندارد. هرس کردن شامل قطع سر شاخه های خشک و شکوفه های پژمرده ی روی ساقه هاست. هرس کردن از نظر زیبایی ظاهری نیز اهمیت دارد. این نوع هرس کردن برای هر بوته رز با هر سی مورد استفاده قرار می گیرد و عامل از بین رفته بوته ها نخواهد شد.

 

نتیجه

رز ها بسیار زیبا هستند اما باید بدانید که سلامت نگه داشتن بوته های رز آنقدر که ساده به نظر می آید، ساده نیست. شرایط مورد نیاز بوته ها باید تحت کنترل باشد و نور و کود و آب کافی برای آن تأمین شود تا در پرورش گل رز موفق باشید.

 

 

منبع

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید