خانه » آشنایی با بیماری روماتیسم
آشنایی با بیماری روماتیسم
آشنایی با بیماری روماتیسم
بهداشت و سلامت

آشنایی با بیماری روماتیسم

Sending
User Review
0 (0 votes)

بیماری روماتیسم چیست ؟

بیماری روماتیسم یا آرتریت روماتوئید نوعی از بیماری های خود ایمنی است. در این بیماری بدن خود به بافت داخلی مفاصل حمله می کند و باعث التهاب مزمن مفاصل می شود. اولین اثر روماتیسم بر مفاصل است و پس از آن می تواند بر سایر دستگاه های بدن مثل ریه، چشم، پوست و قلب نیز اثر کند.بافت های اطراف مفصل از جمله تاندون ها، رباط ها و عضلات ممکن است درگیر این بیماری شوند.

فرد بیمار ممکن است این  علائم را طی چند روز یا چند هفته تجربه کند. گاهی این بیماری علائمی ندارد . هنوز درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد اما داروهایی وجود دارند که پیشرفت بیماری و علائم و عوارض آن را کنترل می کنند.

چه کسانی به بیماری روماتیسم مبتلا می شوند

طبق آمار بنیاد روماتیسم در آمریکا زنان دو برابر مردان به بیماری روماتیسم مبتلا می شوند. سن ابتلا نیز بین 30 تا 60 سالگی گزارش شده است. این بیماری می تواند پایه و اساس ژنتیکی داشته باشد. عوامل محیطی مانند سیگار کشیدن نیز بر افزایش خطر ابتلا بی تأثیر نیست.

روماتیسم در جوانان

بروز یکی از انواع بیماری روماتیسم مختص سنین کم بین 1 تا 16 سالگی است که روماتیسم جوانان نامیده می شود. علائم آن شامل تب، خارش و سفتی، درد و تورم مفاصل است. برای تشخیص باید از زمان بروز این علائم حداقل شش هفته طول بکشد.این بیماری با دارو و ورزش بهبود پیدا میکند.

نظر بدهید

نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید