خانه » تبریک روز خبرنگار
تاریخ و تقویم

تبریک روز خبرنگار

Media Interview with Spokesperson

تبریک روز خبرنگار

چرا 17مرداد را روز خبرنگار اعلام کردند ؟

در هفدهم مرداد ماه سال 1377، محمود صارمی خبرنگار خبرگزاریِ جمهوری اسلامی، به همراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزار شریف افغانستان به دست گروهک تروریستی طالبان به شهادت رسید. به همین مناسبت، شورای فرهنگ عمومی، هفدهم مرداد ماه هر سال را به عنوان «روز خبرنگار» نامگذاری کرد.

پيش از آنکه فردى حرفه روزنامه‌نگارى را انتخاب کند، لازم است ويژگى‌هاى حرفه خبرنگارى و روزنامه‌نگارى را بشناسد تا از روى آگاهى به آن روى آورد.   خبرنگاران و سردبيران بايد در صحت اخبارى که به‌ دست مى ‌آورند تحقيق و تعمق کنند. خبرنگاران نبايد حقيقتى را تعمداً تحريف يا مخدوش کنند و همچنين هيچ نوع مطلبى را نبايد از نظر مردم مکتوم نگه دارند.

 

خبرنگار کیست و خبر خوب چه خبریست ؟

خبرنگار روزنامه ‌نگاری است که برای اخبار روزنامه، رادیو یا تلویزیون از راه دور یا گاهی مکانی دور دست خبر تهیه می ‌کند. شورای فرهنگ عمومی ایران در اولین سالگرد کشته شدن محمود صارمی هفده مرداد را روز خبرنگار نامید.

خبرنگار باید حقایق را جمع‌ آوری کرده و آن را با دقت و قاطعیت ارائه کنند، اما در همین حین باید جلوه‌ های صوتی جالبی نیز به گزارش خود بی فزایند که این امر از طریق مصاحبه با افراد درگیر در ماجرا و موسیقی پس زمینه که به توصیف ماجرا کمک می ‌کند فراهم می ‌شود.

به طور کلی خبرنگار در محل وقوع رویدادها، چشم و گوش رسانه و چشم و گوش مردم است. او باید با استفاده از ویژگی های خدادادی و نیز خصوصیاتی که در دوره های آموزشی دیده، به کشف حقیقت ها بپردازد و آن را در کمترین زمان به مخاطبان خود برساند.

از خبرنگاران انتظار می ‌رود که اصول خاص این حرفه را به درستی رعایت کنند و خبرها را چه مثبت چه منفی به نحو احسن در اختیار همگان قرار دهند ؛ خبر، باید ویژگی هایی داشته باشد تا مورد توجه بینندگان، شنوندگان و خوانندگان قرار گیرد.

خبر خوب، خبری است که درست، روشن و جامع باشد. اگر خبر درست نباشد، مردم اندک اندک به خبررسان شک می کنند و منبع خبری خود را تغییر می دهند, هم چنین خبری کامل است که به پرسش هایی که برای مخاطبان خبر به وجود می آید، پاسخ بدهد.

 

خبرهای الکترونیکی ؛

یکی از ویژگی هایی که پس پیشرفت تکنولوژی وارد دنیای مجازی شده است خبرهای آنلاین می باشد, خبرنگاری آنلاین، سایبر خبرنگاری و یا روزنامه ‌نگاری الکترونیک انواع جدیدی از روزنامه‌نگاری هستند که به شبکه اینترنت و شبکه جهانی وب ، متکی هستند.

این نوع خبرنگاری , خبرنگاران سایبری خود را دارد که برخی از آن ها هم در فضای خارج فعالیت دارند و هم در روزنامه هایی این چنینی و الکترونیکی خبر خود را منتشر می نمایند .

روز هفدهم مرداد ماه بر همه خبرنگاران مبارک باد.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید