خانه » طرز تهیه یک مومیایی
تاریخ و تقویم

طرز تهیه یک مومیایی

طرز تهیه یک مومیایی

 

مومیایی کردن یک پروسه پیچیده و گرانقیمت می باشند که به مواد اولیه زیادی برای انجام آن نیاز است . اگرچه مصر شناسان قادر نبوده اند همه مواد مورد استفاده در مومیایی سازی را قطع به یقین شناسایی کنند ، اما 8 ماده ضروری برای تهیه یک مومیایی کامل و بی عیب به شرح زیر می باشد :

 

ناترون و روغن

ناترون مهم ترین ماده اولیه مورد استفاده برای خشک کردن یک بدن مرده می باشد اما مومیایی کننده ها برای نرم ماندن جسم انسان ، از روغن هایی مانند روغن درخت عرعر  و سدر یا چوب سرو استفاده می کنند.

 

رزین

اهمیت رزین در راهنمایی های Lpuwer  ، متنی به جامانده از یک پادشاه قدیمی گفته شده است.

لیکن و پیاز

پیاز ها معمولا برای پر کردن حفرات بدن ، معمولا به عنوان چشم مصنوعی مورد استفاده قرار می گیرند. در شکم برخی از مومیایی ها مانند سیپتاه و رامسان چهارم ( از شاهان مصر باستان ) ، لیکن ( قارچی همراه با ساقه بدون برگ ) یافت شده است.

 

خاک اره ، کاه و پوشال ، شن و ماسه

همه این مواد برای پر کردن حفره های بدن در سلسله 21 ام کاربرد داشته است. هم چنین خاک اره را روی پوست پخش می کردند تا به روند خشک کردن کمک کند.

 

ادویه

به طور واضحی اثبات نشده است که ادویه ها در مراحل مومیایی سازی استفاده می شده اند. اما هرودوت ( مورخ یونانی و ملقب به پدر تاریخ ) دیودوروس سیکولوس به سنا ( پرک هندی ) و دارچین از هند ، سیلان و چین اشاره داشته اند.

 

بیزوکس

گاهی اوقات ، بیزوکس برای مهر و موم کردن دهان و راه های تنفسی و دیگر حفره های بدن ، در مومیایی کردن به کار می رفتند.عسل به دلیل خواص شگفت انگیزی که دارد ماده ی بسیار با ارزشی محسوب می شده است.

 

 مر ( نوعی صمغ ) و عود

مر ( آورده شده از سومالی و جنوب عربستان ) برای پر کردن و روغن مالی کردن بدن مورد استفاده قرار می گرفته است. به علاوه بوی خوشی که به آن می داد بسیار با ارزش بوده است .

سوزاندن عود نیز برای ضد عفونی کردن بدن و مراسم و تشریفات مذهبی تدفین به کار برده می شد.

 

شراب پالم

مطابق گفته های هرودوت ، کاربرد شراب پالم تمیز کردن حفره های بدن بوده است اگرچه مدارک باستان شناسی معتبری برای اثبات این گفته وجود ندارد.

 

 

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید