خانه » تاریخچه مسابقات موتور سواری، موتور سنگین هوندا چگونه محبوبیت پیدا کرد ؟
موتور و ماشین

تاریخچه مسابقات موتور سواری، موتور سنگین هوندا چگونه محبوبیت پیدا کرد ؟

موتور سنگین
موتور سنگین

موتور سنگین

موتور سنگین اصطلاحاً به موتور های بالای 250 سی سی گفته می شود که در ایران وسایل نقلیه ای خاص برای افراد خاص محسوب می شوند. بر اساس قانون فعلی راهنمایی و رانندگی موتور سنگین نمی تواند پلاک دریافت کند اما استفاده از موتور سنگین های مجاز و سند دار برای تردد خارج شهری و از محل خانه تا پیست مسابقه با رعایت کردن ضوابطی ممکن است.

 

تاریخچه موتور سیکت؛ اولین موتور

اولین موتور سیکلت که ساخت کشور آلمان بود در سال 1894 در بازار فروخته شد. تنها چند سال پس از فروش اولین موتور، اولین مسابقه موتور سواری نیز در فرانسه برگزار شد. از سال 1906 بریتانیا مسابقات توریست تروفی را در جزیره مان برگزار می کرد و این مسابقات وجهه ی زیبایی پیش از آغاز جنگ در سراسر اروپا داشتند. پس از جنگ جهانی دوم در سال 1949 فدراسیون بین المللی موتور سیکلت تأسیس شد مسابقات جاده ای را که امروزه نیز در سری جهانی GP دیده می شود بنا گذاشت. اولین مسابقه تحت قوانین فدراسیون بین المللی موتور سیکلت در جزیره مان برگزار شد و هوندا این مسابقه را برای معرفی توانایی شرکت خود در پیروزی مسابقه ی سخت این جزیره غنیمت شمرد.

 

مسابقات GP

تا دهه 1950 مسابقات جهانی GP انحصاراً در اروپا برگزار شد و تحت تأثیر تولید کنندگان اروپایی قرار گرفت. مسابقه توریست تروفی در جزیره مان در سال 1959 شاهد حضور اولین تیم ژاپنی با چهار موتور 125 سی سی هوندا بود. هوندا در این مسابقه مقام ششم، هفتم، هشتم و یازدهم را کسب کرد که البته موفقیت چشمگیری بود و بعث شد هوندا در تمام سری GP در سال های بعد شرکت کند.

 

ورود هوندا

از سال 1960 هوندا در تمام مسابقات جهانی  GP با موتور های 125 سی سی و موتور سنگیم 250 سی سی شرکت کرد. در یکی از مسابقات در آلمان شرکت کننده ی ژاپنی با موتور سنگین 250 سی سی وندا مقام اول را کسب کرد. در همان سال هوندا به عنوان double World Champion شناخته شد.

در سال سوم برنامه چالشی توریست تروفی هوندا موفق به کسب جایزه ی این مسابقه در جزیره مان شد. در واقع تولید کنندگان ژاپنی مقام اول تا پنجم را درکلاس های  125 سی سی و 250 سی سی به خود اختصاص دادند. این مساله مایه ی خشنودی هوندا شد.

پس از آن هوندا در سال 1966 موتور سنگین 500 سی سی را به بازار عرضه کرد. هوندا در تمام کلاس های 125 سی سی تا 500 سی سی قهرمان جهان شد و نام هوندا در سراسر جهان درخشید.

 

تولید کنندگان ژاپنی

موفقیت های هوندا در مسایبقات موتور ریس در اوایل دهه 1960 سبب شد تا سایر تولید کنندگان ژاپنی برای پیوستن به صحنه ی فروش جهانی قدم پیش بگذارند. در آن زمان در موتو سنگین کلاس 250 سی سی و 350 سی سی شش سیلند و گیربکس با سرعت بین 7 تا 10 داشتند تفاوت بین موتور های جاده ای و موتور ریس از نظر فدراسیون جهانی موتورسیکلت پذیرفته نبود و در سال 1969 برای کم کردن این تفاوت ها قوانینی وضع شد ازجمله کمینه وزن قابل قبول، بیشینه تعداد سیلندر ها و بیشینه سرعت.

بی شک در دهه 1960 هوندا سلطه خود را در سری جهانی GP با تکنولوژی برتر خود ثابت کرد. این شرکت در سال 1977 موتور 4 سیلندر هوندا را به بازار عرضه کرد.

 

نسل بعدی موتور ها

با این وجود هوندا برای تولیدات منحصر به فرد خود تلاش کرد. نتیجه ی تلاش ها موتوری بود که تا آن زمان در مسابقات دیده نشده بود، یک موتور چهار زمانه چهار سیلندر با پیستون های بیضی شکل که به این موتور زیبایی چشم نوازی بخشیده بود.

این موتور دز مان خود پس از تولید اولیه در سال 1978 NR500 نامیده شد. البته مدت زمانی طول کسید تا در سال 1979 ساخت این موتور به نحوی شد که آماده ی شرکت در مسابقات باشد. دو موتور سوار هوندا نیز در همان زمان بازنشسته شدند و این موتور 4 زمانه تا سال 1981 نتوانست در مسابقه ای برنده شود.

این مساله درسی برای مهندسان هوندا داشت که به ساخت موتور ریس های دو زمانه روی بیاورند. در سال 1982 اکثر رقبا از موتور های دو زمانه استفاده می کردند.البته این موتور ها عملکرد لاستیک درستی نداشتند. که مشکلات تعادل و سایش سریع را به همراه خود داشت. بنا بر این هوندا موتور جدید خود را که سبک تر و دارای لاستیک های متناسب تر بود تولید کرد. آیرودینامیک باریک تر موتور سنگین های جدید سبب سرعت بیشتر می شد. پس از گذشت 15 سال هوندا دیگر بار در مسابقات آرژانتین و بلژیک طعم خوش پیروزی را با این موتور جدید به نام NS500 چشید.

 

بازگشت هوندا به مقام اول

فصل مسابقات 1983 همیشه در خاطر شرکت کنندگان مسابقات موتور سواری باقی خواهد بود. از 12 مسابقه ی جهانی GP که در آن سال برگزار شد تنها دو موتور سوار با موتور هوندا 500 سی سی جایگاه های اول را به خود اختصاص دادند.

در طول این سال ها پیشرفت های زیادی در تکنولوژی ساخت تایر اتفاق افتاده بود. و هوندا مسابقات اختصاصی برای موتور های 4 سیلندر خود بر گزار می کرد.

مسابقه قدرت از سال  1985 تا دهه 1990 ادامه داشت و موتور ها به مرور زمان لاستیک های مناسب تری پیدا کردند. در سال 1992 هوندا موتور بیگ بنگ را به بازار عرضه کرد و تا امروز نیز همه ساله در مسابقات متعددی در کلاس های مختلف شرکت کرده و محصولات جدید خود را عرضه می کند.

نظر بدهید
نظر خود را در این قسمت با ما به اشتراک بگذارید