خانه » چگونه استعفا بدهم و شغل خود را رها کنم
چگونه استعفا بدهم
چگونه استعفا بدهم
کسب و کار

چگونه استعفا بدهم و شغل خود را رها کنم

چگونه استعفا بدهم

اگر تاکنون با این سوال مواجه شده باشید که چگونه استعفا بدهم، مطلب زیر را از دست ندهید: برخی افراد تمایل دارند در طول عمر، شغل خود را حفظ كنند؛ اما در مقابل گروهی از افراد فقط 1 تا 2 سال در مشاغل فعلی خود می مانند و بعد از آن درصدد استعفا و تغییر شغل برمی آیند. استعفا دادن می تواند بسیار استرس زا باشد.

 

استعفا، فرآیندی پرتنش

این واقعیت که شرکت ها از طریق نظارت الکترونیکی می توانند سابقه عملکرد کارمندان را ارزیابی و تجزیه و تحلیل کنند تا درصد احتمال ناسازگاری کارمند را پیش بینی کنند، بر تنش و استرس ناشی از استعفا می افزاید. به گفته برخی، بخشی از اضطراب هم از این واقعیت ناشی می شود که با استعفا درواقع رئیس و تا حدی همکاران و شرکت خود را تحقیر می کنید. یکی دیگر از جنبه های اضطراب در اقدام به استعفا این است که نمی دانید رئیس شرکت، چه تعبیری از استعفای شما خواهد داشت و عکس العمل او چه خواهد بود. بسیاری از کارمندان 100 درصد مطمئن نیستند که با کنار گذاشتن کار خود، اقدام درستی انجام می دهند. به همین خاطر، تصمیم قطعی برای استعفا یا عدم استعفا، ممکن است ماه ها طول بکشد و فرآیندی است که اعصاب را فرسایش می دهد. در هنگام اقدام به استعفا، رعایت نکات زیر توصیه می شود:

 

مخفی نگاه داشتن قصد استعفا از همکاران

وقتی عزم جدی به استعفا گرفتید، در مورد این تصمیم خود با همکاران صحبت نکنید؛ اینکه مدیر از طریق سایر همکاران از قصد شما برای استعفا مطلع شود، چندان خوشایند نیست و ممکن است شرایط را برای شما سخت کند.

 

پرهیز از برخورد چهره به چهره در هنگام استعفا

ارائه استعفا نامه در جلسه حضوری به مدیر، روشی ابلهانه برای استعفا دادن است. و اگر چنین کردید، خود را برای عکس العمل تند مدیر آماده کنید. بهترین شیوه این است که مدیر را بطور غیر مستقیم از قصد استعفای خود آگاه کنید. یعنی از طرقی مانند ایمیل زدن بعد از ساعت کاری، گذاشتن نامه استعفا در صندوق پستی مدیر در محل كار یا دادن استعفا نامه به نماینده مدیر. در اینصورت واکنش مدیران هرچه باشد، از برخورد چهره به چهره بهتر است. البته اگر با مدیر خود رابطه کاری مثبت و صمیمی دارید، می توانید قبل از اقدام رسمی، بی سر و صدا او را در جریان برنامه های خود برای استعفا قرار دهید. این حرکت اگرچه بدون ریسک نیست اما به این ترتیب به مدیر فرصت می دهید تا برای عزیمت شما آماده شود.

 

عدم استعفای ناگهانی

ترک کار بطور ناگهانی، اشتباه و دور از اخلاق و وجدان کاری است. توجه داشته باشید که باید 4 تا 6 هفته قبل از ترک کار خود، کارفرما را در جریان بگذارید تا زمان کافی برای جذب یک جایگزین مناسب در اختیار داشته باشد.

هرگز پیش از حل این مسأله که باید چگونه استعفا بدهم، اقدام به استعفا نکنید.

 

منبع